İNEBOLU LİMANI TARIMSAL ÜRÜNLERİN İTHALATINA AÇILDI


Açıklama: Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, 5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle İnebolu Limanı'nın tarımsal ürünlerin ithalatına açıldığını açıkladı.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 08 Mayıs 2020
Geçerli Tarih: 13 Temmuz 2020, 05:47
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1693


Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, 5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle İnebolu Limanı'nın tarımsal ürünlerin ithalatına açıldığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığının, Tarım ve Orman Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük  İdareleri İle Resmi Kontrollerini Yapmaya Yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin Belirlenmesine Dair Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i 5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğle, zirai karantina kontrolüne tabi diğer bitki ve bitkisel ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesi'ne giriş gümrük işlemlerinin daha kolay, hızlı ve etkin gerçekleştirilebilmesi amacıyla yetkili gümrük idareleri listesine İnebolu Gümrük Müdürlüğü ve yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlükleri listesine Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü eklendi.

Tebliğle ayrıca, bitki koruma ürünleri ile bitki koruma ürünü imalatında kullanılan ham maddelerin ithalat kontrollerinin yürütüleceği yetkili il tarım ve orman müdürlükleri belirlendi.

BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA HUNER ÖZAY'IN AÇIKLAMASI

Facebook'ta Ajans37- Mehmet Eren'in canlı yayın konuğu olan Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu Limanı'nan 5 Mayıs 2020 itibariyle tarımsal ürünlerin ithalatına açıldığını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı'nın  Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla İnebolu Gümrüğü ve Kastamonu İl Tarım Müdürlüğü'nün yetkilendirildiğini ve artık örneğin Rusya'dan İnebolu Limanı'na buğday ithalatı yapılabileceğini ifade eden Belediye Başkanı Özay şöyle konuştu:

"İnebolu Limanımız 5 Mayıs 2020 itibariyle tarımsal ürünlerin ithalatına açıldı. İnebolu Gümrük Müdürlüğü ve Kastamonu İl Tarım Müdürlüğü bu konu ile ilgili yetkilendirildi. Cumhurbaşkanımızın onayıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Mesela Rusya'dan buğday İnebolu Limanına gelebilecek artık. Şimdiye kadar bu gelemiyordu. Bu konuyla ilgili 4 aydan beri uğraşıyorduk. Milletvekillerimiz ve Doğan Başkan sağolsun İl Tarım Müdürümüz hep beraber bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın sonucunu 5 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak aldık. Bu saatten sonra artık limanımızdaki gemi hareketinde ithal tarımsal ürünlerin gelmesinde bir sıkıntı olmayacağı konusunda İnebolu Gümrüğü ve İl Tarım Müdürlüğü yetkilendirildi. Bu şu anlama geliyor. Yapılan buğday ithalatı şu anda Samsun Limanı yoğun Karadeniz'de ve sıra var bekleme var. Burada bekleyen gemiler İnebolu Limanı'na gelerek tahliyesini yapabilecek. Bu çevredeki kamyoncuların çalışmasını sağlayacak. Bu çevredeki akaryakıt satanların, lokantaların, kahvelerin, çalışan işçilerin çalışmasını sağlayacak. Biz peyder pey işlerimizi takip ediyoruz. Kastamonu ve çevresindeki illerde buğday sevkiyatı artık İnebolu Limanı'ndan yapılabilecek. Kamyoncularımız kazanacak, hemşehrilerimiz kazanacak, İnebolumuz kazanacak. İnebolu-Kastamonu yolumuzun ihalesi yapıldı. Bu devam eden bir proje. Bizim sloganımız 'Onlar konuşur, AK Parti yapar'. Onun yapılacağına biz inanıyoruz. Orada bir sıkıntımız yok. Bu yol yapıldığı zaman da Kuzey-Güney aksı buradan Ankara'ya kadar olan alanda bu yolun yapılmasının dönüşü bize muhteşem olacak. Mesafe olarak çok yaklaşacağız, bunun sonucu olarak limanımız daha çok kullanılmaya başlanacak. Liman kullanıldıkça çevrede lojistiği gereken işler daha fazla olacak. İnsanlar ister istemez bu bölgeye gelecek. Ama zamana ihtiyaç var. Onlar konuşur, AK Parti yapar. Neticede yine burayı yapmak da bize nasip olacak inşallah."