İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU LİMANI TARIMSAL ÜRÜNLERİN İTHALATINA AÇILDITarih 08 Mayıs 2020, 11:23 Editör: Editör

İNEBOLU LİMANI TARIMSAL ÜRÜNLERİN İTHALATINA AÇILDI

Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, 5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle İnebolu Limanı'nın tarımsal ürünlerin ithalatına açıldığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığının, Tarım ve Orman Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük  İdareleri İle Resmi Kontrollerini Yapmaya Yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin Belirlenmesine Dair Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i 5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğle, zirai karantina kontrolüne tabi diğer bitki ve bitkisel ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesi'ne giriş gümrük işlemlerinin daha kolay, hızlı ve etkin gerçekleştirilebilmesi amacıyla yetkili gümrük idareleri listesine İnebolu Gümrük Müdürlüğü ve yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlükleri listesine Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü eklendi.

Tebliğle ayrıca, bitki koruma ürünleri ile bitki koruma ürünü imalatında kullanılan ham maddelerin ithalat kontrollerinin yürütüleceği yetkili il tarım ve orman müdürlükleri belirlendi.

BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA HUNER ÖZAY'IN AÇIKLAMASI

Facebook'ta Ajans37- Mehmet Eren'in canlı yayın konuğu olan Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu Limanı'nan 5 Mayıs 2020 itibariyle tarımsal ürünlerin ithalatına açıldığını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı'nın  Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla İnebolu Gümrüğü ve Kastamonu İl Tarım Müdürlüğü'nün yetkilendirildiğini ve artık örneğin Rusya'dan İnebolu Limanı'na buğday ithalatı yapılabileceğini ifade eden Belediye Başkanı Özay şöyle konuştu:

"İnebolu Limanımız 5 Mayıs 2020 itibariyle tarımsal ürünlerin ithalatına açıldı. İnebolu Gümrük Müdürlüğü ve Kastamonu İl Tarım Müdürlüğü bu konu ile ilgili yetkilendirildi. Cumhurbaşkanımızın onayıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Mesela Rusya'dan buğday İnebolu Limanına gelebilecek artık. Şimdiye kadar bu gelemiyordu. Bu konuyla ilgili 4 aydan beri uğraşıyorduk. Milletvekillerimiz ve Doğan Başkan sağolsun İl Tarım Müdürümüz hep beraber bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın sonucunu 5 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak aldık. Bu saatten sonra artık limanımızdaki gemi hareketinde ithal tarımsal ürünlerin gelmesinde bir sıkıntı olmayacağı konusunda İnebolu Gümrüğü ve İl Tarım Müdürlüğü yetkilendirildi. Bu şu anlama geliyor. Yapılan buğday ithalatı şu anda Samsun Limanı yoğun Karadeniz'de ve sıra var bekleme var. Burada bekleyen gemiler İnebolu Limanı'na gelerek tahliyesini yapabilecek. Bu çevredeki kamyoncuların çalışmasını sağlayacak. Bu çevredeki akaryakıt satanların, lokantaların, kahvelerin, çalışan işçilerin çalışmasını sağlayacak. Biz peyder pey işlerimizi takip ediyoruz. Kastamonu ve çevresindeki illerde buğday sevkiyatı artık İnebolu Limanı'ndan yapılabilecek. Kamyoncularımız kazanacak, hemşehrilerimiz kazanacak, İnebolumuz kazanacak. İnebolu-Kastamonu yolumuzun ihalesi yapıldı. Bu devam eden bir proje. Bizim sloganımız 'Onlar konuşur, AK Parti yapar'. Onun yapılacağına biz inanıyoruz. Orada bir sıkıntımız yok. Bu yol yapıldığı zaman da Kuzey-Güney aksı buradan Ankara'ya kadar olan alanda bu yolun yapılmasının dönüşü bize muhteşem olacak. Mesafe olarak çok yaklaşacağız, bunun sonucu olarak limanımız daha çok kullanılmaya başlanacak. Liman kullanıldıkça çevrede lojistiği gereken işler daha fazla olacak. İnsanlar ister istemez bu bölgeye gelecek. Ama zamana ihtiyaç var. Onlar konuşur, AK Parti yapar. Neticede yine burayı yapmak da bize nasip olacak inşallah."


  |  Bu haber 18724 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

BAŞKENT ANKARA'YA EN YAKIN LİMAN

BAŞKENT ANKARA'YA EN YAKIN LİMAN Önceki hafta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilimize gelmişti. Birçok ulaştırma yatırımını inceleye...

ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCU

ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCU Her 24 Kasım geldiğinde, üzerimizde hatırı sayılır emekleri olan elleri öpülesi öğretmenlerimiz aklımıza gelir.

"KAPASİTEMİZİ DOLDURMA AŞAMASINA GELDİK"

Vali Avni Çakır, Kastamonu'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının yükseldiğini belirterek, "Hastan...

AYAĞIMIZIN DİBİNDEKİ GÜZELLİK ERSİZLERDERE KANYONU

AYAĞIMIZIN DİBİNDEKİ GÜZELLİK ERSİZLERDERE KANYONU İnebolu'dan çıkıpta Kastamonu'ya doğru yol alırken muhteşem Ersizler kayalıkları hepimizin dikkatini çekmiş...

KORONAVİRÜSLE MÜCADELENİN SAHADAKİ KAHRAMANLARI

KORONAVİRÜSLE MÜCADELENİN SAHADAKİ KAHRAMANLARI İnebolu Toplum Sağlığı Merkezi'nde (TSM) oluşturulan 4 filyasyon ekibi, koronavirüsle mücadele kapsamında hafta...

İNEBOLU DEPREM İÇİN NE YAPIYOR?

İNEBOLU DEPREM İÇİN NE YAPIYOR? Öncelikle geçtiğimiz hafta Ege denizinde meydana gelen ve özellikle İzmir'de yıkıma yol açan depremde hayatını ...

MİLLİ MÜCADELE’DE KADINLARIN SİMGESİ OLAN KASTAMONU’YA “KADIN ÜNİVERSİTESİ” YAKIŞIR

MİLLİ MÜCADELE’DE KADINLARIN SİMGESİ OLAN KASTAMONU’YA “KADIN ÜNİVERSİTESİ” YAKIŞIR Hepimizin de hatırlayacağı üzere geçtiğimiz yıl Japonya’da G-20 zirvesi düzenlenmişti.

AHMET RÜZGAR'DAN BETON SANTRALİ YATIRIMI

AHMET RÜZGAR'DAN BETON SANTRALİ YATIRIMI İnebolu Belediyesi'nin ilçemizin ihtiyacı olan beton santrali kurulması için Musa Mahallesi Kurtköy mevkiindeki...

İNEBOLU VE CUMHURİYET

İNEBOLU VE CUMHURİYET Dün işyerimde günlük koşuşturmaca ve rutin işlerle meşgul olduğum esnada televizyondan gelen "İnebolu" sesine kulak...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:85228

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:73500

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:90524

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:78086

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign