BEYOĞLU'NDAKİ İNEBOLU SOKAĞI


Açıklama: Geçtiğimiz günlerde gazetemizin dikkat çektiği bir konunun, kısa süre içinde çözüme kavuştuğuna hep birlikte şahit olduk.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2021
Geçerli Tarih: 28 Şubat 2021, 22:26
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1803


Geçtiğimiz günlerde gazetemizin dikkat çektiği bir konunun, kısa süre içinde çözüme kavuştuğuna hep birlikte şahit olduk.

Beyoğlu’ndaki İnebolu Sokağındaki kısaca ilçemizi tanıtan ve istiklal madalyasına dikkat çekilen tabela artık  yerinde değildi. Bu durumu öğrenen Kadir abi çözüme ulaşması için sosyal medya hesabından şöyle bir paylaşım yapmıştı:

“İstanbul'un en güzel semtlerinden olan Kabataş'ta bulunan İnebolu Sokağı'na İnebolu Belediyesi tarafından 2005 yılında asılan "İNEBOLU İSTİKLAL MADALYALI ŞEHİR" tabelasının yerinde olmadığını öğrendim. Düştü mü, yoksa kaldırıldı mı bilmiyorum. İnşallah yenisi en kısa zamanda yaptırılıp aynı yere asılır.”

Bu paylaşım özellikle İstanbul’daki hemşerilerimiz tarafından üzüntüyle karşılanmıştı. Ama mesaj gereken yerlere ulaşmış olacak ki 1 hafta sonra öğrendiğimiz de tabelanın yenisi asılmak için kaldırıldığı yerine Adem Salcıoğlu’nun tasarlandığı tabelanın takılacağı öğrenildi.

Tabelanın sağ tarafında kısaca İstiklal Madalyasını neden hak ettiğimizi, hangi kahramanlıklar sergilediğimizi açıklarcasına bir metin bulunuyor. Sol tarafta ise  Atatürk’ün 1924 yıllı imzasıyla birlikte İstiklal Madalyası Vesikası, altında “Gözüm Sakarya’da kulağım İnebolu’da” sözü bulunuyor. Ortada ise hem Şerife Bacı’nın hem de İstiklal Madalyamızın bir kabartması yer alıyor.

Cuma günü(29 Ocak 2021) gerçekleştirilmesi planlanan tören, belediye başkanı Mustafa Huner Özay’ın da İstanbul’da bulunması sebebiyle daha güzel şekilde gerçekleşmesinin önünü açtı. Osmanlı’nın ilk belediyesi Beyoğlu’nun belediye başkanı Haydar Ali Yıldız’ın da törene katılacağı öğrenildi.

Şimdi bu konuya manevi yönden değil biraz da maddi yönden bakacak olursak; Beyoğlu İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri. Haliyle de en turistik yerlerin başında geliyor. Kabataş iskelesinin önünden geçen caddenin bir arka sokağında bulunan İnebolu Sokağının önünden günde yüzlerce insan geçiyor. Normal olarak yüzlerce insan da İnebolu’yu tanıyor. Bir sokağa verilen isim sonuç olarak sürekli bir şekilde tanıtımımızı yapmayı sağlıyor.

Batı Karadeniz olarak hepimizin ortak sorunu reklamımızı yapamamak olduğunu biliyoruz. Onca güzelliğe rağmen bir tanıtımda bulunamamak, onları kullanamamak aslında onlara sahip olmamak anlamına da çıkabiliyor. İşte bu törenle birlikte orada dağıtılması muhtemel bir meşhur İnebolu helvamız, belediye başkanımızın davetliler önünde yapacağı güzel bir konuşma bizim için en güzel tanıtımlardan bir tanesi olacaktır. Sosyal medyanın da önemini hepimiz çok iyi biliyoruz. Haydar Ali Yıldız sosyal medyayı iyi kullanan başkanlardan bir tanesi. Onun sosyal medya hesabından yapacağı bir paylaşım da yine ufakta olsa bir tanıtım yolu açmaktadır.

Bir tabela asma töreninin bu kadar kapsamlı olmasında İnebolulu hemşerilerimizin büyük bir payı olduğunu da düşünüyorum. Bizleri en güzel bir şekilde temsil ettikleri için de teşekkür ediyorum. Aynı zamanda yerel bir gazetenin bulunduğu coğrafyaya nasıl hizmet etmesi gerektiğini de gazetemizin bu durumu gündeme taşıyarak görevini yerine getirdiğini de düşünüyorum.