İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
EL SANATLARI VE BİR PORTRETarih 14 Şubat 2020, 18:39 Editör: Editör

EL SANATLARI VE BİR PORTRE

Bu hafta “Hayatın İçinden" köşemde çok sevdiğim, herkesin örnek aldığı, çalışkan ve başarılı el sanatlarıyla uğraşan İnebolu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Emekli Müdürü Beyhan TUNOĞLU’nun evinde çok hoş bir söyleşiyi gerçekleştirdik.

Güzel dolu dolu bir gün ve dolu dolu bir sohbet oldu. Kendisine yönelttiğim sorularıma, içtenlikle ve samimi olarak cevapladı.

Kendilerine, ”Emeklilik insanın köşesine çekilmesi midir sizce?" diye sordum.

O da; "Aksine, hayata kaldığın yerden heyecanla devam edersin, hayallerini gerçekleştirmek için daha fazla zamanın vardır artık" diye cevapladı.

Ve yine kendisine;

"Neler yapmaktasınız? El Sanatlarına merakınız nereden gelmektedir?" soruma ise; "Üretken olmayı her zaman sevdim. Görsel merakım zaman içinde görsel zenginliğe dönüştü, örmeye, işlemeye, doğadaki güzellikleri ve renkleri el işlerine yansıtmaya hep ilgi duydum. Emekli olduktan sonra bunları gönlümce yapacak zamanım vardı artık ve başladım benim bile şaşırdığım güzellikler çıktı ortaya. Bana ve kişiye özel dekoratif objelerim, eski elişlerinin modernize edilmiş hali ve sürpriz diğer ürünlerimden oluşan Kişisel Karma El Sanatları Sergimi en kısa zamanda İlçemizde açmak istiyorum Allah nasip etsin inşallah" diye cevap verdi.

Ve yine kendisine “El sanatlarıyla uğraşırken neler hissediyorsunuz?" sorumu ise;

"Beni müthiş motive ediyor. Zamanımı dolu dolu geçirmek ve ortaya seni mutlu eden bir şey çıkarmak güzel bir duygu" şeklinde yanıtladı.

Sanatla uğraşmak, insanların yeteneklerinin gelişmesinde büyük rol oynar. Aynı zamanda kişinin kendi yeteneklerini yansıtabilmesinde de büyük bir etkendir. Günümüzde insanlar o kadar yoğun tempoda hayat yaşıyorlar ki çoğu zaman ne kendilerine, ne de sevdiklerine yeterince vakit ayıramıyorlar. İnsan hayatını devam ettirebilmek için elbette ki çalışmaya ihtiyacı vardır, fakat sağlıklı, mutlu bir hayat için nefes almaya, rahatlamaya da ihtiyacı var..

İşte tam da bu zamanda ihtiyaç duyduğu şey sanattır. Sanat insanların ruhsal dünyalarını tedavi eden çok güzel bir ilaçtır.

Mutlu insan demek etrafına ışık saçan ,iyilik saçan demektir. Buradan şu sonuca varabiliriz. Sanat, insanları hayata bağlayan ,motive eden önemli bir unsurdur.

Atatürk’ün de dediği gibi “Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Sağlıklı ,başarılı nesiller için sanatla uğraşmalıyız.

Güzel olan her şey vakit, azim, sabır ve sevgi ister. Sanatla ilgilenenler naif bir ruha sahiptir. Kimsede olmayanları görebilir, hissedebilir, hayal gücü oldukça geniştir..

Ve son olarak da HAYATIN İÇİNDEN okurlarına  Beyhan TUNOĞLU şu mesajı verdi:

"Güzellikleri görmek ,sandıklara gömülmüş  göz nurlarını ortaya çıkarıp yeni bir dokunuşla günümüzde kullanılır hale getirmek, artı yeni tasarımlara imza atmak ,yani üretmek,üretmek, yine üretmek kısaca yaşam felsefem hayattaki duruşum"

Sonuçta; Üreten bireyler daima genç kalır ve sanatçı ruhu taşıyarak dünyaya farklı bakar ve renk katarlar. Sevgi ve Saygılarımla Beyhan Hanım...  |  Bu haber 1808 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU'YU 20 BİN ASKERLE İŞGAL EDECEKLERDİ

İNEBOLU'YU 20 BİN ASKERLE İŞGAL EDECEKLERDİ Milli Mücadele'de cepheye gönderilen silah ve cephanelerin Anadolu'ya giriş kapısı olan Türkiye'nin İst...

BU TOPRAKLARDAN BİRİ : İBRAHİM TENEKECİ

BU TOPRAKLARDAN BİRİ : İBRAHİM TENEKECİ “Rabbim sen olmasan kimin aklına gelirim ben.”

AHMET ERGÜN ÇOCUK PARKI

AHMET ERGÜN ÇOCUK PARKI Her birimiz misafir olduğumuz fani dünyada günümüzü tamamlıyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN HEMŞEHRİMİZE TAZİYE TELEFONU

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN HEMŞEHRİMİZE TAZİYE TELEFONU Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz Riva yolunda geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden İnebolu Deliktaş ...

ANA KUCAĞI DEĞİL ASKER OCAĞI !

ANA KUCAĞI DEĞİL ASKER OCAĞI ! 30 Mayıs 1988... Hafızama kayıtlı önemli bir tarih.

"EN BÜYÜK PROJEMİZ SEVGİ"

Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu Belediyesince Facebook üzerinden canlı olarak yayımlanan Bayram Özel p...

ERGÜN KARA'YA İYİ HABER

ERGÜN KARA'YA İYİ HABER Yaptığımız haberler üzerine, Kastamonu'da faaliyet gösteren Sağlam İnşaat firması sahibi hemşehrimiz Engin Usta...

İNEBOLU'DAN UZAK GEÇEN YILLAR

İNEBOLU'DAN UZAK GEÇEN YILLAR Sene 1982...

O ESKİ RAMAZANLAR!

O ESKİ RAMAZANLAR! Bundan yaklaşık üç ay önce herhangi bir genç, genelde büyüklerimizin her Ramazan’da söylediği gibi &#...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:36268

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:24572

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:41280

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:29156

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign