İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
YENİ YILIMIZTarih 31 Aralık 2022, 13:43 Editör: Editör

YENİ YILIMIZ

Ömür sermayemizin acısıyla tatlısıyla bir yılını geride bıraktık. Oysa her geçen dakikamız, her geçen günümüz, her geçen yılımız asla geri gelmeyecek bir hazinedir. Gelecek yeni yılımız bizler için iyi bir başlangıç olabilir. Bunun için bizlerin fırsatları değerlendirip bireyler olarak gelecek yeni yılımızı planlayarak gerçekleşmesini arzuladığımız hayallerimize ulaşmaya vesile kılmalıyız. Bu aynı zamanda inancımızın da bir gereğidir. Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışmalıyız.

Nasıl devletler kamu kuruluşları ,şirketler  gelecek yılını planlıyorlarsa bizlerde bireyler olarak kendimize göre bilançolarla geleceğimizi planlamalıyız. Bizler alacağımızı borcumuzu hesaplamalı açığa oynamamalı sağlam basmalıyız.

Bizler düşünen varlıklarız. İşimize göre eksiklerimizi hatalarımızı tespit etmeliyiz. Bunun için bizlerin yapmak istediği eylem planını kısa orta ve uzun vadede fiiliyata sokup faaliyete geçirmeli kendimize hedefler belirleyip anacımıza ulaşmalıyız.

 Bizler meslek gurupları olarak her birimiz farklı iş kollarında faaliyet göstermekteyiz. Eğer işletme sahibiysek işimizi büyütmeyi, alternatif iş kollarını  araştırmayı müteşebbis düşünebilmeyi,, girişimci olabilmeyi, insan istihdam etmeyi .Çiftçiysek tarlamızı en verimli kullanmayı, kullanamıyorsak meyve dikmeyi, memursak yükselip kariyer yapmayı, öğrenciysek konu ve bilgi eksiklerimizin giderilmesi .İyi bir üniversite kazanıp okuyabilmeyi hedeflemek gibi.

Bizlerin başarılı olabilmesi için geleceğimizi planlamak hedeflerimizi belirlememiz gereklidir. Hayatta hiç bir başarı tesadüf değildir. Hiç kimseye dünyada çalıştığından gayrısı verilmez. Bunun için planlı programlı sistemli çalışıp başarılı olmak zorundayız. Bizler bu dünyaya hayırsız olmaya gelmedik. Şu ana kadar kimsenin yirmidört saati yirmibeş saat olmadı. Başarılmış kazanılmış muvaffak olunmuş bir hayat başarmak kazanmak ve muvaffak olmak isteyen insanlar için bir referanstır. Başarmak isteyenler sosyal zekasıyla bu yolu takip etmelidir.

Günümüz dünyasında tüketime yönelik bir ekonomide yaşıyoruz . İhtiyaçlarımız çoğalmış her şey insanlığın hizmetine sunulmuş para yetmemektedir. Bunun için bizlerin çalışması, üretmesi, satması para kazanması tasarruf yapması parasını doğru akılcı yönlendirmesi gerekmektedir.

Geleceğimizi planlarken şu konuları da dikkate almak zorundayız. Eşimize çocuklarımıza vakit ayırmayı, yürümeyi, sporumuzu yapmayı, ibadetlerimizi, tatilimizi, tarihi ve turistlik yerleri gezmeyi, aile büyüklerimizi ziyaret etmeyi, iyilik fırsatlarını iyi değerlendirmeyi çevremizle ve güzel sanatlarla  ilgilenmeyi ihmal etmemeli ve ruhumuzu dinlendirmeliyiz.

Zahmet olmayınca rahmet olmaz. Günümüz dünyasında kırız ortamında mücadele etmek küçük karlarla para kazanmak, rekabetle uğraşmak, masrafların üstesinden gelmek, yatırım yapmak kolay değildir. Özellikle tasarruflarımızı yatırıma dönüştürürken  prensip olarak gelir gider dengesine dikkat etmeli faiz ve kredi borcundan uzak durmalı, gayri meşru hayattan kaçınmalıyız.

Ancak bu şekilde sağlıklı düşünebilir isabetli kararlar alabiliriz.

Hiç bir başarı emek sarf edilmeden kazanılmaz. Başarının gerisi gelişimi ve sonucu vardır. Öncelikle plan program proje. Bu plan program ve projeleri hayata geçirebilecek uygun insan kaynağı mesleğinde uzman kişiler bunlara kaynak tahsis etmek geçişleri sağlamak organizasyonu yapmak  ve sonuç başarıdır.

Çalışmak bizden muvaffakiyet Allah tandır. Hayatımız kaderle takdir edilmiştir. Her şey nasip meselesidir. Her kes her şeyi  ister de her şey herkese nasip olmayabilir. Yaratan bizleri varlıkta ve yoklukta sınayabilir. Şu da bir gerçektir ki genelde kader tutumlu ve tedbirli olanı tuzağa düşürmez kimseye muhtaç etmez.

Bu vesileyle her kesin yeni yılını tebrik ediyor Dünyamıza sağlık başarı huzur mutluluk barış adalet getirmesini temenni ediyorum . Selam ve dua ile sağlıcakla kalın.

Recep SEYMENOĞLU  |  Bu haber 804 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

YAKIŞIR, AYNEN KATILIYORUM

YAKIŞIR, AYNEN KATILIYORUM Geçen hafta yeni İnebolu gazetesinin köşe yazılarında Bülent Yağcıoğlu arkadaşım ve Mustafa Fakazlı ağabeyimizin ka...

YENİ ÇOCUK DOKTORU GÖREVE BAŞLADI

YENİ ÇOCUK DOKTORU GÖREVE BAŞLADI Sağlık Bakanlığı tarafından İnebolu Devlet Hastanesi’ne atanan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Faruk ...

BİR İNEBOLU GELENEĞİ; İLK NAMAZ GÖZLEMESİ...

BİR İNEBOLU GELENEĞİ; İLK NAMAZ GÖZLEMESİ... Şükür kavuşturana...

ORMAN KÖYLÜSÜNE 22 MİLYON LİRALIK KATKI

ORMAN KÖYLÜSÜNE 22 MİLYON LİRALIK KATKI İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, 2022 yılında da üretmeye devam ederken orman köylüsüne 22 milyon lira ödeme yapara...

HACI HALİT TAŞLIGİL KÖPRÜSÜ

HACI HALİT TAŞLIGİL KÖPRÜSÜ Hacı Halit Taşlıgil İnebolu’nun yetiştirdiği en değerli insanlardan birisidir. Yüz yıla yakın süren ömrünün büyük b...

"HACI HALİT TAŞLIGİL KÖPRÜSÜ" İÇİN KAMUOYU OLUŞTURALIM

İki hafta önce "Yeni köprünün adı ne olsun " diye başlık atmıştım.

BELEDİYE MAKİNA PARKI GÜÇLENDİ

BELEDİYE MAKİNA PARKI GÜÇLENDİ Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay’ın girişimleri sonucu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği tarafından İnebol...

İNEBOLU MAHSULATININ DEĞERLENDİRİLMESİ

İNEBOLU MAHSULATININ DEĞERLENDİRİLMESİ Geçen ay Yeni İnebolu Gazetesinde aslen İnebolulu ulusal bir şirketimizin ilimizin başka bir ilçesine yapacağı yatı...

ORMAN İŞLETME'DE 2023 YATIRIM YILI OLACAK

ORMAN İŞLETME'DE 2023 YATIRIM YILI OLACAK İnebolu Orman İşletme Müdürü Azmi Şenel, orman işletme lojmanları, orman depolarına bina yapımı, hizmet binasının o...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:122902

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:108862

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:127320

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:113998

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign