İÇİMİZDEN BİRİ "TÜRKÂN ÖĞRETMEN"...


Açıklama: Geçtiğimiz hafta gazetemizde yayınlanan "Öğretmen olmak, bir kalbe dokunmaktır" başlıklı köşe yazımı okuyanlardan olumlu dönüşler aldım.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2024
Geçerli Tarih: 19 Mayıs 2024, 05:28
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2265


Geçtiğimiz hafta gazetemizde yayınlanan "Öğretmen olmak, bir kalbe dokunmaktır" başlıklı köşe yazımı okuyanlardan olumlu dönüşler aldım.

Kayseri'de bir ilkokul da öğrencilerin, çeşitli dans figürleri ve kültür fizik hareketleriyle sınıflarına girmeleri benim ilgimi çekmiş, herkesin de aynı derecede takdirini kazanmıştı.

Tabii ki sosyal medya aracılığıyla, yazılı ve görsel basında da çıkan bu farklı uygulamadan dolayısıyla herkesin haberi olmuştu.

Peki ilimizde, ilçemizde ya da farklı şehirlerde, benzer uygulamalarla dikkatleri üzerine çeken bildiğimiz, tanıdığımız öğretmenler vardı da, bizim onlardan hiç mi haberimiz yoktu?

Evet bu soruyu kendimize sormamızı sağlayan bir mesaj geldi dün.

Mesajın sahibi Ankara'da yaşayan, fakat kalbi her daim İnebolu için çarpan, İlçemizde uzun yıllar Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlüğü yapmış ve kültür anlamında büyük hizmetlerde bulunmuş Hüseyin Ercan Akkan büyüğümüzdü.

Mesajı aynen aktarıyorum.

"Sevgili Bülent, öğrencilerini dans ve fiziksel aktivitelerle derslere hazırlayan Öğretmenimizi görüp, köşe yazına konu etmeni çok önemli buldum ve takdir ettim. Kutluyor ve farkındalık oluşturan bu tarz yazılarını okumak için sabırsızlıkla bekliyorum. Ben de haddim olmayarak dikkatini bizden (İNEBOLULU) bir öğretmene çekmek istiyorum. İstanbul'da harikalar yaratan bir öğretmene, bir anneye, bir ana okulu öğretmenine Türkân Kara Karakaş'a(Berber Sadık Kara'nın kızı) Zaten İnebolu'da ki öğrenciliği başarılarla doluydu. Benim İlkokul, Ortaokul, Lise ve Belediye halk oyunları ekiplerimin değişmez elemanı ve sonra yerime bıraktığım halk oyunları hocasıydı. Beden eğitimi öğretmeni Yunus Mirici'nin çok başarılı voleybol takımlarının kaptanı vesaire vesaire. Öyle başarılı öğretmen ki izlemeye doyamıyoruz. İlgine sunuyorum. Selam ve sevgilerimle."

Evet bu mesaj vesilesiyle bana hatırlatılan Türkân Öğretmen, tanıdığım ve bildiğim, komşulukta yaptığımız, çocukluğu ve gençliği İnebolu'da geçmiş, fırsat buldukça ailesini ve İlçemizi her daim ziyaret eden bir İnebolu sevdalısıydı. İvedilikle araştırmaya koyuluyorum.

İstanbul'da bir ana okulda öğretmenlik yaptığını ve inanılmaz projelere imzasını atarak öğrenci velilerinin sevgisini kazandığını öğreniyorum.

Mesleğine aşık, işini lâyıkıyla ve severek yapan, öğrencilerini kendi çocukları gibi gören başarılı bir öğretmen kardeşimiz Türkân Kara Karakaş hemşehrimizle gururlanıyorum doğal olarak.

İçimizden birinin başarılarının herhangi bir şekilde hatırlatılmasının, tanıdıklarla paylaşılmasının, hele hele yerel basında yer almasının, örnek olması ve teşvik etmesi açısından çok önem arz ettiğini düşünüyorum.

Türkân Kara Karakaş Öğretmenin, yarınlarımızın geleceği minik öğrencilerine bir anne şefkatiyle nasıl yaklaştığını, neler öğrettiğini, yavrularımızı geleceğe nasıl hazırladığını sosyal medyadan takip etmenizi öneriyorum.

Bu başarıdan bizleri haberdar eden Hüseyin Ercan Akkan'a da çok teşekkür ediyorum.

Herhangi bir sektörde adını duyurmuş, başarılı olmuş, kendisini ya da markasını ispatlamış Hemşehrilerimiz, ayrı ayrı değerlerimizdir, bunun böyle bilinmesini istiyorum.

Her biri bizler için onur ve gurur vesilesidir, "başarıları daim olsun İNŞALLAH" duası ve temennisiyle yazımı noktalıyorum.