ZEYNEP ELBİR'DEN BİR TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU DAHA


Açıklama: Paletli yüzme yarışlarında ilçemizin gururu olan Zeynep Elbir, katıldığı yarışmada Türkiye birincisi olarak başarılarına bir yenisini daha ekledi.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2024
Geçerli Tarih: 19 Mayıs 2024, 04:06
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2257


Paletli yüzme yarışlarında ilçemizin gururu olan Zeynep Elbir, katıldığı yarışmada Türkiye birincisi olarak başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Hemşehrimiz Murat Elbir’in kızı Zeynep Elbir, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından İstanbul Güngören Spor Kompleksi Yüzme Havuzunda düzenlenen Paletli Yüzme Bireysel Açık Yaş Türkiye Şampiyonası’na katıldı.

Zeynep Elbir, Büyük Kadınlar 50 metre dip yarışında Türkiye birincisi oldu. Ödül kürsüsüne bir kez daha çıkan gencimiz altın madalya kazandı.

DÜNYA ŞAMPİYONU ELBİR KARDEŞLER

İnebolu Çamdalı (Kolca) köyünden hemşehrimiz Murat Elbir’in çocukları Zeynep Elbir ve ağabeyi Enes İbrahim Elbir önceki yıllarda dünya çapında başarılara imza atmışlardı.

28-30 Nisan 2023 tarihlerinde Litvanya’da yapılan Paletli Yüzme Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Zeynep Elbir 100 metrede dünya ikincisi, 50 metrede ise dünya üçüncüsü olmuştu. Enes Elbir ise 4x100 metre su üstü çift palet bayrak yarışında dünya üçüncülüğü elde etmişti.

Enes ve Zeynep Elbir kardeşler 2019 yılında da Macaristan’da düzenlenen CMAS Kulüpler Arası Paletli Yüzme Gençler Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmişlerdi. Zeynep Elbir 50 metre su üstünde dünya şampiyonu; 100 metre su üstünde ise dünya üçüncüsü olmuştu. Aynı müsabakada Enes Elbir de 50 metre ve 200 metre çift palet yüzme yarışlarında iki kez dünya 4’üncülüğü kazanmıştı. Ayrıca Zeynep ve Enes'in yer aldığı bayrak takımı, 4x50 metre su üstünde dünya şampiyonu olmayı başarmıştı.

Dünya çapındaki başarılarıyla hem ailelerini hem de ilçemizi gururlandıran Zeynep ve Enes, 15 Temmuz şehitleri anısına Ordu'da düzenlenen paletli yüzme yarışmalarında da dünya rekoru kırmıştı. Zeynep Elbir, Ordu'daki paletli yüzme yarışında 50 metre, 100 metre, 200 metre, 400 metre ve 800 metrede Türkiye birinciliği elde etmişti.