İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
GAPIYI GIYGAŞUK BIRAKMALI !Tarih 12 Şubat 2021, 20:03 Editör: Editör

GAPIYI GIYGAŞUK BIRAKMALI !

Bir kaç gün önce Kardeşim Cüneyt Yağcıoğlu'nun derleyip seslendirdiği, İnebolu pidesi ve pastırmalı ekmeğin de  yapımının sergilendiği yöresel bir çalışmaya şahit olduk...

Videoyu izleyenlerin bizzat gelerek, telefonla ulaşarak veya sosyal medya aracılığıyla beğenip, paylaşım yaparak İnebolu'ya özgü ifadelere ne denli sahip çıktıklarını ve bunun gibi küçücük şeylerle ne büyük mutluluk yaşadıklarını da bu vesileyle görmüş olduk.

Hatta, İneboluluyum diyen herkesin ortak paydası olan ve gerçekten bize has kelimeler ve cümlelerle bizim bölge ağzımızı oluşturan bu tarz bir derlemenin daha önce yapılmadığının da farkına vardık.

Ve bu derleme ile İnebolu'ya özgü ilginç ifadelerin kayıt altına alındığı ve gelecek nesillere aynen aktarılacağı düşüncesi yapılan işin ne derece önemli olduğunu ortaya koydu.

Çünkü İnebolu'da doğmuş, büyümüş, yaşamış her bireyin benimsediği bu konuşma şekli tamamen bizi yansıtıyor, Getire GÖTÜR, deliye DÖLÜ, eriğe ÖRÜK diyerek başka yörelerden kolayca ayırd edilebilen ilginç kelimelerle farklılığımız meydana çıkıyordu.

Özellikle İnebolu dışına çıktığımız da bu kelimeleri insanların anlayamadığını görsek de, biz birbirimizi anladığımız sürece değiştirme yada düzeltmeye gerek yoktu. 

Trakyalının, Doğu Karadeniz insanının, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu halkının kendine has konuşma şekilleri,  geçmişten geleceğe miras bırakılacak bir kültür zenginliği olarak değerlendiriliyorsa,  İnebolu'ya özgü kelimelerin kullanıldığı konuşma şeklide bizim kültürel zenginliğimizdi.

O zaman bu hazinenin olduğu gibi muhafaza edilmesi, kelimelerin dumura uğramadan günlük yaşantımız da kullanılmasının devamıyla mümkün olacaktı.

Peki İnebolu'ya özgü ifadelere bir kaç örnek verecek olursak...

Bizler İnebolu'da "Kapıyı kapatma, biraz aralık bırak" yerine  GAPIYI GIYGAŞUK BIRAK cümlesini kullanırız.

"Sus, fazla sesin çıkmasın" demeyiz, kısaca SÜSETME deriz meselâ... 

"Alda gel" yerine ÂBERİ deriz.

Yürüyüşünde birazcık kibirlilik olana hemen lafı yapıştırırız GIRIŞAK diye...

"Şuraya doğru git" demeyiz, ÂKURU GİT deriz...

"Çok az" yerine CİTGATÇA deriz...

"Rahat durmayana" FIYILDAMA, "Kıkır kıkır gülene" FİNGİRDEME deriz.

"Her gördüğünü yiyene" SÜMTÜK deriz.

"Giyim kuşamına özen göstermeyene" SÜLEPE deriz.

"İshal oldum" demezler de AMEL OLDUM derler.

"Dengesiz hareketler sergileyene" SARSUK denir.

Aşı boyalı evlerimizin lavaboları ÇAĞ YANI - dolapları TERCE - rafları SERGEN - merdivenleri PASAK - tuvaletleri HELÂ dır.

Bunlar gibi pek çok kelimelerin kullanıldığı İnebolu'ya özgü ilginç ifadelerle mutlu ve huzurlu, stresten uzak, sağlıklı bir yaşam temennisiyle yazımı noktalıyorum.


  |  Bu haber 13914 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN Mübarek ve faziletli bir ayın, Kur’an ve oruç ayının rahmet gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor.

HACI HASAN KURU

HACI HASAN KURU İnebolu'da bir döneme damgasını vuran, renkli bir kişilikti O...

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK Geçtiğimiz hafta Cuma günü dağıtımı yapılıp okuyucuya ulaştırılan gazeteniz Yeni İnebolu'yu eline alıp "İKİ Y...

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI Mevcut Kuran Kursu'nun fiziki şartlarının uygun olmaması nedeniyle İnebolu İlçe Müftüsü Telat Ergin'in yeni...

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK İnebolu Köylere Hizmet Götürme Birliği, 9 ay süreyle çöp toplama işinde çalıştırılmak üzere İşkur aracılığıyla 1 şo...

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI Rüyamda görsem inanmazdım...

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüzün 100. yıl dönümü, oldukça zengin ve renkli etkinliklere sahne olacak.

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ?

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ? Her birimiz gün içinde değişik olaylara şahit olur, bazen üzerinde durur, bazen ise hemen unuturuz.

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL Hayatlara dokunan ve çok güzel bir kültür hizmeti sunan, renkli kişiliklerin, ustaların ve en önemlisi "İnebolu değ...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:117512

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:105392

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:122774

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:110100

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign