İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU VE CUMHURİYETTarih 31 Ekim 2020, 17:51 Editör: Editör

İNEBOLU VE CUMHURİYET

Dün işyerimde günlük koşuşturmaca ve rutin işlerle meşgul olduğum esnada televizyondan gelen "İnebolu" sesine kulak kabarttım. Cnn Türk kanalı Cumhuriyetin ilân edilişinin 97. yılı ile ilgili programa konuk ettiği Dr. Özgür Tor'un anlatımını yayınlıyor,(bizlerin çok iyi bildiği) ecdadımızın kahramanlıklarını bu vesileyle Türkiye'ye duyuruyordu.

Dr. Özgür Tor  344 kilometrelik İnebolu -Ankara yolunda kahramanlık destanı yazan bölgemiz insanını o kadar güzel anlatıyordu ki; dinleyene farklı bir duygu yaşatıyor, peşinden de şunu ekliyordu. "Bu destan başka ülkelerde yazılsa her gün anlatmaktan bıkmazlardı. Maalesef  bizlere hikaye gibi geliyor."

Evet Cumhuriyetin kurulmasında büyük pay sahibi olan Kurtuluş kapısı İnebolu gelecek nesillere tanıtılmalı ve unutturmamak için çaba sarf edilmeliydi.

Ulusal kanallar en azından önemli günlerde bu konuyu işlemeli tarihimize ışık tutmalıydı.

Günümüzde İstiklâl yolu adıyla tescillenen bu yolda, karda kışta cephane taşıyan, kadın-çocuk ve yaşlıların fedakarlıkları sık sık gündeme getirilmeliydi.

Büyük zorluklar içinde kurulan Cumhuriyetimize ve büyük bedeller ödeyerek kazanılan bağımsızlığımıza İnebolu'nun katkısı göz ardı edilmemeliydi.

11 Şubat 1924 tarihinde TBMM tarafından Beyaz Şeritli İstiklâl Madalyası ile ödüllendirilen ve göğsünde 96 yıldır gururla taşıyan İnebolu halkı Cumhuriyetin 100. yılını da heyecanla bekliyor.

Kurtuluş Savaşında ecdadımızın kahramanca verdiği mücadelenin anısına 2023'teki 100. yıl kutlamalarının İnebolu'da yapılması arzu ediliyor.


  |  Bu haber 8236 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

DOKTORA HAKARET CEZASIZ KALMADI

DOKTORA HAKARET CEZASIZ KALMADI İnebolu'da aile hekimi olarak görev yaparken 2017 yılında iki kişinin hakaretine maruz kalan Dr. Abdullah Çoban...

KORUYAMADIKLARIMIZ !

KORUYAMADIKLARIMIZ ! Bilmem sadece benim mi aklıma takılıyor?

AÇIK CEZAEVİ İÇİN PROJE İHALESİ YAPILDI

AÇIK CEZAEVİ İÇİN PROJE İHALESİ YAPILDI Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Adalet Bakanlığınca yapımı planlanan İnebolu Açık Ceza İnfaz Kurumu'na ait...

İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞINA ATAMA

İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞINA ATAMA AK Parti İnebolu İlçe Kadın Kolları Başkanlığına Nur Yıldız Kan atandı.

BAŞKENT ANKARA'YA EN YAKIN LİMAN

BAŞKENT ANKARA'YA EN YAKIN LİMAN Önceki hafta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilimize gelmişti. Birçok ulaştırma yatırımını inceleye...

ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCU

ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCU Her 24 Kasım geldiğinde, üzerimizde hatırı sayılır emekleri olan elleri öpülesi öğretmenlerimiz aklımıza gelir.

"KAPASİTEMİZİ DOLDURMA AŞAMASINA GELDİK"

Vali Avni Çakır, Kastamonu'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının yükseldiğini belirterek, "Hastan...

AYAĞIMIZIN DİBİNDEKİ GÜZELLİK ERSİZLERDERE KANYONU

AYAĞIMIZIN DİBİNDEKİ GÜZELLİK ERSİZLERDERE KANYONU İnebolu'dan çıkıpta Kastamonu'ya doğru yol alırken muhteşem Ersizler kayalıkları hepimizin dikkatini çekmiş...

KORONAVİRÜSLE MÜCADELENİN SAHADAKİ KAHRAMANLARI

KORONAVİRÜSLE MÜCADELENİN SAHADAKİ KAHRAMANLARI İnebolu Toplum Sağlığı Merkezi'nde (TSM) oluşturulan 4 filyasyon ekibi, koronavirüsle mücadele kapsamında hafta...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:86610

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:74878

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:91918

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:79462

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign