OKUL BİLGİDİR BİLGİ GELECEKTİR


Açıklama: Eğitim ve öğretim, hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 07 Şubat 2020
Geçerli Tarih: 02 Ekim 2020, 00:13
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1632


Eğitim  ve öğretim, hayatımızın  vazgeçilmez  bir parçasıdır. Çünkü birey eğitim ve öğretim görerek gelişir, değişir  ve ilerleme kaydeder. Eğitim  ve öğretimin vazgeçilmez en önemli öğeleri ise elbette ki öğretmen ve öğrencilerdir. Öğretmen ve öğrenci birbirleri ile çok yakın ilişkili kavramlardır. Öğretmen toplumun geleceğini hazırlayan, öğrencilerini yetiştiren ve onları aydın bir insan olması için ellerinden gelen her türlü fedakarlıkları hiç usanmadan bıkmadan yapmaya çalışan değerlerimizdir.

Öğretmen öğrenciye saygı duymalı ve sevmeli öğrencide öğretmenine saygı duymalıdır. Öğrencinin sadece akademik başarısına değil, diğer kişisel sosyal yönlerine de eğilmeli ve öğrenciler için emek etmelidir.

Öğrenci de kendisi için her türlü gayret gösteren öğretmenine saygı duymalı ve çalışmalı ,üretmeli ve iyi bir insan olmak için elinden geleni yapmalıdır. Öğrenci ve öğretmenler aile gibi olmalıdır. Aradaki sevgi saygı ortamı asla kaybolmamalı, daim olmalıdır.

Öğretmen dersi öğrenciye yaparak ,yaşatarak öğretmeli böylece öğrenciyi aktif bir kimse haline getirmelidir. Böylece öğrenci pasif değil, dinamik bir yapıya sahip olur ve daha kalıcı öğrenmeler gerçekleşir. Öğretmen yeri geldiğinde öğrencisine bir anne, baba gibi şefkat göstermeli ve onların zor zamanlarında yardımcı olmalı ve öğrencisini yalnız bırakmamalıdır. Öğretmen öğrencisine samimi olarak gülen gözler ile bakmalı ve onun için bir şeyler yapmaya çalıştığını öğrencisine hissettirmelidir. Öğrencide aynı şekilde olmalıdır.

Geleceğimiz için, vatanımızın kalkınması ve çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkabilmemiz için öğretmen ve öğrenci işbirliği içinde çalışmaya ve üretmeye devam etmelidir. Böyle olunca hem öğretmen, hem öğrenci ilişkisi sağlıklı olur hem de ülke kalkınır.