LONDRA-İNEBOLU ARASI İLETİŞİM KÖPRÜSÜ: SOĞANGÖZLERİN HALUK


Açıklama: Geçen günlerde Kastamonu’da yayınlanan programda (Fatih Köse’nin katılmış olduğu bir programda) Londra’da yaşayan bir abimizden haberdar oldum. Kendisi Soğangözler’in torunuymuş. Büyük dedelerinin ismi Hasan Soğangözoğulları…
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2021
Geçerli Tarih: 19 Ekim 2021, 00:22
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1837


Geçen günlerde Kastamonu’da yayınlanan programda (Fatih Köse’nin katılmış olduğu bir programda) Londra’da yaşayan bir abimizden haberdar oldum. Kendisi Soğangözler’in torunuymuş. Büyük dedelerinin ismi Hasan Soğangözoğulları…

Haluk Savaş 50 senedir İngiltere’de yaşıyor. Anne tarafından İnebolulu. İnebolu’ya karşı bir vefa borcu hissediyor. Bunu da özellikle eğitim alanında İnebolu’daki ve Kastamonu’daki gençlere yol göstermek istiyor.

“İngiltere’de yüksek eğitim, öğretim ve meslek konularında İnebolulu ve Kastamonulu gençlere destek olabiliriz. Kısacası Mühendislik ve İşletme Doktora veya Master eğitimi için güzel imkanlar var, MEB bursiyerleri bilhassa konularını ve üniversitelerini seçmeden muhakkak ön bilgiler alabilirler (İngiltere’de şu an 2000 üzerinde MEB bursiyerleri eğitim alıyorlar)”

Kendisi şu anda TUSAŞ İngiltere’de yönetici. TUSAŞ gelişen Türk savunma sanayisinin göz bebeği kurumlarından bir tanesi. Dünyanın yakından takip ettiği ve hayranlıkla baktığı bir uçak ve havacılık şirketi.

Vefa borcunu ödemek için ne yapabiliriz diye sorduğumda ise şu cevabı verdi:

“Vefa borcu ortada bize ödemesi kalıyor, bunun için İnebolu ve Kastamonu'ya nasıl destek veririz de bölgesel, sosyal, ticari ve kültürel kalkınırız onu halletmek lazım. Bence elimizdeki tüm kaynakları, tecrübeleri ve bilgileri ortaya koyalım isteyen istediğini almak için bize gelsin, bizden vermek isteyenlerde de almak niyeti olursa bu iş zaten kendiliğinden olur; yeter ki Cenabı Hak bize sağlık ve şifa versin.  Benim şahsen verebileceğim en büyük destek mesleğim ile ilgili, yani İşletme Mühendisliği çerçevesinde her konu açık olabilir, mesela insan kaynakları eğitim öğretimi, Uluslararası Pazarlama için şirketlere destek ve yol göstermek, İngiltere’de neler oluyor bitiyor İnebolu’ya aktarmak ve İnebolu’dan İngiltere’ye bilgi aktarmak gibi tecrübe paylaşımlarında bulunabiliriz. En basit çalışma olarak İnebolu ve Londra arasında haberleşme kanallarını açıp genişletirsek zaten su akacağı yeri bilir.”

İnebolu için hepimiz neler yapabiliriz, elimizden ne gelir diye düşünüyoruzdur. Bu düşünceye sahip olan Haluk abi de bir şeyler yapabilme derdinde. Benim anladığım kadarıyla Kastamonulu öğrenciler ve uluslararası piyasaya açılmak isteyen iş adamları için tabiri caizse bulunmaz Hint kumaşı. Havacılık, inşaat ve işletme mühendisliği alanlarında yurtdışına açılmak isteyen öğrenciler için de iletişime geçilmesi gereken birisi.

Londra’yı ve İnebolu’yu sevenlerin ortak noktası olmayı hedefleyen, gayesi İstikbal Madalyası’na layık görülmüş İnebolu’muzun kültürel, iktisadi ve sosyal bağlarını geliştirmek, İngiltere’de İnebolu’yu tanıtmak ve İngiliz kardeş kasabaları ile bağlar kurmak için bir girişimde bulunmaya çalışıyor.

Şu anda bir oluşuma gidilmiş durumda değil. Bir WhatsApp grubu üzerinden neler yapabiliriz diye düşünülmekte.   Bu yazı mutlaka yurtdışında ikamet eden hemşerilerimiz tarafından da okunacaktır. Eğer aynı dertle yananlar varsa e-posta yoluyla iletişime geçebilir. DERDİMİZ İNEBOLU… 

Türkiye’nin savunma sanayisindeki atağından da biraz bahsetti. İngilizlerin zamanında bir cıvata bile üretemeyen ülkenin nasıl İHA’lar ürettiğini şaşkınlıkla izlediğini belirtti. F35 projesinden çıkarılmamızı bizim için avantaja dönüşebilecek bir gelişme olarak değerlendirdi. Şu anda üzerinde çalışılan ve önümüzdeki yıl hangardan çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçağı için Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da kulağım İnebolu’da, bu savaş kazanılacak” sözüne atıfta bulunarak bu uçağın uçacağını başka bir yolun olmadığını söyledi.

Bayramınız mübarek olsun.