İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİLTarih 15 Mart 2021, 20:47 Editör: Editör

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL

Hayatlara dokunan ve çok güzel bir kültür hizmeti sunan, renkli kişiliklerin, ustaların ve en önemlisi "İnebolu değerlerinin" unutulmaması adına katkı sağlayan "Emektar Ustalarımız" programının geçen haftaki konuğu, ömrünü eğitime ve hayır işlerine adamış, maddi-manevi öncü olmuş özel bir isim, Hacı Halit Taşlıgil'di.

Bizler de, İnebolu'ya hizmeti geçmiş ve halen de "memleketime neler yapabilirim" düşüncesini içinden atamayan hayırsever büyüğümüzün 98 yıllık hayat serüveninin 20 dakikaya sığdırılmış halini ilgiyle ve beğenerek takip ettik.

Programı birlikte izlediğim Canım Annem bir ara Hacı Halit Taşlıgil'in, Nuran Taşlıgil adında kızı olduğunu ve onunla ilkokulda aynı sınıfta okuduğunu, çok başarılı, hatta sınıf birincisi olduğunu söyledi.

Bu söylem dikkatimden kaçmadı ve küçük bir araştırma ile Annemin adını unutmadığı sınıf arkadaşı Nuran Taşlıgil'in İstanbul Üniversitesi coğrafya bölümünden mezun olup, yine aynı üniversitede Deniz ve Coğrafya Enstitüsü Uygulamalı Beşeri ve İktisadi Coğrafya dalında yüksek lisans yaptığını öğrendim. Kariyerini Marmara Üniversitesinde sürdüren ve binlerce öğrenci yetiştiren Profösör Doktor unvanlı bir akademisyenken, yaklaşık iki yıl önce emekli olduğu bilgisine ulaştım.

Evet başarılarla dolu bir kariyer...

Öğrencilerine kendini çok sevdirmiş İnebolulu bir değer...

İnebolu'da doğmuş, ilkokul, Ortaokul ve Liseyi İnebolu'da okumuş, Üniversite eğitimine ise üç yıl sonra onay çıkmış ve hayatını eğitime adamış bir nefer.

Babası Halit Taşlıgil'in yolunda ilerleyen, karınca kararınca kendi kapasitesi ölçüsünde pek çok öğrencinin okumasına katkı veren bir hayırsever.

Geçmişten günümüze Türkiye'nin siyasi coğrafyasını, tarım coğrafyasını, turizmden enerjiye, ticari yapısından madenlere kadar çok geniş bir yelpazeyi içine alan araştırmaların yer aldığı, eğitime kazandırılmış pek çok eser.

Ders kitabı niteliğinde olan bu eserlerden tüm üniversite öğrencilerinin uzun yıllar faydalanacağı bilimsel çalışmalara adanan bir ömür.

Evet İnebolulu oluşuyla ve başarılarıyla gurur duyduğumuz bir kaç Profösör den biri Nuran Taşlıgil.

İlk kitabını kardeşi Mehmet Taşlıgil'e ithaf ederek sevgisini en üst düzeyde gösteren, Annelerinin vefatından sonra ise kardeşlerine annelik yapan bir abla.

Mütevazi yaşamını İstanbul'da sürdürse de, doğduğu büyüdüğü memleketiyle bağını hiç koparmayan bir İnebolu sevdalısı.

Artık emekliliğin getirdiği stressiz ve sakin yaşama ayak uydurmaya çalışan Profösör Doktor Nuran Taşlıgil'e sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam dilerken, vatanına milletine faydalı evlat yetiştiren Hacı Halit Taşlıgil ve Ailesini kutluyorum.  |  Bu haber 7118 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN Mübarek ve faziletli bir ayın, Kur’an ve oruç ayının rahmet gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor.

HACI HASAN KURU

HACI HASAN KURU İnebolu'da bir döneme damgasını vuran, renkli bir kişilikti O...

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK Geçtiğimiz hafta Cuma günü dağıtımı yapılıp okuyucuya ulaştırılan gazeteniz Yeni İnebolu'yu eline alıp "İKİ Y...

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI Mevcut Kuran Kursu'nun fiziki şartlarının uygun olmaması nedeniyle İnebolu İlçe Müftüsü Telat Ergin'in yeni...

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK İnebolu Köylere Hizmet Götürme Birliği, 9 ay süreyle çöp toplama işinde çalıştırılmak üzere İşkur aracılığıyla 1 şo...

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI Rüyamda görsem inanmazdım...

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüzün 100. yıl dönümü, oldukça zengin ve renkli etkinliklere sahne olacak.

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ?

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ? Her birimiz gün içinde değişik olaylara şahit olur, bazen üzerinde durur, bazen ise hemen unuturuz.

İGM ÜYESİ CELAL ŞEN SAHİLİN YOL VE ELEKTRİK SORUNUNU DİLE GETİRDİ

İGM ÜYESİ CELAL ŞEN SAHİLİN YOL VE ELEKTRİK SORUNUNU DİLE GETİRDİ İl Genel Meclisi (İGM) Mart ayı toplantısında gündemdeki maddeler görüşüldü.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:117520

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:105400

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:122782

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:110108

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign