İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
YENİLENEN EVRENYE CAMİSİ İBADETE AÇILDITarih 12 Haziran 2020, 23:25 Editör: Editör

YENİLENEN EVRENYE CAMİSİ İBADETE AÇILDI

İlçemize bağlı Evrenye Köyü Merkez Camii'nde Ekim ayından bu yana devam eden kapsamlı restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

Hayırsever hemşehrimiz Hasan Gürsoy'un öncülüğünde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarında caminin içi ve dışı tamamen yenilendi.

SÜLEYMANİYE ESİNTİSİ

Minaresinden mihrabına kadar her köşesi elden geçirilen Evrenye Merkez Camii'nde, İstanbul'un simge eserlerinden Süleymaniye Camii'nde kullanılan avize ve halılardan esinlenildi.

Hemşehrimiz Hasan Gürsoy'un görevlendirdiği 21 kişilik ekip tarafından 8 aydır sürdürülen çalışmanın sonuna gelindi. Ekip sorumlusu Gıyasettin Ateş nezaretinde sürdürülen çalışma ile büyük çaplı onarımla yenilenen Evrenye Merkez Camii göz kamaştıran bir görüntüye kavuştu.

Profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilen çalışmada her alanda en kaliteli malzemeler kullanıldı. Caminin ana girişine özel siparişle kündekari kapı yaptırıldı. Caminin pencereleri ahşap yapıldı, içeriye yeni kürsü yerleştirildi.

CAMİNİN HER KÖŞESİ ELDEN GEÇİRİLDİ

Proje sorumlusu Gıyasettin Ateş, yaptığı açıklamada, çalışmalar 14 Ekim 2019 tarihinde başladıklarını söyledi. Bu kapsamda caminin minberi ve mihrabı dışında her tarafının onarıldığını ve yenilendiğini anlatan Ateş, "Tavan komple değişti. Buranın tavanını 35 santim aşağı indirdik. Kolonlar kaplama yapıldı, sütunlar giydirildi. Plastik doğrama olan pencereler ahşap yapıldı. Burada değişmeyen tek şey mihrapla minber. Mihrapta kırılan parçalar değiştirildi. Biz burada sadece minbere el sürmedik. Minare komple sıvandı, alem yenilendi, şerefelere yeni lambalar takıldı, kapılar değiştirildi. Minarenin alemi 2 metre boyunda bakır, üzerine altın varak yapıldı. Dış cephe sıvandı ve boyandı. Camiye 3 metre, 2 metre, 1,5 metre ve 1 metre çaplarında avizeler takıldı. Halılar komple yenilendi. Caminin duvarlarında ve tavanındaki kalem işi motifler ve hatlar komple yenilendi" dedi.

MOTİFLER YENİLENDİ

Topkapı Sarayı'ndan emekli kalemkar Erhan Kanyıldız ve ekibi, Evrenye Merkez Camii'nin duvarları ile kubbesindeki ayetler ve motifleri yeniledi.

Titiz bir çalışma yapan Kandemir, 30 yıldır bu mesleğin içinde olduğunu belirterek, "Ustaların yanında alaylı olarak yetiştim. Topkapı Sarayı'ndan emekli oldum. Evrenye Camisindeki motiflerde bozulmalar vardı, onları yeniledik, elden geçirdik. Desenlerin özünü elimizden geldiğince korumaya çalıştık. Bazı motifler sıvanın altından çıktık. Bu motifler en az 70-80 yıl önce yapılmış. Onun özüne geri döndük" dedi.

KUŞAKLARA FETİH SURESİ YAZILDI

Caminin duvarlarındaki kuşaklarda daha önce Nebe Suresi yerine Fetih Suresi yazıldı. Kubbedeki Ihlas Suresi de yeniden işlendi.

İLK CUMA NAMAZI KILINDI

Tamamlanma aşamasına gelen Evrenye Merkez Camii'nde uzun bir aradan sonra ilk kez cuma namazı kılındı. Evrenye Merkez Camii imam hatibi Mustafa Yıldız tarafından kıldırılan cuma namazında sosyal mesafe kuralına uygun olarak saf tutan vatandaşlar maske takarak ve yanlarında getirdikleri seccadeleri sererek cuma namazı kıldı.


  |  Bu haber 12706 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR 1983 yılı son çeyreğinde Türkiye Basın Birliği Kastamonu şubesi tarafından bir yazı yarışması düzenleniyor.

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA Geçen yıl ilki düzenlenen İnebolu Şerife Bacı İstiklal Yol Koşusu'nun ikincisi 23 Ağustos 2020 Pazar günü Beled...

DOĞANYURT SAHİL

DOĞANYURT SAHİL Bu haftaki yazımızda, hafta sonu İnebolu dışına çıkmak isteyip ama çokta uzağa gitmek istemeyenler için bir yer öne...

"ÇILGIN İNEBOLULULAR" BELGESELİ ÇEKİLECEK

Milli Mücadele'de Rusya ve İstanbul'dan gemilerle İnebolu'ya gelen hap malzemelerinin cepheye ulaştırıl...

GÜZEL BAKAN, GÜZEL GÖRÜR

GÜZEL BAKAN, GÜZEL GÖRÜR Her hafta farklı konularla okuyucularımın karşısına çıkıyor, özellikle İnebolu'muzun tanıtımına katkı veren yaz...

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu'nun yıllardır beklentisi olan ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen...

AKDENİZ KAYNIYOR

AKDENİZ KAYNIYOR Bir yandan pençe harekatlarıyla Kuzey Irak bombardıman altındayken yaklaşık 3500 km uzaklıktaki Libya’da ...

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI İlçemiz Hamit Köyünde 15 yıldır elektriği ve suyu olmayan derme çatma yapılmış bir ahşap barakada kalan Ergün Kara&...

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ Yeni atanan Valimiz ayağının tozuyla Kastamonu'da bir ziyaret gerçekleştirmek ister.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:49178

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:37466

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:54250

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:42034

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign