DR. SALİH OSMANOĞLU'NUN BİLİNMEYEN YÖNÜ !


Açıklama: Mâlum pandemiyle boğuşuyoruz...
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2020
Geçerli Tarih: 26 Ocak 2021, 14:45
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1789


Mâlum pandemiyle boğuşuyoruz...

Herkes tedirgin, ürkek,

Birbirinden kaçan kaçana !

Pek çok işletmede olduğu gibi, faaliyet alanımız olan yemek sektöründe de kısıtlamalarla yarı kapasite hizmet veriyor, normale döneceğimiz günleri iple çekiyoruz.

Belirlenen saatler arasında paket servisi yaparak günü kurtarmaya çalışıyor, en büyük nimet olan sağlığımızı koruma adına sosyal mesafeye, maske kullanımına ve temizliğe dikkat ederek bu süreci atlatmaya gayret ediyoruz.

Günlerden 15 Aralık 2020...

İşyerimde rutin işlerle meşgul olduğum esnada, ziyarete gelen Diş Hekimi büyüğümüz Süleyman Balta ile ayak üstü küçük bir sohbet gerçekleştiriyoruz. Sohbetin konusu ise, Süleyman ağabeyin dikkatini çekerek eline aldığı, işyerimdeki çalışma masamın üzerinde bulunan ve kapağında "Anılarla Dr. Salih Osmanoğlu" yazan kitapla şekilleniyor.   

İnebolu sevgisini çok iyi bildiğimiz, İnebolu'ya sayısız hizmetini her daim hatırlayacağımız, herhangi bir ortamda İnebolu ismi geçtiğinde gözlerinin parladığını işittiğimiz rahmetli hayırseverimiz Dr. Salih Osmanoğlu'nun bir yönünü daha öğreniyorum Süleyman ağabeyin anlattıklarıyla...

Yıl 1958...

İnebolulu bir kaç genç İstanbul'da Üniversite kazanıyor. Süleyman Balta, Atilla Gürsoy, Hakkı Gedikoğlu, Mustafa Tüzel ve Mete Gürsoy bunların sadece bir kaçı...

Hani sudan çıkmış balık deyimi vardır ya, aynen öyle...


İnebolu nere, İstanbul nere...

İmkânların kısıtlı olduğu fakat her şeyin de para olmadığı, yardımlaşmanın ve dayanışmanın güçlü olduğu bir dönem...

Daha İnebolu Çevresi Sağlık ve Eğitim Vakfının kurulmadığı günler...

Fakat altyapı da bu şekilde oluşturulmaya çalışılmış besbelli.

Gaye insana hizmet belki ama, öncelik sırasını tabii ki İnebolu'dan gelenler oluşturuyor.

İnebolu'da başarısını ispatlayan ve yüksek öğrenim için İstanbul'un yolunu tutan pırıl pırıl gençlerin elinden tutan Dr. Salih Osmanoğlu yine işbaşında.

İstanbul'da iş sahibi hemşehrileri Ziya Camcı, Hamdi Gürsoy, Hikmet Tırmandı ve Dr. Nazım Gedik ile istişare yapıp bir dernek kuruluyor. Amaç; İnebolu'dan Üniversite tahsili yapmaya gelen gençlere barınma imkanı sağlamak.

Bu arada okullar açılıyor, kalacak yeri olmayan bu öğrencilere, yer temin edilene kadar Dr, Salih Osmanoğlu'nun kurduğu Laleli Teşhis Kliniğinin bir bölümü geçici olarak veriliyor. 

Akabinde ivedi olarak, Laleli kurultay sokakta kapısına "İNEBOLU TALEBE YURDU" tabelası astıkları üç katlı, her katında iki oda bulunan bir bina kiralanıyor. Sobalı ve ranzalı, 20 öğrenciye barınma imkanı sağlanan bu bina, İnebolu ve çevre ilçelerden gelen Üniversite öğrencilerine yurt hizmeti veriyor. Yurdun kirası dernek tarafından karşılanıyor. Yakacak, elektrik, su vesaire giderleri öğrenciler karşılıyor. Üniversitenin öğrenci yemekhanesi yakın olduğu için yemek sorunu yaşanmıyor. Bu hizmet 7-8 sene devam ediyor.

Bu da bize, Dr. Salih Osmanoğlu'nun eğitime verdiği desteğin, 1972 yılında kurduğu İnebolu Çevresi Sağlık ve Eğitim Vakfı ile başlamadığını ve 1950 li yıllara dayandığını gösteriyor.

Diş Hekimi büyüğümüz Süleyman Balta'nın bu anlattıklarını duyunca geçen yıl kaybettiğimiz Hayırseverimiz Dr. Salih Osmanoğlu'na olan hayranlığım bir kat daha arttı.   

Yine geçtiğimiz hafta Dr. Salih Osmanoğlu'nun İnebolu'daki evinin, İnebolu Çevresi Sağlık ve Eğitim Vakfına devredildiği haberini okuduk.

Dr. Salih Osmanoğlu'nun ailesinin de aynı yolda yürüyerek eğitime ve İnebolu'ya hizmet etmekte olduğunu memnuniyetle karşıladık.

İnebolu halkı olarak, ilçemize ve gençlerimizin eğitimine katkı veren Dr. Salih Osmanoğlu ve ailesine minnettar olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Bu vesileyle İnebolu'ya hizmeti geçmiş ve Ahirete göçmüş tüm hemşehrilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.