"ÇILGIN İNEBOLULU" KENDİ KANOSUNU KENDİ YAPTI


Açıklama: Kano sporcusu hemşehrimiz Ahmet Ergün, kendi imkanlarıyla yapımına başladığı kanoyu tamamlayarak suyla buluşturdu.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 19 Ocak 2024
Geçerli Tarih: 28 Mayıs 2024, 14:54
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2240


Kano sporcusu hemşehrimiz Ahmet Ergün, kendi imkanlarıyla yapımına başladığı kanoyu tamamlayarak suyla buluşturdu.

Milli Mücadele yıllarında Karadeniz’de cephane sevkiyatını canlandırmak amacıyla İstanbul’dan kano ile yola çıkan Ahmet Ergün ve Keremhan Kara, 15 gün kürek çekerek 9 Haziran 2022’de İnebolu’ya ulaşmayı başarmıştı.

Karadeniz’in hırçın dalgalarını dize getiren İnebolu’nun kahraman kayıkçılarının izinde gösterdikleri azim ve heyecanla küreklere asılan iki arkadaş 18 Mart Şehitler Gününde de İstanbul’dan Çanakkale’ye kano ile yolculuk yapmışlardı.

“Çılgın İnebolulu” Ahmet Ergün bu kez bir başarıya daha imza atarak kendi kanosunu kendi yaptı. Yüksek maliyeti nedeniyle kendisine bir kano yapmaya karar veren Ergün, 5 Aralık 2023’te başladığı çalışmayı yaklaşık 40 gün içinde tamamladı.

İstanbul Küçükçekmece’deki atölyesinde 3 mm okume marin kontrplak ve epoksi kullanarak yaptığı 5,20 metre boyunda 52 cm eninde ve 12,5 kg ağırlığındaki kano denizle buluştu.

ESKİMO TASARIMI

Ahmet Ergün, yaptığı kanoda “shrike kayak” modelini kullandığını ve Batı Grönland’da Eskimolar tarafından açık denizlerde fok balığı avlamak için yapılmış bir kayaktan esinlendiğini söyledi.

Kano yapımında istediği sonucu elde etmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Ahmet Ergün, “Yapmış olduğum ahşap kano projemde bana desteğini esirgemeyen Başar Titiz başta olmak üzere, Tarkan Gürler, Keremhan Kara, Yurdagül Dağlar, Scooby firmasının sahibi Recep Aydın ve Yeni İnebolu gazetesi sahibi Kadir Yıldırım’a desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim” dedi.