İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
EVRENYE BALIKÇI BARINAĞI İHTİYACA CEVAP VEREMİYORTarih 09 Kasım 2023, 11:12 Editör: Editör

EVRENYE BALIKÇI BARINAĞI İHTİYACA CEVAP VEREMİYOR

İlçemiz Evrenye Köyü Balıkçı Barınağı mevcut potansiyeli ile ihtiyaca cevap veremezken 180 metre yeni rıhtım yapımı için hazırlanan projenin akibeti merak konusu oldu.

Bolu Ulaştırma Bölge Müdürlüğü, Evrenye Balıkçı Barınağına ilave rıhtım yapımı için etüt proje çalışması yaptırdı.

Projeyi hazırlayan firma Evrenye Balıkçı Barınağında yaklaşık 1 yıl sondaj ve diğer çalışmaları gerçekleştirdi. Projesi hazırlanan 180 metrelik yeni rıhtım için ödenek de sağlandı. Ancak Bolu Ulaştırma Bölge Müdürlüğü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan onay gelmeyince yeni rıhtımın yapımı için ihaleye çıkamadı.

HAMSİ KAYIKLARI BARINAĞA SIĞMIYOR

Evrenye Balıkçı Barınağı’nda ilave rıhtım ihtiyacı en fazla hamsi avlayan kayıkların gelmesiyle yaşanıyor. Hamsi yüklü kayıklar yeterli iskele olmadığından saatlerce sıra beklemek zorunda kalıyor. Bu durum hem ülke hem de yöre ekonomisini olumsuz etkiliyor. Kötü hava şartlarında barınağa sığınan balıkçılar da yanaşacak yer bulmakta güçlük çekiyor.

TURAN AKIN: “BALIKÇILARIMIZ DA MAĞDUR OLUYOR, BİZ DE MAĞDUR OLUYORUZ”

Evrenye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Turan Akın, Evrenye Balıkçı Barınağı’na ilave rıhtım inşaatına bir an önce başlamasını beklediklerini söyledi.

Mevcut yanaşma yerlerinin ihtiyaca cevap vermediğini ifade eden Turan Akın, “Barınağımıza çok sayıda kayık geliyor. Yeme giden balıkları Evrenye’den çıkartıyorlar. Yerimiz kısıtlı. 50 metre, 50 metre uzunluğunda iki taraflı yanaşma yerimiz var. Bir tarafı zaten sığ, kayıklar giremiyor. Balığı boşaltan gidiyor ama dışarıda çok kayık kalıyor. O yüzden 180 metre  yanaşma yerinin bir an önce hayata geçirilmesi lazım. Balıkçılarımız mağdur oluyor, bizler de mağdur oluyoruz, çok uğraşıyoruz. Zaman kaybımız ve maddi kayıplarımız oluyor. Barınağımıza balıkçılar geldiğinde kooperatifimiz, esnafımız kalkınıyor. Bir kayıkta aşağı yukarı 30 kişi var. 80-100 tane kayık geldiği zaman büyük rakamlar oluyor. 180 metre yanaşma yeri için proje hazır, parası hazır. Etüt çalışması da yapıldı. Şimdi şu anda Çevre Şehircilik Bakanlığında. Bolu Bölge Müdürümüz sağolsun ilgilendi. Çevre Şehircilik Bakanlığına ilettiler. Oradan onay gelir gelmez bu işe başlayacaklarını söylediler. Biz de bu onayın bir an önce verilmesini ve projeye başlanmasını bekliyoruz.”  |  Bu haber 986 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

KEL SEYMEN TEPESİ TURİZME AÇILIYOR

KEL SEYMEN TEPESİ TURİZME AÇILIYOR Milli Mücadele döneminde İnebolu’yu bombalayan Kılkış ve Panter zırhlılarına karşı ilçemizi savunan Türk birliğinin...

BİRİCİK KIZIM "AZRA'YA"...

BİRİCİK KIZIM Bir kız çocuğun varsa evin bahar bahçe...

KASTAMONU KAZANACAK...

KASTAMONU KAZANACAK... Salı günü akşam telefonum çaldı.

MADALYALARI TOPLADILAR

MADALYALARI TOPLADILAR Bursa’da düzenlenen Türkiye Masterler Salon Atletizm Şampiyonası 24-25 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi.

ÖMER SEYFETTİN PANELİNE DAVET

ÖMER SEYFETTİN PANELİNE DAVET Ömer Seyfettin, Balıkesir Gönen’de 12 Mart 1884 de doğar. Asker olan babası iyi bir eğitim alması için 4 yaşında o...

İÇİMİZDEN BİRİ "TÜRKÂN ÖĞRETMEN"...

İÇİMİZDEN BİRİ Geçtiğimiz hafta gazetemizde yayınlanan "Öğretmen olmak, bir kalbe dokunmaktır" başlıklı köşe yazımı okuyanlardan o...

ÖĞRETMEN OLMAK, BİR KALBE DOKUNMAKTIR!

ÖĞRETMEN OLMAK, BİR KALBE DOKUNMAKTIR! Eminim ki; izleyen herkesin içini kıpır kıpır etti O Öğretmen...

"ZAFERİN RENGİ" VE İNEBOLU

Cuma günü çok yoğun bir gün geçirdim.

MİNİK YÜREKLERDEN BÜYÜK FEDAKARLIK

MİNİK YÜREKLERDEN BÜYÜK FEDAKARLIK İnebolu İlçe Müftülüğü’ne bağlı Ayşegül Öznam 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencileri, biriktirdikleri harçlıklarını Filis...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:125396

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:110970

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:129902

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:116140

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign