KATİL ARILARLA MÜCADELE BAŞLADI


Açıklama: İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, ilçemizde kestane rekoltesini düşüren gal arısıyla mücadele amacıyla laboratuvarda üretilen böcekleri doğaya bıraktı.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 02 Haziran 2023
Geçerli Tarih: 09 Aralık 2023, 21:27
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2075


İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, ilçemizde kestane rekoltesini düşüren gal arısıyla mücadele amacıyla laboratuvarda üretilen böcekleri doğaya bıraktı.

İlçemiz Evrenye Köyü Mevkiinde düzenlenen etkinlikte, halk arasında ‘katil arı’ olarak bilinen gal arısı ile biyolojik mücadele etmek için “Tormus Sinensis” isimli böceklerin doğaya salımı gerçekleştirildi. Etkinliğe Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlılarıyla Mücadele (OZM) Şube Müdürü Nurten Karameşe, İnebolu Orman İşletme Müdürü Azmi Şenel, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Kömürcü, İl Genel Meclis üyesi Yetkin Köseoğlu, Şube Müdürü Süleyman El, işletme şefleri Yunus Kısaarslan, Hüseyin Kaplan, İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü orman muhafaza memurları ve yöre halkı katıldı.

İnebolu Orman İşletme Müdürü Azmi Şenel, burada yaptığı açıklamada, İnebolu ormanlarında görülmeye başlayan kestane gal arısına karşı biyolojik mücadele başlattıklarını söyledi.

Bu kapsamda yapılan çalışmaları anlatan Azmi Şenel, “Kestane gal arısı tüm ormanlarımızı hemen hemen sarmış durumda. Şu anda biz Gemiciler Şefliği Evrenye mevkiinde gal arısı, yani katil arılara karşı onların düşmanı olan “tormus sinensis” isimli böceğimizi salarak mücadelemize başladık. Bugün 400 civarında böcek saldık. Bundan sonraki çalışmalarımızda yine Cide’deki laboratuvarımızda üreteceğimiz böcekleri yine getirip salacağız. Ayrıca Bursa’dan da getireceğiz. Bir de her tarafa feromon tuzakları kurarak yine bu katil arılarla mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Orman İşletme Müdürü Azmi Şenel, 10-15 Haziran tarihleri arasında da 800 adet feromon tuzağı kurulacağını sözlerine ekledi.