İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI


Açıklama: Gençlik Spor Bakanlığı’nın bir hizmeti olan gençlik merkezleri ülkemizde 300’ün üzerindedir. Gençlerin daha verimli zaman geçirmesi için ve onlara çeşitli eğitimlerin bu kanal üzerinden verilmesi adına bir kolaylık sağlamaktadır.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2021
Geçerli Tarih: 26 Ocak 2021, 20:38
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1796


Gençlik Spor Bakanlığı’nın bir hizmeti olan gençlik merkezleri ülkemizde 300’ün üzerindedir. Gençlerin daha verimli zaman geçirmesi için ve onlara çeşitli eğitimlerin bu kanal üzerinden verilmesi adına bir kolaylık sağlamaktadır.

Çeşitli belediyelere baktığımızda genel olarak yer tahsisi ve bina yapımı gibi çalışmaları yapıp Gençlik Spor Bakanlığı’na verdiği görülüyor.

Kastamonu’da birkaç tane gençlik merkezi bulunuyor. Merkez, Bozkurt, Tosya ve  bildiğim kadarıyla da Devrekani Belediyesi’nin de bir projesi olan gençlik merkezinde çalışmalarda sona gelindi.

İlçemizde hepimizin de bileceği üzere çeşitli liseler bulunuyor. Bu liselerden dolayı gençlik merkezi sadece İnebolu’nun değil Kastamonu’nun bir ihtiyacı haline dönüşüyor. Çünkü çevre ilçelerden oldukça fazla öğrenci İnebolu’da buluşuyor.

Denizcilik, Kız Meslek, Endüstri Meslek, Turizm, Sağlık Meslek, Ticaret, Anadolu ve son olarak Fuat Sezgin. Göründüğü üzere ilçemiz Kastamonu’nun eğitim üslerinden biri halinde.

Gençlik merkezleri sadece liselerin de değil ilkokul ve ortaokuldakilerin de faydalanabileceği bir projedir.

Gençlik merkezleri bir çok çalışmayı tek bir çatı altında buluşturma imkanı sağlıyor. Sadece eğlence amaçlı değil eğitim için de önemli bir görevi bulunuyor. Özellikle kodlama gibi eğitimlerle ilçemizdeki gençlerin bir nebze de olsa büyükşehirlerde yaşayan akranlarıyla fırsat eşitliğini sağlaması için önemli bir etkendir.

Gençlik merkezlerinin binlerce faaliyette bulunabiliyor. Kodlamadan bağlamaya, resim çizmekten kitap okuma halkalarına, gezilerden ebru sanatına kadar bir sürü faaliyeti tek bir çatı altında toplama imkanını bizlere sunuyor.

Yatırımın en güzeli gençlere olan yatırımdır. Gençlik merkezleri de bunun bir aracıdır. Hem İnebolu’nun gençleri için hem de okullar açıldığı zaman çevre ilçelerden gelecek olan gençler için zamanlarını faydalı geçirebilecekleri bir yatırım da bunların en işlevsellerinden biri olacaktır.

Yapıldığı zaman hiç şüphesiz büyük katkı sağlayabileceği kesin olan bu yapıya isim önerim ise İnebolu gençliğine en büyük örnek olan Şerife Bacı’dır. Genç yaşında vatan müdafaasında yer edinen Şerife Bacı’nın isminin bir gençlik merkezinde yaşatılması o projenin önemini daha da arttıracaktır.