İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCUTarih 20 Kasım 2020, 19:09 Editör: Editör

ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCU

Her 24 Kasım geldiğinde, üzerimizde hatırı sayılır emekleri olan elleri öpülesi öğretmenlerimiz aklımıza gelir.

O gün Onlar'ın günüdür çünkü.

Tabii ki bu da öğretmenleri 364 gün unutup, bir gün hatırlayalım anlamına gelmez, gelmemelidir de.

Bu seneki Öğretmenler günü anısına ben de İlkokul Öğretmenim Rahmetli Mehmet Kalyoncu'yu yazarak, unutmadığımı göstermek ve bu şekilde ruhunu şad etmek istedim.

1976 yılı Kasım ayında İsmetpaşa ilkokuluna kaydımın yapılması ve Dürdane Örüklü'nün elimden tutup, Mehmet Kalyoncu'nun sınıfına beni teslim etmesiyle başladı tanışıklığımız. Niye yalan söyleyeyim sert mizacından korkmuştum daha ilk gün. Fakat ilerleyen günlerde, o sert görünümün altında pırlanta gibi bir kalp ve sadece öğretmeye endeksli bir eğitimcinin varlığına şahit oldum.

İlk günden öğretmenimin gözüne girmeyi başarmıştım. Okulda düzenlenen her türlü etkinlik ve faaliyette mutlaka bana görev verirdi. Her öğrencisine bir baba şefkatiyle yaklaşır, sorduğu sorulara cevap verenlerin o konuyu öğrendiğini düşünür, verecek cevabı olmayan ya da derse yeteri kadar katılım sağlamayan öğrencilerin başarısı için özel çaba sarf ederdi.   

Kitap okumamız konusunda ısrarcı olur, okuduğumuz kitapları anlayıp anlamadığımızı kontrol etmek için özetini çıkarttırırdı.O dönemde revaçta olan  Kemalettin Tuğcu'nun hikaye kitapları elimizden düşmezdi.

Matematik dersleri çok zorlu geçerdi,hem  öğretmenimiz için hem de öğrenemeyen ya da bir türlü anlayamayan öğrenciler için. Matematikte ömür boyu karşımıza çıkacak çarpım tablosu, toplama-çıkarma, çarpma-bölme gibi konuları öğretemeden ortaokula göndermek istemezdi ve bu duruma düşmemek için yine özel çaba gösterirdi.

İlkokul yıllarıma ait bir ayrıntı da şuydu. Dördüncü ve Beşinci sınıflarda gördüğümüz, Din bilgisi dersimize okul müdürümüz Salih Nuri Gökgöz girerdi. A ve B şubeleri bir sınıfa toplanır ve birlikte din bilgisi dersi alırdık. Bütün namaz surelerini ezberleyip, hayat boyu uyguladığımız temel dini bilgileri öğrenmemizde büyük katkısı olan Salih Nuri Gökgöz öğretmenimi de rahmet ve minnetle anıyorum. 

Gerçekten günümüzle kıyaslandığında çok farklıydı öğretmenlere karşı öğrencinin davranışı. Korkuyla karışan bir  saygı durumu hakimdi o dönemler. Çarşıda, pazarda bir öğretmenle karşılaşmaktan çekinir, köşe bucak saklanırdık. Deyim yerindeyse babamızdan o kadar korkmazdık.

O günlerde bir gündü, geldi geçti. Geriye sadece anılar kaldı.

Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin yaklaşan Öğretmenler gününü kutlar, ahirete göçmüş tüm Öğretmenlere Allah'tan rahmet dilerim.    


  |  Bu haber 15210 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

WHATSAPP NE İSTİYOR?

WHATSAPP NE İSTİYOR? Yaklaşık bir haftadır gündemimizde bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın yeni üyelik sözleşmesi var....

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT Arkadaşım Eczacı Raif Kökten'in aracıyla ufak bir İnebolu turu yaparken koltuğun üzerinde öylece duran ve kapağ...

AK PARTİ ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN YÜKSEL SEÇİLDİ

AK PARTİ ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN YÜKSEL SEÇİLDİ AK Parti Şişli İlçe Başkanlığına, İnebolulu hemşehrimiz Gökhan Yüksel seçildi.

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA BİR DARBE DAHA

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA BİR DARBE DAHA İnebolu Jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla gençlerimizi zehirleyen uyuşturucu satıcılarına bir dar...

İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI

İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI Gençlik Spor Bakanlığı’nın bir hizmeti olan gençlik merkezleri ülkemizde 300’ün üzerindedir. Ge...

"HEM GÖNÜL HEM İŞ YAPAN KAYMAKAM OLARAK ANILABİLİRSEK NE MUTLU BİZE"

İlçemizde 7 Aralık 2020 tarihinde göreve başlayan Kaymakam Selçuk Yosunkaya, Türkiye'nin İstiklal Madalyalı tek...

İLK İZLENİM...

İLK İZLENİM... Tarih 4 Ocak 2021...

MUSTAFA TUNÇ ANKARA'YA ATANDI

MUSTAFA TUNÇ ANKARA'YA ATANDI İnebolu Meteoroloji Müdürlüğünde 2 yıl müdür vekilliği olmak üzere 15 yıl görev yapan Mustafa Tunç Ankara'ya at...

KADIN MUHTARLAR VAKIF YÖNETİMİNDE

KADIN MUHTARLAR VAKIF YÖNETİMİNDE İnebolu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyetinde, 2021 yılı faaliyet döneminde görev alacak muhtar...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:98620

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:86782

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:103986

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:91418

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign