İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
AYASOFYA CAMİİTarih 15 Haziran 2020, 11:27 Editör: Editör

AYASOFYA CAMİİ

Yapımı:

Ayasofya 6. Yüzyılda Bizans imparatoru I. Justinianus döneminde yapılmıştır. Bu inşa aynı yere yapılan üçüncü kilise olarak tarih kitaplarında yerini almıştır.Kelime anlamı itibariyle ‘kutsal bilgelik’ manasına gelen Ayasofya, yapıldığı dönemde büyük servetler harcanarak yapılmıştır. Günümüzdeki hali aslında 3. Ayasofyadır.

***

Camii Oluşu:

1453 yılında, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul fethedildi. Fetih sonucu kendisine ganimet olarak sadece Ayasofya’yı aldı. Çeşitli dinlere ev sahipliği yapan İstanbul halkının dini vecibelerine saygı gösterdi. Latinler gibi kesinlikle bir istilada bulunmadı. İslam’a aykırı olan kısımların üzerine sıva çekilerek kullanıldı. Fetihten sonraki ilk Cuma namazını Fatih’in kıldırmasıyla Ayasofya’da bembeyaz bir sayfa açıldı. Daha sonra sırasıyla mihrap, minberve medrese gibi inşalar kazandırıldı. Sonraki padişahlar tarafından da birer ikişer minareleri dikildi.

***

Fatih’in Vakfiyesi:

Ayasofya’yı İslam alemine kazandıran Fatih, kendisinden sonra gelecek yöneticilere, yetki sahiplerine Ayasofya Camii’nin tabir-i caizse kılına bile dokunmayın diyerek şu sözleri söylemiştir: "Ebeddiyyen Cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebeddiyyen merhamet olunmasın. Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali ve günahı bunu değiştirenlerin üzerine olsun. Hiç şüphe yok ki, Allah her şeyi işitir ve her şeyi bilir." Hiç şüphesiz bu sözler bile Ayasofya’nın yeniden camii olmasına neden gösterilebilecek sözlerdir.

***

Ayasofya Müzesi:

Tadilat amaçlı geçici olarak ibadete kapatıldı. Amerika’dan gelen araştırmacılar ‘inceleme amaçlı’ üstü sıvayla kapatılan süslemelerin sıvalarını söktü.  Sözde araştırmacılar buranın Bizans müzesi olması teklifinde bulundu. Atatürk’ün etrafında bulunan kişiler tarafından Gazi’nin bu fikre şiddetle karşı çıktığı söyleniyor. 1935 yılında bakanlar kurulu karalıyla Ayasofya Camii müzeye dönüştürülmüştür. Yine burada da bazı tarihçiler tarafından sahte imza kullanıldığı da söylenmektedir. Günümüzde ise 100 TL’si olan Ayasofya’yı ziyaret edebilmektedir.

***

Ayasofya’nın Camii olmasını dört gözle bekleyen halkımız, son günlerdeki gelişmelerle oldukça heyecanlandı. İlk olarak Fetih etkinlikleri kapsamında Ayasofya’da Fetih suresi okunmuştu. Bunun ardından Yunan cephesi tarafından gelen tepkiler üzerine, bir adım daha ileriye giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kurmaylarına hukuki bir zemin bulunulması talimatı verdiği sık sık gündeme geldi.

Ayasofya’nın camii olmasına şu anlık sesini çıkaran bir siyasi parti olmadı. Ama Ayasofya’yı bir siyasi malzeme haline getirildiğini söyleyenlerde yok değil. Mecliste bir partinin ‘Araştırma Önergesi’ vermesi ve iktidar tarafından da red şeklinde oylanması gündeme düştü. Bir araştırma önergesinin tamamlanması 3 ay gibi bir süre alırken, Ayasofya kararını Danıştay 2 Temmuz’da yani üç hafta sonra vereceğini de düşünürsek acaba şov peşindeler mi diye düşünmüyor değil insan.

Ayasofya manevi anlamda açılması bizler tarafından büyük anlam ifade ediyor. Önemli olan Ayasofya’yı doldurabilmek . Çünkü karşısındaki Sultan Ahmet Camii’ni dolduramazken maddi anlamda açmak bir anlam ifade etmez. Bütün camilerimizin dolması(korona sürecinden sonra) ve Ayasofya’nın yeniden camii olması dileğiyle…  |  Bu haber 22896 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI İnebolu’da yaşayan vatandaşlarımızın da bileceği üzere İnebolu’muza belediye tarafından güzel b...

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ !

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ ! Kış turizmi yok!

"ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM VE TURİZM"

İçişleri Bakanlığınca İnebolu Kaymakamlığına atanan Ejder Demir görevine başladı.

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR Bu da nerden çıktı diyenler olabilir...

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI Koronavirüs nedeniyle yeni vaka ve vefat sayıları her geçen gün artarken son 1 hafta içerisinde İnebolu'da ikam...

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR Ülkemiz sınırlarının dört bir tarafında mücadeleye devam ederken, Yunan hükümeti başta Fransa’dan aldığı ...

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL O yıllarda İman-Kur'an hizmetinin önemli merkezlerinden biri İnebolu,

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ Firdevs Terzioğlu'nun emekliye ayrılmasıyla boşalan İnebolu Nüfus Müdürlüğüne aynı kurumda şef olarak çalışan Ö...

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU İnebolu Nüfus Müdürü Firdevs Terzioğlu, 46 yıllık devlet hizmetini noktalayarak emekli oldu.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:72296

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:60408

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:77518

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:65072

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign