İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
DİŞ HEKİMİ M.FAKAZLI'DAN BAKAN KOCA'YA AÇIK MEKTUPTarih 20 Mart 2022, 11:18 Editör: Editör

DİŞ HEKİMİ M.FAKAZLI'DAN BAKAN KOCA'YA AÇIK MEKTUP

Öncelikle 14 Mart Tıp Bayramını ihtiva eden mesajınız için teşekkür ederim. Şahsım ve mesleğim adına bir talebim bulunmamaktadır. Yalnız kentimiz İnebolu adına bir talebimiz bulunmaktadır. Şöyle ki:

1918 yılında baş gösteren Lekeli Humma (tifüs) salgını sırasında İnebolu Frengi Hastanesi’nde yaptığı verimli çalışmaları nedeniyle devlet nişanı (4. Derece Mecidiye Nişanı) takdim edilerek adına Sertabip ünvanı eklenen, genç yaşta  Tifüsden kaybettiğimiz ve halk tarafından hatırasını yaşatmak için namına anıt mezar yaptırılan Tıp Şehidi İsmail Hakkı Bey’in adının İnebolu Devlet Hastanesi’ne verilmesi hususunda İnebolu halkı olarak beklentimiz mevcuttur. 

Bendeniz 1978 yılında Marmara Üniversitesi Nişantaşı yerleşkesinden mezun olmuş bir Diş Hekimiyim. 44 yıldır İnebolu’da kendi muayenehanemde halka hizmet vermekteyim. Aslî mesleğimin yanında yerel tarih araştırmacılığı da yapmaktayım. Bu araştırmalarım sırasında “İnebolu olmasaydı bugünkü Cumhuriyetimiz olmazdı noktasına geldim.”

İnebolu’yu önemli kılan noktalardan birini burada dikkatinize sunmak istiyorum. 

Osmanlı Devleti sınırları içerisinde ilk salgın (Frengi) Hastanesi 1885 yılında İnebolu’da kurulmuştur. Yukarıda zikrettiğim Tosyalı İsmail Hakkı Bey 1905 yılında Kastamonu İdadisini bitirdikten sonra İstanbul’da Mekteb-i Tıbbiyeyi Şahane’den 1910 yılında mezun olmuş ve mezun olur olmaz, İnebolu’da kurulan bu salgın hastanesinde göreve başlamıştır. Mesleğini severek yaptığından kısa sürede halkın gönlünü kazanmıştır.

1918 yılında yaptığı çalışmalar devlet tarafından da ödüllendirilmiş, kendisine 15 Mart 1918’de 4. Derece Mecidiye Nişanı verilmiş ve genç yaşta Sertabip (Başhekim) ilan edilmiştir. Lekeli Humma salgınında canla başla çalışmıştır. Hastanede o dönemde bulunan gayrimüslim doktorlar hastalardan uzak dururken o birçok hastasını tedavi etmiş ve sayesinde kısa bir zaman zarfında hastalık kontrol altına alınmıştır.

Ancak kendisi de Lekeli Humma’ya yakalanan Dr. İsmail Hakkı Bey hastalıktan kurtulamamış ve 22 Nisan 1334( 1918)’de vefat etmiştir. Onun genç yaşta bu hazin ölümü onu çok seven İnebolu halkında derin bir teessüre neden olmuştur. Ölümünden 3 yıl sonra 1921 (25 Şevval 1339 ) yılında, fedakâr İnebolu halkı burada da fedakârlığını göstermiş ve para toplayarak hastane bahçesine bir anıt mezar diktirmiştir.

Bu anıt mezarın üzerinde şu şekilde bir kitabe yer almaktadır:

VAZİFE UĞRUNDA İSTİHDAM-I CELİLESİ AZİM VE İBKÂ OLAN MÜSLÜMAN ETİBBANIN TEYİD-İ NAMI İÇÜN ERBABI HAMİYYETİN İANESİYLE YAPILAN ABİDEDİR. 25 Şevval 1339. Ruhuna fatihalar ediniz.

Bu konudaki araştırmalarımıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl Bey bizzat İnebolu’ya gelerek katkı vermiştir. Konu hakkında ayrıntılı tafsilata sahiptir. Yaptığımız araştırmalarda, hayatının her safhası için kayıt tutulan Osmanlı belgelerine, tarihe ışık tutacak bilgilere ulaştık,arşivledik.

Bütün bunlar neticesinde Dr. İsmail Hakkı Bey’in isminin Bakanlığınız ajandasına kaydedilip ilgili platformlarda isminin anılması ve hatırlanmasının isabetli olacağını kanaatindeyiz.

İsmail Hakkı Bey’in isminin İnebolu Devlet Hastanesine verilmesi talebini içeren dosya, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bakanlığınıza ulaştırılmış olup, olur beklemektedir.

Ahde vefa en önemli insani duygudur. Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla.

Diş Hekimi

Dt. Mustafa Sıtkı FAKAZLI  |  Bu haber 2798 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNCE İNEBOLU ŞİRKETİNDEN TAŞKÖPRÜ'YE DEV YATIRIM

İNCE İNEBOLU ŞİRKETİNDEN TAŞKÖPRÜ'YE DEV YATIRIM Denizcilik sektörünün duayeni Türkiye Armatörler Birliği Başkanı İnebolu Evrenyeli hemşehrimiz Bedri İnce’nin oğull...

YİNE HABERDAR EDİLMEDİK VESSELAM

YİNE HABERDAR EDİLMEDİK VESSELAM 2. Geleneksel Orhan Şaik Gökyay şiir okuma yarışması varmış!

RIFAT HİSARCIKLIOĞLU'DAN İNEBOLU'YA SELAM...

RIFAT HİSARCIKLIOĞLU'DAN İNEBOLU'YA SELAM... 23 Kasım Çarşamba sabahı erken saatte yollara düştük...

DÜNYADAN CENNET'E LAYIK BİR KÖŞE: İNEBOLU

DÜNYADAN CENNET'E LAYIK BİR KÖŞE: İNEBOLU Yeryüzünün belki de ender sayılabilecek güzellikte yerlerinden birisi Kastamonu ve civar ilçeleridir. İnsanları da ...

İNEBOLU'DA GETİRE GÖTÜR DERLER

İNEBOLU'DA GETİRE GÖTÜR DERLER 1982 yılı Çankırı Ziraat Meslek Lisesini kazanıp, İnebolu dışına çıktığım ilk tarih olarak hafızamda yer etmiş...

İYİ PARTİ'DE AHMET N.ÇELEBİ GÜVEN TAZELEDİ

İYİ PARTİ'DE AHMET N.ÇELEBİ GÜVEN TAZELEDİ İYİ Parti İnebolu olağan ilçe kongresi gerçekleştirildi. Kongreye tek aday olarak katılan Ahmet Nuri Çelebi güven t...

BİR ANI, BİR TEFEKKÜR!

BİR ANI, BİR TEFEKKÜR! Geçen hafta bayisi bulunduğumuz bölge müdür koordinatörümüz İbrahim Bey sağ olsunlar ziyaretimize ilçemize İnebolu’...

BELEDİYE MEZBAHASINA ISO SERTİFİKASI VERİLDİ

BELEDİYE MEZBAHASINA ISO SERTİFİKASI VERİLDİ İnebolu Belediyesi tarafından hizmete sunulan mezbahaya ISO Sertifikası verildi.

TARİH AFFETMEYECEK !

TARİH AFFETMEYECEK ! Geçtiğimiz hafta, birbirini tanıyan kişilerden oluşan, içlerinde mühendis, bankacı, öğretim üyesi ve Profösörlerin ...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:122450

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:108540

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:126858

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:113628

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign