İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
BAŞKENT ANKARA'YA EN YAKIN LİMANTarih 23 Kasım 2020, 10:45 Editör: Editör

BAŞKENT ANKARA'YA EN YAKIN LİMAN

Önceki hafta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilimize gelmişti. Birçok ulaştırma yatırımını inceleyen bakanın yolu ilçemizden de geçti.

İlçemizin yıllardır büyük bir hevesle beklediği Kastamonu-İnebolu yolunda incelemelerde bulundu.Yaklaşık 39 kilometrelik bir çalışma alanı olan bu yatırım ilçemiz için büyük bir yatırım olacak.

Başlama aşamasından bu güne kadar birkaç kez duran çalışmalar,hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla hız kazanmıştı. Tünel çalışmaları devam eden projenin teslim tarihi 2023 olarak söylendi.

İnebolu ve çevre ilçelerdeki halk için önemli bir proje olan yol yapım çalışması, ekonomik olarak da büyük bir katkıda bulunacak.Hem turizm açısından hem de işgücü açısından katkıda bulunacağı düşünülüyor.

Kastamonu’ya gelen turist kafileleri artık rotalarına kolaylıkla İnebolu’yu da ekleyebilecek. Kastamonu’da bulunan bir iş için İnebolu’dan günübirlik git-gel yapma imkanı artacak.

Etkide bulunabilecek  bir başka konu ise Kastamonu Havalimanıdır. Özellikle Kastamonu merkezde oturanlar için büyük bir nimet olan havalimanı çevre ilçeler olan Devrekani,İhsangazi,Taşköprü,Daday ve Seydiler içinde ulaşım yakınlığı olduğu için kullanılırlığı yüksektir. İnebolu halkı için ise Kastamonu’ya toplu ulaşım araçlarıyla ortalama 2 saatte varılmasından olacak ki henüz beklenen kullanıma ulaşmadı. Bu projenin bu alanda da etkide bulunacağını düşünüyorum.

Biz genelde bu projenin sadece İnebolu’nun projesi olduğu düşüncesindeydik. Ama Bakan Karaismailoğlu’nun bölgeyi ziyaret ederken yaptığı açıklamaların, projenin sadece İnebolu için değil başta civar bölge olmak üzere tüm ülkeyi kapsadığını anlamış olduk.

Başkent Ankara’ya en yakın liman İnebolu’da bulunuyor. Bunun önemini ise sayısal olarak açıklamaya çalıştığımızda;deniz taşımacılığı havayolundan 14 kat daha ucuz. Karayolu taşımacılından 7 kat, demiryolundan ise 3,5 kat daha ucuz olduğu karşımıza çıkıyor. Ucuz olmasından dolayı da eğilimin arttığı denizyolu taşımacılığını sadece İnebolu ve Ankara üzerinde düşünelim. Ankara’da 10’dan fazla Organize Sanayi Bölgesi bulunuyor. Her biri onlarca firmaya ev sahipliği yapan ve devasa büyüklükte olan üslerdir.

Büyük bir çalışma sonucu liman şehri özelliğini kazanabilecek olan ilçemizi eğer doğru adımlar atılırsa güzel günler beklemektedir. Gelişmiş şehirlerin özelliklerinden olan ulaşım sorunumuzu hallettiğimiz zaman yeni projelere yönelmeli tıpkı bu çalışmada olduğu gibi ulusal yatırımları ilçemize, ilimize kazandırmalıyız.  |  Bu haber 21916 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN Mübarek ve faziletli bir ayın, Kur’an ve oruç ayının rahmet gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor.

HACI HASAN KURU

HACI HASAN KURU İnebolu'da bir döneme damgasını vuran, renkli bir kişilikti O...

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK Geçtiğimiz hafta Cuma günü dağıtımı yapılıp okuyucuya ulaştırılan gazeteniz Yeni İnebolu'yu eline alıp "İKİ Y...

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI Mevcut Kuran Kursu'nun fiziki şartlarının uygun olmaması nedeniyle İnebolu İlçe Müftüsü Telat Ergin'in yeni...

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK İnebolu Köylere Hizmet Götürme Birliği, 9 ay süreyle çöp toplama işinde çalıştırılmak üzere İşkur aracılığıyla 1 şo...

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI Rüyamda görsem inanmazdım...

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüzün 100. yıl dönümü, oldukça zengin ve renkli etkinliklere sahne olacak.

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ?

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ? Her birimiz gün içinde değişik olaylara şahit olur, bazen üzerinde durur, bazen ise hemen unuturuz.

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL Hayatlara dokunan ve çok güzel bir kültür hizmeti sunan, renkli kişiliklerin, ustaların ve en önemlisi "İnebolu değ...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:117524

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:105406

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:122786

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:110112

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign