İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
CEM GÜRDENİZ VE GÜLGÜN FEYMAN'DAN 100. YILDA İNEBOLU ETKİNLİĞİTarih 11 Ağustos 2023, 21:51 Editör: Editör

CEM GÜRDENİZ VE GÜLGÜN FEYMAN'DAN 100. YILDA İNEBOLU ETKİNLİĞİ

İnebolu Türk Ocağı binası, Cumhuriyetimizin 100. yılında önemli bir konferansa ev sahipliği yapacak. Emekli Amiral Cem Gürdeniz ile uzun yıllar TRT’de haber spikerliği yapan Gülgün Feyman, 7 Ekim 2023 tarihinde ilçemizde konferans verecek.

İnebolu’nun tanıtımına ve sosyal faaliyetlere yaptığı katkılarla bilinen değerli hemşehrimiz Eyüp Kömeçoğlu’nun girişimleriyle Dolmabahçe Inner Wheel Kulübü ve Dolmabahçe Rotary Kulübü tarafından 6-7-8 Ekim tarihlerinde ilçemizde 100. yıl etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Etkinlik kapsamında 7 Ekim Cumartesi günü yapılacak konferansta emekli Amiral Cem Gürdeniz ve ünlü televizyon spikeri Gülgün Feyman, Şerife Bacı’yı ve Milli Mücadele’de Türk kadınının kahramanlıklarını anlatacak.

Hemşehrimiz Eyüp Kömeçoğlu, Dolmabahçe Inner Wheel Kulübü Başkanı Ferda Baycan ve geçmiş dönem başkanı Sim Akyüz ile birlikte etkinlik hazırlıkları için ilçemize geldi.

Kaymakam Ahmet Vezir Baycar ile görüşen Kömeçoğlu ve misafirleri daha sonra gazetemiz sahibi Kadir Yıldırım ile bir araya geldi.

Planlanan etkinlikle ilgili gazetemize bilgi veren Eyüp Kömeçoğlu, 26 Nisan 1920’de Atatürk’ün Lenin’e yazdığı ve Milli Mücadele’ye destek istediği mektubun 99. yıl dönümü dolayısıyla 2019 yılında da İnebolu’da bir program düzenlediklerini hatırlattı.

Atatürk’ün Lenin’e yazdığı mektubun ardından Milli Mücadele’ye destek için gönderilen Sovyet yardımı silah ve cephanelerin büyük kısmının İnebolu’ya getirildiğini belirten Kömeçoğlu, “Atatürk’ün Lenin’e yazdığı mektupla Rusya’dan ve İstanbul’a gelen cephanelerin Türk kadının yaptığı fedakarlıkla alakalı bir etkinlik yaptık. İnebolu’yu ilk defa gören insanlar oldu. Biliyorlardı ama gördüler. Mektuptan haberleri oldu, İnebolu’yu sevdiler” dedi.

“TÜRK KADINININ ANILMASI İÇİN EN KUTSAL YER İNEBOLU”

Bu yıl yeniden bir etkinlik planladıklarını ifade eden Kömeçoğlu şunları söyledi:

“Bu sene de Cumhuriyetimizin 100. Yılı. Türk kadınının Şerife Bacıların anılması için en mukaddes yer aslında Kastamonu İnebolu. O yüzden burada bir etkinlik yapılmasını görüştük. Yaptığımız ziyarette de Kaymakam bey de sağolsun destek verdi. Inner Whell Kulübü olarak biz burada 6-7-8 Ekim’de etkinlik düzenleyeceğiz. 7 Ekim’de İnebolu Türk Ocağında Amiral Cem Gürdeniz ve Gülgün Feyman’ı konuk edeceğiz. Türk kadınını 100. yılda anacağız, Şerife Bacıları anacağız. Cem Gürdeniz’in dediği gibi İnebolu olmasaydı olmazdı. Kastamonu’nun Kurtuluş Savaşındaki yeri bambaşka. O yüzden biz vefa duygumuzu bir kez daha burada hem tanıtım, hem başka katkılarla İnebolu’ya dokunmak, Kastamonu’ya dokunmak bizim için kıymetli. Ne mutlu ki o dönem bu etkinliği yapmışız burada. Tüm zorluklara rağmen. Ne mutlu ki bu insanlar buraları görmüşler, tarihimize bizim gibi sahip çıkmışlar. O yüzden ben İnebolu’nun bir evladı olarak çok mutluyum ve gururluyum.”

“80 KİŞİLİK BİR GRUPLA KATILACAĞIZ”

Dolmabahçe Inner Whell Kulübü Dönem Başkanı Ferda Baycan da açıklamasında, “Eyüp Başkanım bu konuda bize özellikle bana çok destek oldu. Ben çünkü bu kurumda çok yeniydim. Böyle bir faaliyeti yapabilmek için kapılar bize çok kolay açıldı. Burada bize çok yardımcı oldular. Hem 100. yıl hem Türk kadını, biz de bir kadın kuruluşuyuz, hepsi bir çatı altında olacak. Aynı zamanda Inner Whell’in 100. kuruluş yıl dönümü 2024’te. Bir sosyal derneğiz. Hepsi bir çatı altında olacak. Etkinliğe 80 kişilik bir grupla katılacağız. Katılımcılar için sembolik olarak İstiklal Yolu yürüyüşü organize edeceğiz. İstiklal Yolu ruhunu yaşamalarını istiyoruz” diye konuştu.

“BİR KÖY OKULUNA YARDIM YAPACAĞIZ”

Dolmabahçe Inner Whell Kulübü eski Başkanı Sim Akyüz de, bu tür etkinlikleri mutlaka bir yardımlaşma faaliyetiyle sonlandırdıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Kaymakam beyle konuştuk. Ve bunun neticesinde biz İnebolu’da kendisinden yardım  yapılabilecek bir köy okulunu önermesini istedik. O okula ne ihtiyaç varsa, giysi, kitap, ihtiyaç sahibi çok başarılı öğrencilere burs veya okulla ilgili herhangi bir şey. İlk başta bu projenin neticesinde bunu yapacağız ve okula artık biz bundan sonraki yıllarda da elimizden geldiğince yardımcı olmaya devam edeceğiz. Bu kulüplerde hep bir etkinlik, proje gerçekleştiriyorsunuz ama onun sonucunda da bir fayda yaratmanız gerekiyor. Bu etkinlik ve projeden ufak da olsa bir fon elde edip bunu da bir yere aktarmanız gerekiyor. Bunun için yapılıyor bunlar. Hem Türk kadının anacağız, hem bu yardımı yapacağız.”  |  Bu haber 1002 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

CAMİDE TELEFONLA KONUŞANLAR !

CAMİDE TELEFONLA KONUŞANLAR ! Geçtiğimiz günlerde bir öğle namazını kılmak üzere Yahyapaşa Camiine (Orta Cami) girdim. Öğle ezanı okunalı 1 saat...

"ALLAH RAZI OLSUN İNEBOLU HALKINDAN"

Gönülden bu kadar mı güzel söylenir bu cümle ?

3 KÖYÜMÜZE YANGIN SÖNDÜRME TANKERİ VERİLDİ

3 KÖYÜMÜZE YANGIN SÖNDÜRME TANKERİ VERİLDİ Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in katıldığı törenle ORKÖY destekleri k...

KLAVYE KAHRAMANLARI YORUMLARININ ALTINDA KALDI!

KLAVYE KAHRAMANLARI YORUMLARININ ALTINDA KALDI! Çok geçmedi üzerinden, yaklaşık 10 gün önce bir haber çıktı karşımıza...

PROF. DR. HALİT ERTUĞRUL İNEBOLU'DA KONFERANS VERDİ

PROF. DR. HALİT ERTUĞRUL İNEBOLU'DA KONFERANS VERDİ Akademisyen yazar Prof. Dr. Halit Ertuğrul, İnebolu Müftülüğü’nce düzenlenen programda konferans verdi.

İNEBOLULU LİSE ÖĞRENCİSİ DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

İNEBOLULU LİSE ÖĞRENCİSİ DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ İnebolu Özbaşı Köyünden merhum Mehmet Ecevit’in torunu, Hüseyin Mutlu’nun oğlu 17 yaşındaki lise öğrencisi Yusuf Mu...

İNEBOLULULAR BAŞKENT'TE BULUŞTU

İNEBOLULULAR BAŞKENT'TE BULUŞTU İnebolu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ve İnebolu Dostları, Ankara’da düzenledikleri gecede hemşehrilerim...

ÖĞRETMEN OĞLUMA MEKTUP

ÖĞRETMEN OĞLUMA MEKTUP Canım Oğlum;

İNEBOLU CADDELERİNDE İSMİ YAŞATILAN DEĞERLERİMİZ

İNEBOLU CADDELERİNDE İSMİ YAŞATILAN DEĞERLERİMİZ Aşağı Hatıpbağı – Yukarı Hatıpbağı…

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:124948

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:110528

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:129294

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:115696

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign