İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ?Tarih 20 Mart 2021, 19:04 Editör: Editör

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ?

Her birimiz gün içinde değişik olaylara şahit olur, bazen üzerinde durur, bazen ise hemen unuturuz.

Geçtiğimiz hafta bizzat yaşadığım ve enteresan bulduğum küçük bir enstantaneyi unutmamak adına yazmak, hatta almak isteyene mesaj vermek istedim.

İşyerimde günlük koşuşturmaca ve rutin işlerle meşgul olduğum esnada içeriye iki kişi giriyor. Biri diğerini yemeğe getiriyor,  "Ne yerse bizim ikramımız" diyor. Gelen misafir "Ben sadece bir çorba içerim, teşekkür ederim" diye karşılık veriyor. Misafirin sadece çorba içmesine gönlü razı olmayan ikram sahibi karnını güzelce doyurmasını istiyor, "Ne yerse yesin hesap benim" diyor ve bize teslim edip gidiyor.

Misafir çorbasını içerken, bir karışık pide sipariş ediyor, yanına bir de kola söylüyor. Afiyetle verdiği siparişi yiyor ve sıra hesap ödemeye geliyor.

"Karnını güzelce doyur, ne canın isterse ye, benim misafirimsin" talimatını aldığı halde, vatandaş "Sadece çorbayı yaz, diğer yediklerimi ben ödeyeceğim" diyor ve ödeme yapmak istiyor.

"Olmaz ki falanca şahıs hesap bende dedi, senden aldığımız için bana kızar" desem de dinlemiyor ve çorba haricinde yediklerinin ücretini veriyor.

"Beni getiren ikram sahibi burada iken ben sadece çorba içeceğimi söyledim, o gittikten sonra başka şeyler canım istedi ve yedim, kesinlikle yanlış anlamaya fırsat vermemeliyim" diyerek çok ince ve anlamlı bir davranış sergiliyor. Pek çok insanın düşünemediğini düşünüyor ve doğru olanı yaptığına inanıyor.

Bu şekilde bir davranışla uzun yıllardır karşılaşmadığımdan olsa gerek, benim de hoşuma gidiyor ve "Helal olsun, seni tebrik ederim" diyerek ne iş yaptığını ve nereli olduğunu soruyorum. Samsun'dan geldiğini ve kamyon şoförü olarak geçimini sağladığını söyleyen misafir "Hayırlı işler" dileyerek gidiyor.

Evet tanımam etmem, ilk defa karşılaştığım bir vatandaşın küçük ama anlamlı bu davranışı ben de iz bırakıyor ve okuyucularımla paylaşarak, böyle insanlarında var olduğunu duyurmak istiyorum.

Uzun yıllardır lokantacılık işi ile iştigal ediyorum, fakat böyle bir şey görmediğimi de belirtmekte fayda görüyorum.  Genellikle herhangi biri, başka birini yemeğe getirip bırakmışsa misafir bir çiftliğe düşmüş gibi hareket eder, tıka basa yer. Hatta bir de paket yaptırır giderken yolda yerim düşüncesiyle....

İnsanımız her zaman vur deyince öldürür, iyi niyeti suistimal eder, o ikramı fazlasıyla hak ettiğini düşünür ve haddi aşar.

Aslında bu işin kuralı, kendi cebinden yer gibi, aşırıya kaçmadan yemek sipariş ederek, ikram sahibini yemek ısmarladığına pişman ettirmemektir.

Bizim toplumumuz misafire değer verir, el üstünde tutar, kendi yemediğini yedirir, misafirini memnun etmeye gayret eder. İnsanımız misafirperverdir vesselam...


  |  Bu haber 6516 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN Mübarek ve faziletli bir ayın, Kur’an ve oruç ayının rahmet gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor.

HACI HASAN KURU

HACI HASAN KURU İnebolu'da bir döneme damgasını vuran, renkli bir kişilikti O...

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK Geçtiğimiz hafta Cuma günü dağıtımı yapılıp okuyucuya ulaştırılan gazeteniz Yeni İnebolu'yu eline alıp "İKİ Y...

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI Mevcut Kuran Kursu'nun fiziki şartlarının uygun olmaması nedeniyle İnebolu İlçe Müftüsü Telat Ergin'in yeni...

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK İnebolu Köylere Hizmet Götürme Birliği, 9 ay süreyle çöp toplama işinde çalıştırılmak üzere İşkur aracılığıyla 1 şo...

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI Rüyamda görsem inanmazdım...

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüzün 100. yıl dönümü, oldukça zengin ve renkli etkinliklere sahne olacak.

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL Hayatlara dokunan ve çok güzel bir kültür hizmeti sunan, renkli kişiliklerin, ustaların ve en önemlisi "İnebolu değ...

İGM ÜYESİ CELAL ŞEN SAHİLİN YOL VE ELEKTRİK SORUNUNU DİLE GETİRDİ

İGM ÜYESİ CELAL ŞEN SAHİLİN YOL VE ELEKTRİK SORUNUNU DİLE GETİRDİ İl Genel Meclisi (İGM) Mart ayı toplantısında gündemdeki maddeler görüşüldü.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:117522

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:105404

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:122784

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:110110

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign