BU OKUL KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR


Açıklama: İnebolu Mustafa Şerbetci İlkokulu’nda küresel ölçekte iklim değişikliğine karşı etki sağlama amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında kurulan sistemle, okulun elektrik tüketiminin yüzde 100'e yakını karşılanıyor.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2023
Geçerli Tarih: 28 Mayıs 2024, 12:58
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2223


İnebolu Mustafa Şerbetci İlkokulu’nda küresel ölçekte iklim değişikliğine karşı etki sağlama amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında kurulan sistemle, okulun elektrik tüketiminin yüzde 100'e yakını karşılanıyor.

Avrupa Birliği Finansmanı ve KfW Kalkınma Bankası aracılığıyla “Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi” ilçemiz Mustafa Şerbetci İlkokulu’nda hayata geçirildi.

Proje kapsamında; Mustafa Şerbetci İlkokuluna yönelik, yenilenebilir enerjiden yararlanmak amacıyla saatte 10 kw üretim kapasitesi olan Çatı Üzeri Güneş Enerji Santrali(Çatı GES) kuruldu. Çatı GES’in kurulum işleminin tamamlanmasının ardından aktif hale getirildi. Mustafa Şerbetci İlkokulu, artık kendi elektriğini kendi üretir duruma geldi.

Okul yönetimi, bu süreçte emeği geçen Milli Eğitim Bakanlığı, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İnebolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve gerekli izinler için sürece destek olan İnebolu Belediyesi ile Enerjisa yetkililerine teşekkür etti.