İNEBOLU ORMAN İŞLETMESİ EKONOMİYE CAN VERİYOR


Açıklama: İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü,2023 yılında orman köylüsüne 75 milyon lira kazandırırken esnaf ve inşaat sektörüne yaklaşık 25 milyon lira olmak üzere toplamda 100 milyon lira girdi sağlayarak ekonomiye can verdi.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 19 Ocak 2024
Geçerli Tarih: 28 Mayıs 2024, 14:16
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2241


İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü,2023 yılında orman köylüsüne 75 milyon lira kazandırırken esnaf ve inşaat sektörüne yaklaşık 25 milyon lira olmak üzere toplamda 100 milyon lira girdi sağlayarak ekonomiye can verdi.

İlçemizin üretim ve ekonomi sektöründe en önemli kurumlarından olan İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, 2023 yılındaki faaliyetleriyle göz doldurdu.

İlçemizde yaklaşık 1,5 yıl önce göreve başlayan İnebolu Orman İşletme Müdürü Azmi Şenel’in öncülüğünde hız kazanan çalışmalar sadece üretimle sınırlı kalmadı. İnşaat ve onarım projeleriyle de öne çıkan İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü’nde Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu’nun destekleriyle son 1 yılda yapılan çalışmalar şöyle:

1-İşletme Müdürlüğü idari banışının dış cephesi ve bahçesi yenilendi. Yapılan çalışma sayesinde İnebolu’nun en güzide yerinde bulunan kurumun çehresi güzel ve modern bir görünüm kazandı.

2-Üretim faaliyetlerinin en önemli faktörlerinden olan orman emval depoları da unutulmadı. Bu kapsamda 2 orman deposu kuruldu. Çuhadoruğu ve Soğukoluk Orman Emval Depoları üst yapısı ve hizmet binaları yapılarak hizmete alındı.

3-İnebolu Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Doğanyurt ve Altınkum İşletme Şefliklerinin bulunduğu Doğanyurt ilçesinde Kış Bahçesi Toplantı Salonu yaptırıldı.

4-Armutçukuru Orman Emvali Deposu tesisat ve tamiratı gerçekleştirilerek yeniden kullanılabilir hale getirildi.

5-İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, üretim ve olası yangınlarda ulaşım için gerekli olan yol yapımına da büyük önem verdi. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl 35 kilometre yeni yol yaptırıldı.

6-Geçtiğimiz yıl yapılan çalışmaların en önemlilerinden birini de kestane ıslah çalışmaları oluşturdu. İnebolu ve Doğanyurt ilçelerinde vatandaşların en önemli gelir kaynağı olan kestane ve kestane balı üretiminin artırılması için kestane ormanlarında çalışma başlatıldı. Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi hocaları ile işbirliği yapılarak konferans ve tatbikatlarla vatandaşlar bilinçlendirildi. Bir yandan kestane ormanlarının iyileştirilmesi için planlı çalışmalar yapılırken, bir yandan da  kestane ağaçlarında verimi düşüren kestane gal arısıyla etkin bir mücadele sergilendi.

7-Orman İşletmesi’nin ormancılık faaliyetleriyle ilgili çalışmalarında çocuklar da unutulmadı. Çocuklarımızın ağaçlandırma çalışmalarına katılımı sağlanarak ormanların önemi aktarıldı.

8-Tüm bu çalışmalar yapılırken ormanların bakımı da gerçekleştirildi. Sadece bugüne değil geleceğe yönelik planlı çalışmalara da önem verilerek 650 hektar genç meşcerenin bakımı yapıldı.

9-İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, 2023 yılında yaptığı çalışmalarla 75 milyonu orman köylüsüne, 25 milyonu da esnaf ve inşaat sektörüne olmak üzere ekonomimize 100 milyon liralık katkı sağladı.