İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU'DA ŞADIRVAN VAR MI? VARDI...Tarih 12 Eylül 2023, 13:28 Editör: Editör

İNEBOLU'DA ŞADIRVAN VAR MI? VARDI...

Hicri 1309,miladi 1893 yılında Elhac Yakup Bey tarafından Yahya Paşa Camii önüne, 1885 büyük İnebolu yangını sonrasında bir ŞADIRVAN yaptırılmıştır. Hacı Yakup bey bu bölgeye 400 sene evvel HORASAN’dan gelip yerleşen EMİROĞULLARI sülalesine mensup bir kişidir.

Şadırvanın suyunu da Geriş'in alt tarafından Karaca'dan, önce Hamidiye Camii çeşmesine, oradan da Yahya Paşa Camii önündeki Şadırvana demir borularla getirmiştir.

1945’li yıllara kadar üzeri demir kafesli, sonrasında gördüğü restorasyon sırasında renkli camlı çatı ile kapatılmıştır.

1980 öncesi zamanının Belediye Başkanı Kemal Örüklü tarafından, yol açma gerekçesiyle yıktırılmış, itiraz edenlere uygun bir yere tekrar yapılacağı sözünü vermiştir. Sağlığında taşlar nerede soruma kütüphanenin altına koyduk diye cevap vermişti.

40 sene sonra tekrar meydan düzenlemesi yapılmış ve her yerde var olan ilk akla gelen FISKİYE meydanın ortasına yapılmıştır.

İtirazım üzerine bu tarihi eser tekrar 2016 yılında hayat bulmuş ve ŞADIRVAN'IN yapım aşamalarını bir önceki gönderimde "Taş üzerine taş koymak" diye yayınlamıştım.

9-9-2023 tarihi itibariyle üç gün önce, alışkanlık olduğu üzere kamuoyunu bilgilendirmeden, tartışmaya açmadan, bilhassa Milli Mücadele tarihine tanıklık eden birçok yerde ve kitaplarda ismi geçen hatta camiye bir dönem ismini veren (Şadırvan camii) bu önemli tarihi eserimiz yıkıldı. Yerine henüz planı programı olmayan bir düzenleme ile fıskiye yapılacağı iddia ediliyor.

Yaşı ellinin altında olan ve aslını görmeyenlerden bazıları bu şadırvanın süs olarak yapıldığı zannederek bu safhada yıkılmasının iyi olacağını gereksiz olduğunu temiz olmadığı gibi günlük değerlendirmede bulunduklarını üzülerek duymaktayım.

Bilgisi olmayanın fikri de olmamalıdır. Rahmetli babam: Bak oğlum "bir şeyi bilmemek hiiiiç ayıp değildir, ama sorup öğrenmemek en ayıp şeydir" derdi. Ne kadar haklıymış.

Tarih herkesin sevaplarının, günahlarının yazılacağı bir platformdur. Sözümü tekrarlıyorum. ”Tarih geçmişin karnesi, geleceğin reçetesidir”

11-9-2023

Saygılarımla.

Mustafa Sıtkı Fakazlı

Yerel Tarih Araştırmacısı

Diş Hekimi  |  Bu haber 2004 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

CAMİDE TELEFONLA KONUŞANLAR !

CAMİDE TELEFONLA KONUŞANLAR ! Geçtiğimiz günlerde bir öğle namazını kılmak üzere Yahyapaşa Camiine (Orta Cami) girdim. Öğle ezanı okunalı 1 saat...

"ALLAH RAZI OLSUN İNEBOLU HALKINDAN"

Gönülden bu kadar mı güzel söylenir bu cümle ?

3 KÖYÜMÜZE YANGIN SÖNDÜRME TANKERİ VERİLDİ

3 KÖYÜMÜZE YANGIN SÖNDÜRME TANKERİ VERİLDİ Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in katıldığı törenle ORKÖY destekleri k...

KLAVYE KAHRAMANLARI YORUMLARININ ALTINDA KALDI!

KLAVYE KAHRAMANLARI YORUMLARININ ALTINDA KALDI! Çok geçmedi üzerinden, yaklaşık 10 gün önce bir haber çıktı karşımıza...

PROF. DR. HALİT ERTUĞRUL İNEBOLU'DA KONFERANS VERDİ

PROF. DR. HALİT ERTUĞRUL İNEBOLU'DA KONFERANS VERDİ Akademisyen yazar Prof. Dr. Halit Ertuğrul, İnebolu Müftülüğü’nce düzenlenen programda konferans verdi.

İNEBOLULU LİSE ÖĞRENCİSİ DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

İNEBOLULU LİSE ÖĞRENCİSİ DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ İnebolu Özbaşı Köyünden merhum Mehmet Ecevit’in torunu, Hüseyin Mutlu’nun oğlu 17 yaşındaki lise öğrencisi Yusuf Mu...

İNEBOLULULAR BAŞKENT'TE BULUŞTU

İNEBOLULULAR BAŞKENT'TE BULUŞTU İnebolu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ve İnebolu Dostları, Ankara’da düzenledikleri gecede hemşehrilerim...

ÖĞRETMEN OĞLUMA MEKTUP

ÖĞRETMEN OĞLUMA MEKTUP Canım Oğlum;

İNEBOLU CADDELERİNDE İSMİ YAŞATILAN DEĞERLERİMİZ

İNEBOLU CADDELERİNDE İSMİ YAŞATILAN DEĞERLERİMİZ Aşağı Hatıpbağı – Yukarı Hatıpbağı…

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:124948

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:110528

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:129294

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:115696

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign