İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
KOCAELİ KAS-DER FED'DEN DEPREMİN MERKEZİNE SEFERBERLİKTarih 15 Mart 2023, 14:20 Editör: Editör

KOCAELİ KAS-DER FED'DEN DEPREMİN MERKEZİNE SEFERBERLİK

Asrın Felaketi olarak nitelendirilen depremler nedeniyle Kahramanmaraş’ta yaptıkları yemek organizasyonuyla takdir toplayan Kocaeli Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı İnebolulu hemşehrimiz Musa Tunoğlu, “Rabbim böyle acıları bir daha yaşatmasın. Duygularımı anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor” dedi.

6 Şubat Pazartesi günü sabaha karşı saat 04.17 ve yine aynı gün saat:13.24’te 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 il, 126.000 km2 alanı etkileyen “Asrın Felaketi” olarak nitelenen depremler sonrası milletin yardımına koşan, deprem bölgesinde insanüstü gayretle çalışan profesyonel ekip ve yardım kuruluşları yanında onlarca gönüllü hemşeri dernekleri de vardı. Bunlardan biri olan Kocaeli Kastamonu Dernekler Federasyonu (Kocaeli KAS-DER-FED)  2 ay önce kurulmuş olmasına rağmen yaraları sarmak için deprem bölgesine koştu.

Depremin 3. günü olan Çarşamba sabahından 20 Şubat Pazartesi günü akşamına kadar Depremin ana merkezi olan Kahramanmaraş merkez Dulkadiroğlu ilçesi Atatürk İlkokulu bahçesinde çalışmalarını aralıksız sürdürdüler. Her gün yaklaşık 20 saat depremzede vatandaşlarımız ile arama-kurtarma faaliyetlerinde çalışan insanlara 3 öğün et döner, et kavurma, pilav, sabahları sabah kahvaltısı, soğuk içecek ile günde 10 bin bardak çay ikramında bulundular.

21 Şubat Salı günü Kocaeli’ye dönen Kocaeli Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı Musa Tunoğlu ve ekibiyle hem bu yardım organizasyonunu hem de sahada yaşadıklarını konuştuk. Organizasyonun başkanı olan Federasyon Başkanı Musa Tunoğlu bu süreçle ilgili olarak, “Deprem olduğunu sabah saat 07.00 civarında öğrendim. İlk bilgileri haberlerde öğrendikten sonra federasyon yöneticisi arkadaşlarımızla buluştuk ve hemen dernek başkanı arkadaşlarla ayni yardım (giysi, eşya) toplamaya başladık. İlk gün ve 2. Gün olan Salı günü saat 15.00’ a kadar toparladığımız ayni yardımları araçlara yükleyerek AFAD’a teslim ettik. Yönetim kurulu arkadaşlarımızla bir durum değerlendirmesi yaptım. Daha fazla bir şeyler yapmamız gerektiğine karar vererek depremin merkezi olan Kahramanmaraş’a gidip yemek ikramı organizasyonu yapmaya karar verdik.

Bizim en faydalı olacağımız ve en iyi bildiğimiz iş buydu. Ben kendim iyi bir döner ustası, iyi bir aşçıyım. Aynı zamanda tecrübeli bir organizatörüm. İl tanıtım günleri yapıyorum yıllardır. Her türlü mutfak araç ve gereçlerine de sahibim. Bu nedenle biz orada en iyi hizmeti bu alanda verebiliriz dedik ve bir kısmı yönetimden bir kısmı da yönetim dışından yakın arkadaşlarımla yola çıkmaya karar verdik. Eşyaları arabalarımıza yükleyerek Salı akşamı yola çıktık. Çarşamba sabahı Kahramanmaraş’a vardık ve hemen mutfağımızı kurarak hizmet vermeye başladık.

Biz 14 gün boyunca günde ortalama 400 kg et pişirdik. Döner, kavurma, pilav, ayran, su ikramı yaptık. Sabah kahvaltısı verdik, minimarket oluşturduk. 12’lik dev çay kazanımızdan günde yaklaşık 9-10 bin bardak çay ikramı yaptık. Günde yaklaşık 18-19 saat çalıştık. Ekibimiz 12 ile 20 kişi arasında oldu. Biz fırsat buldukça da kurtarma çalışmalarına iştirak ettik.”

Organizasyon boyunca orada ikram edilen malzemelerin bir kısmını kendilerinin karşıladıklarını ama büyük çoğunluğunu İstanbul, Kocaeli, Kastamonu, Bingöl, Kars, Karabük, Zonguldak, Diyarbakır ve Giresun’dan gelen bağışlarla karşıladıklarını ifade eden Musa Tunoğlu “Tüm bağışçılarımızdan, yardım edenlerden Allah razı olsun. Bize inanan, bize güvenen çağrılarımızı duyup ses veren tüm dostlara, tanıdık tanımadık bütün hayır sahiplerine teşekkür ediyorum” diyerek kendilerini bu onurlu çalışmada yalnız bırakmayanlara minnettarlığını dile getirdi.

Oradaki durumu ise “Kelimelerin bittiği yerler olur ya, işte orada biz bu duyguyu yaşadık. Gerçekten kelimeler kifayetsiz kalıyor, duygularımızı, acılarımızı, enkaz altından kurtulan her kişi için sevinçlerimizi ifade edemiyorum. Bazen üzüntümüzden ağlıyor, bazen sevincimizden ağlıyorduk. Oradan döneceğimizi söylediğimizde 14 gün boyunca orada hizmet verdiğimiz depremzede vatandaşlarımızın her birimize sarılarak teşekkür etmeleri, pankartlar açmaları ve ağlayarak yaptıkları dualar karşısında hepimiz gözyaşlarımızı tutamadık. Bu tabloyu da ömrüm boyunca unutamam” diyerek ifade etti.


  |  Bu haber 776 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

KEMER KÖPRÜ YAPMAK İÇİN MİMAR SİNAN'I MEZARDAN MI KALDIRALIM?

KEMER KÖPRÜ YAPMAK İÇİN MİMAR SİNAN'I MEZARDAN MI KALDIRALIM? Sözümüz geçmedi...

GENÇ ORMANCILARA EĞİTİM VERİLDİ

GENÇ ORMANCILARA EĞİTİM VERİLDİ Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünce, son dönemde orman teşkilatına katılan işçi personelin eğitilmesi amacıyla düzen...

İNEBOLU'NUN KORKULU RÜYASI; TERMİNAL KÖPRÜSÜ

İNEBOLU'NUN KORKULU RÜYASI; TERMİNAL KÖPRÜSÜ 5 Haziran 2023 tarihi, diğer sel felaketlerinin tarihiyle birlikte kayıtlarda yerini aldı.

KATİL ARILARLA MÜCADELE BAŞLADI

KATİL ARILARLA  MÜCADELE BAŞLADI İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, ilçemizde kestane rekoltesini düşüren gal arısıyla mücadele amacıyla laboratuvarda...

İNEBOLU KADINLARI BAŞARIR

İNEBOLU KADINLARI BAŞARIR 15 Kasım 2019 tarihli köşe yazımı " İSTİKLÂL YOLU KADINLAR KOOPERATİFİ" başlığıyla kaleme almış ve yetkililere ses...

İNEBOLU'NUN YÖRESEL LEZZETLERİ

İNEBOLU'NUN YÖRESEL LEZZETLERİ Her yörenin kendine has, yeme­­ içme alışkanlığı geçmişten geleceğe uzanan yemek kültürü vardır. Bu geleneğim...

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU İlimizde 18-24 Mayıs Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Rıfat İlgaz Kültür Merkezi'nde konferans düzenlend...

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU Kastamonu sahil ilçelerin kurumlar vergisi şampiyonu bu yıl da değişmedi.

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR İnebolu'da yaşayan herkes Karadeniz'e aşıktır...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:123728

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:109508

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:128092

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:114676

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign