PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL


Açıklama: Hayatlara dokunan ve çok güzel bir kültür hizmeti sunan, renkli kişiliklerin, ustaların ve en önemlisi "İnebolu değerlerinin" unutulmaması adına katkı sağlayan "Emektar Ustalarımız" programının geçen haftaki konuğu, ömrünü eğitime ve hayır işlerine adamış, maddi-manevi öncü olmuş özel bir isim, Hacı Halit Taşlıgil'di.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2021
Geçerli Tarih: 19 Ekim 2021, 00:15
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1817


Hayatlara dokunan ve çok güzel bir kültür hizmeti sunan, renkli kişiliklerin, ustaların ve en önemlisi "İnebolu değerlerinin" unutulmaması adına katkı sağlayan "Emektar Ustalarımız" programının geçen haftaki konuğu, ömrünü eğitime ve hayır işlerine adamış, maddi-manevi öncü olmuş özel bir isim, Hacı Halit Taşlıgil'di.

Bizler de, İnebolu'ya hizmeti geçmiş ve halen de "memleketime neler yapabilirim" düşüncesini içinden atamayan hayırsever büyüğümüzün 98 yıllık hayat serüveninin 20 dakikaya sığdırılmış halini ilgiyle ve beğenerek takip ettik.

Programı birlikte izlediğim Canım Annem bir ara Hacı Halit Taşlıgil'in, Nuran Taşlıgil adında kızı olduğunu ve onunla ilkokulda aynı sınıfta okuduğunu, çok başarılı, hatta sınıf birincisi olduğunu söyledi.

Bu söylem dikkatimden kaçmadı ve küçük bir araştırma ile Annemin adını unutmadığı sınıf arkadaşı Nuran Taşlıgil'in İstanbul Üniversitesi coğrafya bölümünden mezun olup, yine aynı üniversitede Deniz ve Coğrafya Enstitüsü Uygulamalı Beşeri ve İktisadi Coğrafya dalında yüksek lisans yaptığını öğrendim. Kariyerini Marmara Üniversitesinde sürdüren ve binlerce öğrenci yetiştiren Profösör Doktor unvanlı bir akademisyenken, yaklaşık iki yıl önce emekli olduğu bilgisine ulaştım.

Evet başarılarla dolu bir kariyer...

Öğrencilerine kendini çok sevdirmiş İnebolulu bir değer...

İnebolu'da doğmuş, ilkokul, Ortaokul ve Liseyi İnebolu'da okumuş, Üniversite eğitimine ise üç yıl sonra onay çıkmış ve hayatını eğitime adamış bir nefer.

Babası Halit Taşlıgil'in yolunda ilerleyen, karınca kararınca kendi kapasitesi ölçüsünde pek çok öğrencinin okumasına katkı veren bir hayırsever.

Geçmişten günümüze Türkiye'nin siyasi coğrafyasını, tarım coğrafyasını, turizmden enerjiye, ticari yapısından madenlere kadar çok geniş bir yelpazeyi içine alan araştırmaların yer aldığı, eğitime kazandırılmış pek çok eser.

Ders kitabı niteliğinde olan bu eserlerden tüm üniversite öğrencilerinin uzun yıllar faydalanacağı bilimsel çalışmalara adanan bir ömür.

Evet İnebolulu oluşuyla ve başarılarıyla gurur duyduğumuz bir kaç Profösör den biri Nuran Taşlıgil.

İlk kitabını kardeşi Mehmet Taşlıgil'e ithaf ederek sevgisini en üst düzeyde gösteren, Annelerinin vefatından sonra ise kardeşlerine annelik yapan bir abla.

Mütevazi yaşamını İstanbul'da sürdürse de, doğduğu büyüdüğü memleketiyle bağını hiç koparmayan bir İnebolu sevdalısı.

Artık emekliliğin getirdiği stressiz ve sakin yaşama ayak uydurmaya çalışan Profösör Doktor Nuran Taşlıgil'e sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam dilerken, vatanına milletine faydalı evlat yetiştiren Hacı Halit Taşlıgil ve Ailesini kutluyorum.