İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
HAYDİ ÇOCUKLAR SPOR SALONUNA, BASKETBOL ÖĞRENMEYE...Tarih 24 Mayıs 2019, 18:09 Editör: Editör

HAYDİ ÇOCUKLAR SPOR SALONUNA, BASKETBOL ÖĞRENMEYE...

"Ağaç yaşken eğilir" atasözünü her daim kulağına küpe yapan biz büyükler çocuklarının mutluluğu ve aynı zamanda geleceklerine yön verecek her türlü sosyal etkinlikten istifade etmelerini sağlamak için çabalıyor, gayret gösteriyoruz. 

Tabii ki ilçemizde mevcut imkanları kullanarak bu amaca ulaşıyor, pek çok imkansızlıklarla karşı karşıya olduğumuzun da bilinmesini istiyoruz. 

Mesela kapalı bir yüzme havuzunun olmayışı çocuklarımızın küçük yaştan itibaren yüzme öğrenebilme fırsatını yok ediyor. Bunun için denizden istifade edileceği düşünülüp, her türlü şartın oluşması halinde bu amaca ulaşılsa da, bunun çok kısıtlı bir imkan olduğu görülmekte. Bu arada İnebolu'nun hakkının gaspedildiği yüzme havuzu konusunun unutulmaması için bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum.  Günümüzde yapımı devam eden adliye sarayının yeri adalet bakanlığına geçmeden önce gençlik ve spor bakanlığına aitti. Bu yere yarı olimpik yüzme havuzu yapılması planlanmış, projesi ve ödeneği çıkmış, ihale aşaması bekleniyordu. İnebolu kapalı bir yüzme havuzuna kavuşacaktı. Ne yazık ki planlandığı gibi olmadı ve sihirli bir el İnebolu'ya yapılacak bu hizmeti kendi seçim bölgesi Karabük'e kaydırdı. Bu el, dönemin spordan sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'den başkası değildi. Günümüzde Karabük'teki bu havuzda yılda 1500 çocuğun yüzme kurslarına katılarak yüzme öğrendiği haberleri yapılıyor. İnebolu'daki çocuklara ise kaderine boyun eğmekten başka çare kalmıyor ! Bu durumda İnebolu'da siyaset yapanlara ise önemli bir görev düşüyor. Bu olaya inat ilçemize olimpik bir yüzme havuzu kazandırmak, 15 yıl gecikmeli de olsa hak edilen hizmeti İnebolu halkı ile buluşturmak. 

Tenise merak eden, ilgi duyan, yeteneği olan çocuklarımız için ilçemizde bir tenis kortunun olmayışı yine bir imkansızlığın göstergesi olarak duruyor. 

Jimnastik, atletizm, güreş, judo, tekvando, uzun atlama, yüksek atlama gibi pek çok branşın varlığından da söz edilemiyor. 

Her daim birinci sırada ilgi duyulan futbol, ilçemizde yıllardır alt yapısı olan ve çeşitli yaş gruplarında müsabakalara katılarak ilçemizin adını duyurmaya çalışan spor branşı olarak görülüyor. Tabii ki bu spor da özverili ve gönüllü yöneticilerin gayretleriyle sürdürülüyor. 

Son yıllarda yine hentbol alt yapısı oluşturmak için çabalayan ve  beraberinde başarıya ulaşarak bizleri mutlu eden sporcu ve yöneticileri de takdir etmek gerekiyor. 

Ama ne yazık ki uzun yıllardır İnebolu'da çocuklarımız için basketbol branşında herhangi bir faaliyete şahit olunmuyorsa da, geçtiğimiz cumartesi günü kapalı spor salonu cıvıl cıvıl bir görüntüye sahne olmuştu. Bunun mutlaka bir sebebi olmalıydı. Hiçbir şeyin durup dururken ve kendi kendine gelişmesi mümkün değildi. Basketbola ilgi duyan yaklaşık 80 çocuk yaş gruplarına göre seçmelere tabi tutulup, temelden başlayan bir eğitimle geleceğin basketçileri olmaya aday bir görüntü veriyordu. 

Evet, ilçemize bir basketbol antrenörü ataması yapılmış, çok zaman kaybetmeden çalışmalara başlanmıştı. Ben de kızımı izlemek için gittiğim spor salonunda Melih hocanın özveriyle ve severek basketbol öğretme çabasına şahit oldum. Hafta sonu olması dolayısıyla pek çok idarecinin tatil yaptığı o gün gençlik ve spor ilçe müdürlüğüne vekalet eden Hakan Civelekoğlu'nun bizzat yapılan çalışmaların takipçisi olduğunu gözlemledim. Aynı şekilde spor salonu personeli de sporun gelişmesine katkıda bulunmak için işinin başındaydı. Tüm bu çabaların takdir edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini düşünen ve özellikle basketbol ile ilgili her projenin yanında olacağımın bilinmesini isterim. 

Spor salonunu aktif hale getirmek orayı yöneten idarecilerin ve spora gönül vermiş, hatta meslek olarak seçmiş beden eğitimi öğretmenlerinin gayretleriyle olacaktır. Sayıları  azımsanmayacak beden hocasının ilçemize tayin olduğu şu dönemde farklı spor branşlarında yapılacak her türlü   faaliyetin çocuklarımızın gelişmesine katkıda bulunacağı aşikardır. 

Uzun yıllardır Türkiye şampiyonalarına ev sahipliği yapamayan İnebolu spor salonu eski günlerini arar hale gelmiştir. Bu konu ile ilgili girişimlerin de en kısa zamanda yetkililer tarafından talepte bulunularak  çeşitli spor aktivitelerinin ilçemizde yapılması sağlanmalı, bu tarz turnuvaların  hem ekonomik kazanım, hemde tanıtım fırsatı olduğu göz ardı edilmemelidir.


  |  Bu haber 2770 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

AŞI BOYALI EVLERİMİZİ YAŞATALIM

AŞI BOYALI EVLERİMİZİ YAŞATALIM Eskiden müstakil evde oturmak bir yaşam biçimiydi.

ORHAN PEKER İNEBOLU'DAYDI

ORHAN PEKER İNEBOLU'DAYDI İnebolu'nun Milli Mücadele'deki rolü ve önemini ortaya koyan kaynak eserler bırakan, "İstiklal Savaşı Resim...

PERİNÇEK'İN RUSÇA KİTABINDA İNEBOLU VAR

PERİNÇEK'İN RUSÇA KİTABINDA İNEBOLU VAR Moskova Devlet Üniversitesi Konuk Öğretim Üyesi, tarihçi ve siyaset bilimcisi Dr. Mehmet Perinçek, Rusça olarak yay...

KÖPRÜ SORUNU ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR

KÖPRÜ SORUNU ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR Taksiciler, nakliyeciler, hatta özel araç sahipleri çok dertli.

İNEBOLULU DUAYEN DENİZCİ MECİT KAPTAN'IN HAYATI KİTAP OLDU

İNEBOLULU DUAYEN DENİZCİ MECİT KAPTAN'IN HAYATI KİTAP OLDU İnebolulu efsane denizci merhum Mecit Çetinkaya'nın (1912-1978) hayatı roman oldu.

HAKAN AYDOĞAN: "GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ"

HAKAN AYDOĞAN: Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Hakan Aydoğan, istifa ettiği yönündeki iddiala...

NE DE GÜZEL ANLATMIŞ İNEBOLU'YU SEMAHAT CEBECİOĞLU

NE DE GÜZEL ANLATMIŞ İNEBOLU'YU SEMAHAT CEBECİOĞLU Hayatını İnebolu'da sürdürenler...

TÖRENLERİN VAZGEÇİLMEZ SESİYDİ O...

TÖRENLERİN VAZGEÇİLMEZ SESİYDİ O... Çocukluğumuzun rengiydi resmi törenler... Sanki günümüzdekilerden farklı olur, daha coşkulu ve heyecanla kutlanı...

DOĞANYURT'A ENTEGRE HASTANE MÜJDESİ

DOĞANYURT'A ENTEGRE HASTANE MÜJDESİ Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya, entegre acil hizmeti verilen Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizme...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:25774

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14654

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:30342

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:19080

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign