İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
KARADENİZ MEKTEBİTarih 22 Ekim 2021, 18:05 Editör: Editör

KARADENİZ MEKTEBİ

"Denize dik inen sert bir yamacın üzerinde bir kartal yuvası gibi..."

Yakup Kadri Karaosmanoğlu "Vatan Yolunda" adlı eserinde aynen bu cümleyi kuruyor Karadeniz İlkokulu için.

Evet hâlâ yıllara meydan okurcasına dimdik duruyor, ama kapatıldığı 1999 yılından beri ha bugün, ha yarın restore edileceği günü sabırsızlıkla bekliyor.

Tarihe verilen değerin bir kanıtı olarak gelecek nesillere kendini göstermek adına var gücüyle direniyor.

O zaman bilmeyenler için Karadeniz İlkokulunun tarihsel süreci geliyor...

1887 yılında Mekteb-i Numune olarak inşa edilen okul, 1902-1912 yıllarında Fransızca eğitim veren örnek bir ilkokul olmuş, 1912 yılında bir kat ilave edilmiş, 1914-1918 yılları arasında Hastane ve Devlet Daireleri ek binası olarak hizmet görmüş, 1918 yılı sonunda Fransızca eğitim terkedilerek Mekteb-i İptidai adı ile  hizmet verirken, 1923 yılından itibaren Karadeniz İlkokulu ya da Taş Mektep ismini almış ve 1999 yılına kadar eğitime katkı sağlamıştır.

Tam yüz yıl önce Karadeniz'in hırçın dalgaları arasında İnebolu açıklarına gelen cephane yüklü gemilerin gözlem noktası konumunda olan bu okulun öğrencileri yetişkinler gibi cephane taşıyarak tarihe geçmiştir.

Milli Mücadeleye öğrencilerinin vermiş olduğu katkı ile günümüzde Ortaokul 6.Sınıf Türkçe kitaplarına girmiş ve gelecek nesillere anlatılan ders konusu olmuştur.

Evet Tarihi ve Manevi değeri olan bu bina çürümeye terk edilemezdi.

İlk ciddi adım 2008 yılında atıldı.

Dönemin Valisi Enis Yeter'e İnebolu ziyaretleri sırasında okulun durumu aktarılmış ve İnebolu Kaymakamlığı'na vekalet eden Abana Kaymakamı'na bu tarihi yapının Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından alınması ve restore edilmesi talimatı verilmişti.

2009 yılında ise Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne sunulan projenin onaylandığı dönemin Kaymakamı İlhan Karakoyun tarafından açıklanmıştı.

Fakat bu dönemde Özel İdare bütçesinin büyük bölümü Kastamonu Havaalanı yapımına aktarılmış, bizim Taş Mektep restorasyonu bir başka bahara kalmıştı.

Aralık 2017 tarihinde Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy tarafından incelemelerde bulunulmuş, 2009 yılında Anıtlar Yüksek Kurulunda onaylanan projenin hayata geçirilmesi için her kapının çalınacağı ifade edilmiş, hatta restorasyon tamamlandıktan sonra öğretmenevine bağlı Restoran-kafe olarak hizmet vermesinin düşünüldüğü açıklanmıştı.

Ocak 2018 tarihinde ise dönemin Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Özay tarafından ilimize ziyaret gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a Tarihi Karadeniz İlkokulu'nun metruk halden kurtarılması ve restorasyonunun yapılarak ilçemize kazandırılması talebi dosya halinde sunulmuş, fakat olumlu-olumsuz bir sonuç alınamamıştı.  

Görüldüğü üzere "projesi onaylandı", "restorasyon için çabalanıyor", "Kültür ve Turizm Bakanlığına dosyası verildi", "Restoran-kafe olarak hizmete sokulması planlanıyor" tarzındaki açıklamalar düşünce ve planlama aşamasını geçememiştir.

Bilinen tek şey 2021 yılı bitmek üzeredir ve Karadeniz Mektebinin metruk hali devam etmektedir.  

Bizlere düşen görev ise böyle tarihi bir binanın atıl vaziyette bırakılmaması için hatırlatmada bulunmak ve konunun takip edilmesine vesile olmaktır. Hatta ilçemizde mevcut restore edilmeyi bekleyen tüm tarihi yapılar için de aynı durum söz konusudur.

Ayağa kaldırılan tescilli her mülkün ilçe turizmine katkısı inkar edilemez. Bakımsız görüntü veren özel yada devlete ait her mülk hem ilçe sakinleri hem de İnebolu'yu ziyaret edenler için hoş bir görüntü vermemektedir. Temennimiz gelecek kuşaklara daha bakımlı bir İnebolu bırakmaktır.


  |  Bu haber 1922 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

AHMET ERKURTOĞLU; İNEBOLU'NUN GURURU

AHMET ERKURTOĞLU; İNEBOLU'NUN GURURU Geçtiğimiz hafta Cuma günü Daday'da bulunan Ballıdağ hastanesinin yerine yapılması planlanan proje organizasyon...

TÜRKİYE'NİN MARKASI HEMŞEHRİMİZE EMANET

TÜRKİYE'NİN MARKASI HEMŞEHRİMİZE EMANET Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Türkiye Marka Ofisi koordinatörlüğüne İnebolulu hemşehrimiz...

313. YAZI "OKUYANLAR İÇİN" !

313. YAZI 13 Mayıs 2016 tarihinde "İlçemizi tanımadan başkasına tanıtamayız" başlığı atarak ele alınan kalem, "OKUYANLAR İÇİN...

İSTANBUL'DAN İNEBOLU'YA KÜREK ÇEKECEKLER

İSTANBUL'DAN İNEBOLU'YA KÜREK ÇEKECEKLER İnebolu 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüzün 101. yıl dönümünde İstanbul’daki hemşehrimiz Ahmet Ergün ve arkada...

ATAKAN ALBAY'IN YARDIMINA AMBULANS UÇAK YETİŞTİ

ATAKAN ALBAY'IN YARDIMINA AMBULANS UÇAK YETİŞTİ Ankara’da yaşayan emekli Albay Atakan Köksal, oğlu Hakan Köksal’ı ziyaret için gittiği Arnavutluk’ta ani rahatsızlı...

ANNE HAKKI ÖDENMEZ

ANNE HAKKI ÖDENMEZ Geçtiğimiz günlerde öğle namazının peşinden bir cenaze namazı eda ettik.

TANER AYYILDIZ KASTAMONU'YU SALLADI...AMA !

TANER AYYILDIZ KASTAMONU'YU SALLADI...AMA ! Geçtiğimiz Pazar akşamı Kastamonu Halk Eğitim Merkezi'nde bir stand-up gösterisi vardı.

RAMAZAN'DA SU BEDAVA !

RAMAZAN'DA SU BEDAVA ! Başlık ilginizi çekmiştir herhalde...

İSTANBUL'DA İLK LOKANTA, İNEBOLULU "ABDULLAH EFENDİ"

İSTANBUL'DA İLK LOKANTA, İNEBOLULU Yıllar önce bir arkadaşımın hediye ettiği, yazarı Ramazan Bingöl olan "Restoran işletmeciliği" isimli kitapta bir b...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:121080

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:107610

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:125676

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:112602

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign