İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKITarih 27 Eylül 2020, 12:55 Editör: Editör

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI

İnebolu’da yaşayan vatandaşlarımızın da bileceği üzere İnebolu’muza belediye tarafından güzel bir park kazandırıldı.

Bu park birçok anlamda bana göre büyük önem taşımaktadır;

Bu önem arz eden durumlardan bahsetmek gerekirse, bilindiği üzere ilçemiz şehir merkezine yakın bu derecede güzel bir park bulunmuyordu. En yakın park, çarşıdan Anadolu Lisesi yönüne doğru giden yolda bulunan çocuk parkıydı. Şimdi bahsettiğimiz yeni yapılan park kadar cazip gelmiyordu. Bunun için İstiklalin Yolu İnebolu Parkı’na manzarası, kullanışlığı ve şehir merkezine yakın olmasından ötürü gayet verimli bir park olacak.

Diğer bir husus ise genel anlamda vatandaşların kanayan yarası olan belediyeler tarafından  rant uğruna harcanan güzel alanları göz önünde bulundursak, bu alan  özellikle konumu itibariyle belediyenin gerçekten İnebolu ve İnebolu halkı için çalıştığını gözler önüne seriyor.

Özellikle bu parkın sağ tarafında bulunan alanın durumunu bilmeyerek bir öneride bulunmak istiyorum: Bu alanda parka dahil edilip daha geniş bir parka sahip olabiliriz. İkinci bir önerim ise özellikle büyükşehir belediyeleri tarafından yapılan bir uygulama olan, belediyeye bağlı restoranlar. Bu alanın veya başka bir konumun kullanılabileceği bu proje için Kastamonu gastronomisine uygun yemeklerle şehrimize bir maka katmış oluruz.

Bu parkın son önemli hususu ise manevi bir konuda…

İsminden de anlaşılacağı üzere milli mücadelenin mihenk taşlarından biri olan Yiğit İnebolu’muzun bu direnişine dikkat çekmek için verilmiş bir isimle karşılıyor bizleri. Arazisi küçük ama anlamı çok büyük olan parkın içindeki ‘İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU’ yazısına yerleştirilmiş İstiklal Madalyası ise, bilenler için gurur kaynağı, bilmeyenler içinse merak uyandırıcı bir konu haline dönüşüyor.

Şehrin simge yerleri arasına girecek bu park sahilden seyahat edecek turistler için göz önünde bulunan bir alan olduğu için, “Burada da böyle bir şey varmış. Bir bakalım.”  Şeklinde oluşabilecek ifadeleri de bize sıkça duyuracak.

Bu parkın bankları bile maneviyat üzerine

Şeklen küçük manen çok büyük olan parkımızda bulunan banklar bile bu ilçenin değerleri üzerine hazırlanmış.

Oğuz Atay: İlçemizde dünyaya gelmiş olup ve ülke genelinde de vefat ettikten sonra kıymeti bilinen simge ismin önce İnebolululara sonra da bütün ülkeye: “Oğuz Atay bu toprakların evladıdır. Oğuz Atay İneboluludur!”demek son derece önem arz etmektedir. (Daha sonraları ise büyük fanatikleri olan bu usta ismin doğum yılında düzenlenecek konferanslar ve etkinliklerle beraber İnebolu kültür alanında ülke çapında ismini duyuracaktır.) Bunun için belediye Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar isimli eserini kullanarak bu konuya dikkat çekmiştir.

Orhan Şaik Gökyay:

“Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıra dağlar gibi duranlarındır..."

Bu Vatan Kimin adlı şiiriyle kendinden çokça bahsettiren vatansever şair Orhan Şaik Gökyay’ın da doğduğu yer olan İnebolu’muz, bu hususa dikkat çekmek için de bir bankta bu eseri kullanmıştır.

Turgut Özakman- Şu Çılgın Türkler adlı eserde İnebolu’ya dikkat çeken yazar gözden kaçırılmamış ve yine bu banklarda kullanılmıştır. 400’den fazla basılmış olan bir kitapta da  İnebolu’yu duymak ve okumak ayrı bir gurur kaynağı.

Bugünkü yazımızda şehrimize kazandırılmış olan bir parktan bahsettik. Çok önemsiz gibi görünebilen bir eserin ne kadar çok önemli yönünün olduğunu sizlerle beraber keşfetmiş olduk. Bu ve bunun gibi birçok eseri İnebolu’muzda görmek dileğiyle.  |  Bu haber 5950 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU GÖNÜLLERE GİRİNCE...

İNEBOLU GÖNÜLLERE GİRİNCE... Nüfus kağıdında doğum yeri neresi olursa olsun, bir kere İnebolu sevdası benliğini kaplamaya görsün...

KARABAĞ AZERBAYCAN'DIR, AZERBAYCAN TÜRKİYE'DİR

KARABAĞ AZERBAYCAN'DIR, AZERBAYCAN TÜRKİYE'DİR Yaklaşık otuz yıldır büyük bir sorunumuz var. Evet bizim sorunumuz. Ermenistan tarafından işgal edilmiş Karabağ sor...

VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR İnebolu'da Kurban Bayramı tatili sonrası koronavirüs vaka sayısında patlama yaşanmıştı. Alınan tedbirlerle birl...

ÇOCUKLARIN EGEMEN OLDUĞU AİLE YAPISI

ÇOCUKLARIN EGEMEN OLDUĞU AİLE YAPISI Zaman hızla akıp gidiyor...

TERMİNAL KÖPRÜSÜNDE ÇALIŞMALARA BAŞLANIYOR

TERMİNAL KÖPRÜSÜNDE ÇALIŞMALARA BAŞLANIYOR Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen "İnebolu Terminal Köprüsü ve İnebolu Girişi BSK Yapılma...

"KEŞKE İNEBOLU'LU OLSAYDIM!"

Böyle bir başlık neden atılır? Mutlaka bir sebebi vardır?

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ !

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ ! Kış turizmi yok!

"ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM VE TURİZM"

İçişleri Bakanlığınca İnebolu Kaymakamlığına atanan Ejder Demir görevine başladı.

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR Bu da nerden çıktı diyenler olabilir...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:76526

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:64642

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:81742

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:69330

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign