PROF. DR. HALİT ERTUĞRUL İNEBOLU'DA KONFERANS VERDİ


Açıklama: Akademisyen yazar Prof. Dr. Halit Ertuğrul, İnebolu Müftülüğü’nce düzenlenen programda konferans verdi.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2023
Geçerli Tarih: 24 Nisan 2024, 20:06
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2207


Akademisyen yazar Prof. Dr. Halit Ertuğrul, İnebolu Müftülüğü’nce 23 Kasım 2023 Perşembe akşamı düzenlenen programda konferans verdi.

Belediye Düğün Salonu’nda düzenlenen “Aile ve Gençlik Eğitimi” konulu konferans, İstiklal Marşı’nın okunması ve Boyran Camii imam hatibi Sait Efe’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programın açılış konuşmasını İlçe Müftüsü İsmet Ataç yaptı.

Konferansa katılan misafirlere teşekkür eden Müftü İsmet Ataç, “Yaklaşık 3 ay önce çok değerli hocamızın İnebolulularla sizlerle siz değerli kardeşlerimizle buluşmalarını çok istiyorduk, arzu ediyorduk. Hocamıza ulaştığımız zaman hocamız dedi ki ‘Ben yeter ki bir kişiye, bir gencimize dokunayım, yeter ki bir gencimizin gönlüne girelim’. Seve seve kilometrelerce öteden yorgunluk dinlemeden buraya teşrif eden hocamıza gerçekten şükranlarımı arz ediyorum. Türkiye genelinde ve yurt dışında 8 bin 964 tane konferansı, buradaki 8 bin 964’üncü olacak. Rabbim hocamıza güç kuvvet nasip etsin inşallah” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan akademisyen ve yazar Prof. Dr. Halit Ertuğrul, İnebolu’da 3 okulda konferans verdiğini söyledi.

Her okulda 1,5 saatlik konferans boyunca hiçbir öğrencinin konuşmadan kendisini dinlediğini belirten Ertuğrul, “Ben Türkiye’yi dünyayı geziyorum. Kıyas yapma şansım var. Böyle öğrenciler yetiştirdiğiniz için gerek öğretmenlerim, gerek anne babalarımız lütfen bu çocuklarımızı alkışlar mısınız?” dedi.

“RABBİM SİZİ EŞİNİZLE, EVLADINIZLA İMTİHAN ETMESİN”

Konferansın içeriği hakkında bilgi veren Prof. Dr. Halit Ertuğrul, “Bugün kendimizi, eşimizi, çocuklarımızı, konuşacağız. Unuttuklarımızdan bahsedeceğiz. Üniversitede hocayım ben. Alanım rehberlik, psikolojik danışmanlık. PDR diyoruz onun adına biz. Haftanın 2 günü üniversitede derse giriyorum, diğer günlerimiz konferanslarla geçiyor. Her hafta bir bölgeyi alıyoruz. Bu hafta Kastamonu bölgesini aldık. Geçen hafta Niğde’deydik. Önümüzdeki hafta Mardin ve Diyarbakır’a gideceğiz, sonra Muğla’ya gideceğiz. Her konferansıma gönlümden gelen bir duayla başlıyorum, rabbim sizi eşinizle, evladınızla imtihan etmesin. Bunu o kadar gönülden söylüyorum ki, çünkü ben bir babayım ve aynı zamanda eğitimciyim. Bir çocuğun, bir evladı ve bir aile huzurunun ne demek olduğunu kimse benim kadar bilemez. Çünkü 40 yılı geçen bir eğitimciyim. Ömrüm yollarda geçtiği için söylüyorum. İnşallah bu gece de unuttuklarımızı, ihmal ettiklerimizi konuşacağız. İnşallah şu kapıdan çıkınca evlerimize başka bir yürekle, başka bir gönülle gideceğimizi ümit ediyorum” diye konuştu.

BELÇİKA PROGRAMINI İPTAL EDİP İNEBOLU’YA GELDİ

İnebolu İlçe Müftüsü İsmet Ataç’ın daveti üzerine İnebolu’ya geldiğini aktaran Prof. Dr. Halit Ertuğrul sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sevgili Müftü bey aradığı zaman, ben bu hafta Belçika’da olacaktım. Programı öyle yapmıştık. Fakat hocam o kadar ısrar etti ki, Allah razı olsun, İnebolu’ya ben daha önce 7-8 yıl kadar önce gelmiştim ama iyi ki geldim, o çocukların bugün salondan çıkarken  gözyaşlarını gördüm. Bir kızımız bana ne dedi biliyor musunuz, ‘Ben annemle küstüm konuşmuyordum. Bugün annemle ilgili anlattığın benim yüreğime dokundum. Bugün eve gideceğim annemden özür dileyeceğim. Bugün bir kızımızı anneyle kavuşturduk, kucaklaştırdık. Yine bir oğlumuz, ‘Hocam dedi ben zihnen okulu bırakmıştım, bugün yeniden başladım. Buna babam çok sevinecek.’ Vesile olanlardan Allah razı olsun. Çünkü bir evladın ne demek olduğunu evladıyla sınananlar bilir. Atamazsın, satamazsın, kovamazsın, bana ait değil diyemezsin, gücün de yetmez. İçimizi kanatmaya devam eder. Rabbim sizi eşinizle, evladınızla imtihan etmesin, bunun telafisi yoktur.”

EN MUTLU İNSAN KİMDİR?

Konuşmasında “en mutlu insan” tarifini de yapan Ertuğrul sözlerini şöyle sürdürdü:

“En mutlu insan, en huzurlu insan, en güvenilir insan, en erdem insan varlık sebebini keşfeden insandır. Neden var olduğunu anlayabilen insandır. Nereden geldiğini, niçin geldiğini fark edebilen insandır. Bu bilinç olmayınca biz ondan ne ana babalık bekleriz, ne vatandaşlık bekleriz. İnsanlar sahip oldukları nimetleri kaybetmeyince anlayamazlar. Biz nelere sahip olduğunu yitirince anlarız. Yaptığımız bilimsel çalışmalarda çocukların psikilojik yapıları evde anne baba sevgisiyle oluşur. Oturun eşinizle çocuklarınıza nasıl davranacağınıza karar verin. Biriniz evet, biriniz hayır deyin. Bir şeye beraber hayır deyin, evet diyorsanız beraber evet deyin. Çocuğun dünyasında kural oluşsun. Anne babayla birlikte omuz omuza bir eğitim yapmamız lazım ki o çocukta  gerçek bir karakter oluşsun.”

İnebolu Müftülüğü din görevlilerinin ilahiler seslendirdiği programın sonunda Kaymakam Ahmet Vezir Baycar tarafından Prof. Dr. Halit Ertuğrul’a İstiklal Madalyası plaketi takdim edildi.