İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
YENİLENEN EVRENYE CAMİSİ İBADETE AÇILDITarih 12 Haziran 2020, 23:25 Editör: Editör

YENİLENEN EVRENYE CAMİSİ İBADETE AÇILDI

İlçemize bağlı Evrenye Köyü Merkez Camii'nde Ekim ayından bu yana devam eden kapsamlı restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

Hayırsever hemşehrimiz Hasan Gürsoy'un öncülüğünde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarında caminin içi ve dışı tamamen yenilendi.

SÜLEYMANİYE ESİNTİSİ

Minaresinden mihrabına kadar her köşesi elden geçirilen Evrenye Merkez Camii'nde, İstanbul'un simge eserlerinden Süleymaniye Camii'nde kullanılan avize ve halılardan esinlenildi.

Hemşehrimiz Hasan Gürsoy'un görevlendirdiği 21 kişilik ekip tarafından 8 aydır sürdürülen çalışmanın sonuna gelindi. Ekip sorumlusu Gıyasettin Ateş nezaretinde sürdürülen çalışma ile büyük çaplı onarımla yenilenen Evrenye Merkez Camii göz kamaştıran bir görüntüye kavuştu.

Profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilen çalışmada her alanda en kaliteli malzemeler kullanıldı. Caminin ana girişine özel siparişle kündekari kapı yaptırıldı. Caminin pencereleri ahşap yapıldı, içeriye yeni kürsü yerleştirildi.

CAMİNİN HER KÖŞESİ ELDEN GEÇİRİLDİ

Proje sorumlusu Gıyasettin Ateş, yaptığı açıklamada, çalışmalar 14 Ekim 2019 tarihinde başladıklarını söyledi. Bu kapsamda caminin minberi ve mihrabı dışında her tarafının onarıldığını ve yenilendiğini anlatan Ateş, "Tavan komple değişti. Buranın tavanını 35 santim aşağı indirdik. Kolonlar kaplama yapıldı, sütunlar giydirildi. Plastik doğrama olan pencereler ahşap yapıldı. Burada değişmeyen tek şey mihrapla minber. Mihrapta kırılan parçalar değiştirildi. Biz burada sadece minbere el sürmedik. Minare komple sıvandı, alem yenilendi, şerefelere yeni lambalar takıldı, kapılar değiştirildi. Minarenin alemi 2 metre boyunda bakır, üzerine altın varak yapıldı. Dış cephe sıvandı ve boyandı. Camiye 3 metre, 2 metre, 1,5 metre ve 1 metre çaplarında avizeler takıldı. Halılar komple yenilendi. Caminin duvarlarında ve tavanındaki kalem işi motifler ve hatlar komple yenilendi" dedi.

MOTİFLER YENİLENDİ

Topkapı Sarayı'ndan emekli kalemkar Erhan Kanyıldız ve ekibi, Evrenye Merkez Camii'nin duvarları ile kubbesindeki ayetler ve motifleri yeniledi.

Titiz bir çalışma yapan Kandemir, 30 yıldır bu mesleğin içinde olduğunu belirterek, "Ustaların yanında alaylı olarak yetiştim. Topkapı Sarayı'ndan emekli oldum. Evrenye Camisindeki motiflerde bozulmalar vardı, onları yeniledik, elden geçirdik. Desenlerin özünü elimizden geldiğince korumaya çalıştık. Bazı motifler sıvanın altından çıktık. Bu motifler en az 70-80 yıl önce yapılmış. Onun özüne geri döndük" dedi.

KUŞAKLARA FETİH SURESİ YAZILDI

Caminin duvarlarındaki kuşaklarda daha önce Nebe Suresi yerine Fetih Suresi yazıldı. Kubbedeki Ihlas Suresi de yeniden işlendi.

İLK CUMA NAMAZI KILINDI

Tamamlanma aşamasına gelen Evrenye Merkez Camii'nde uzun bir aradan sonra ilk kez cuma namazı kılındı. Evrenye Merkez Camii imam hatibi Mustafa Yıldız tarafından kıldırılan cuma namazında sosyal mesafe kuralına uygun olarak saf tutan vatandaşlar maske takarak ve yanlarında getirdikleri seccadeleri sererek cuma namazı kıldı.


  |  Bu haber 23584 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI İnebolu’da yaşayan vatandaşlarımızın da bileceği üzere İnebolu’muza belediye tarafından güzel b...

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ !

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ ! Kış turizmi yok!

"ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM VE TURİZM"

İçişleri Bakanlığınca İnebolu Kaymakamlığına atanan Ejder Demir görevine başladı.

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR Bu da nerden çıktı diyenler olabilir...

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI Koronavirüs nedeniyle yeni vaka ve vefat sayıları her geçen gün artarken son 1 hafta içerisinde İnebolu'da ikam...

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR Ülkemiz sınırlarının dört bir tarafında mücadeleye devam ederken, Yunan hükümeti başta Fransa’dan aldığı ...

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL O yıllarda İman-Kur'an hizmetinin önemli merkezlerinden biri İnebolu,

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ Firdevs Terzioğlu'nun emekliye ayrılmasıyla boşalan İnebolu Nüfus Müdürlüğüne aynı kurumda şef olarak çalışan Ö...

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU İnebolu Nüfus Müdürü Firdevs Terzioğlu, 46 yıllık devlet hizmetini noktalayarak emekli oldu.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:72292

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:60398

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:77510

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:65064

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign