KİTAP KURTLARI YARIŞACAK!


Açıklama: Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) geleneksel hale getirdiği Kitap Kurdu Yarışması’nın 6’ncısı için başvurular başladı.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 06 Ocak 2024
Geçerli Tarih: 28 Mayıs 2024, 13:37
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2232


Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) geleneksel hale getirdiği Kitap Kurdu Yarışması’nın 6’ncısı için başvurular başladı.

TÜGVA İnebolu Başkanı Sadık Kemal Çalışkan, gazetemize yaptığı açıklamada, TÜGVA Ortaokul Kitap Kurdu Yarışması’nın vakfın markalaşan projesi haline geldiğini söyledi.

Bu yıl ilçemiz genelinde yapacakları tanıtımla önceki yıllarda yapılan başvuru sayılarının üstüne çıkmayı hedeflediklerini belirten Çalışkan, “Ortaokul öğrencilerinin kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için organize edilen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kitap Kurdu Yarışması’nın bu yıl 6.’si düzenlenecek. İlk genç yaş skalasına hitap eden yarışmada ortaokullu öğrenciler 5 kitaplık okumanın ardından 100 soruluk bir sınavda ter dökecekler. Türkiye geneli 81 ilden katılıma açık olan yarışmanın son başvuru tarihi 25 Şubat olarak açıklandı. Yarışmanın 8-9-10 Mart’ta online, 21 Nisan’da yazılı sınav şeklinde yapılacak. Yarışma kitapları; edebiyat, tarih, bilim-teknoloji, değerler eğitimi, fantastik-kurgu ve klasiklerden oluşan çok yönlü bir okuma listesine sahip. Yarışmaya “tugva.org” üzerinden başvuran ortaokullu öğrenciler, sınıf seviyelerine uygun belirlenen kitapları okuyarak sınava hazırlanıyor. Sınav sonunda Türkiye geneli dereceye giren ilk 10 öğrenciye ödüller var. 1.’ye umre veya Balkan turu (ailesinden 2 kişi ile birlikte)  + 15 bin TL, 2.’ye bilgisayar +12 bin TL, 3.’ye elektrikli scooter + 9 bin TL ve daha pek çok ödül, dereceye giren öğrencilere takdim edilecek” dedi.

Yarışmada İnebolu’dan da büyük bir katılım hedeflediklerini dile getiren Çalışkan, “Bu çerçevede okullarımızı ziyaret ediyoruz. İnebolulu gençlerimizin de bu yarışmaya yüksek oranda başvurmalarını amaçlıyoruz” diye konuştu.

Çalışkan, kaybedeni olmayan kitap kurtlarına sıralamaya giremese de çeşitli ödüllerin takdim edileceği ve yerelde ve ülke geneli gezi programları ile yeni yerleri görerek ufuklarının açılacağını sözlerine ekleyip İnebolulu 5. 6. 7. Ve 8. Sınıfları kitap kurtları okuyor yarışmasına katılmaları noktasında davet etti.