İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
HACI HALİT TAŞLIGİL KÖPRÜSÜTarih 27 Ocak 2023, 21:54 Editör: Editör

HACI HALİT TAŞLIGİL KÖPRÜSÜ

Hacı Halit Taşlıgil İnebolu’nun yetiştirdiği en değerli insanlardan birisidir. Yüz yıla yakın süren ömrünün büyük bir bölümünü İnebolu’nun iyiliğine harcayarak geçirmiştir. İnebolu’nun imarı, gençlerin eğitimi gibi konularda kafa yormuş; fakir fukaranın durumunu sürekli gözetmiştir. Burada saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok hayır işine öncülük etmiş ve bütün bunları kendine dert edinmiştir.

Ömrünün son senelerinde dükkânından çıkar, deniz kenarına iner; alttaki köprüden geçip karşıdan dolaşır, diğer köprüden çarşı içine dönerdi. Çoğu zaman çay içi ve köprüde olup bitenleri takip ederken yollarımız kesişirdi. Köprü üzerindeki her karşılaşmamızda mutlaka hem geçmişi yad eder hem de İnebolu’nun gelecekteki ahvâline dair sohbet ederdik.

Çocukluğunun Hatıpbağı’nda geçtiğini anlatırken şöyle derdi: “İlkokula giderken sabah erkenden kalkardıım. Bir saat kadar Çay içinden taşıyabileceğim irilikte taşları kucaklar, bahçemizin kenarına dizerdim. Bazı seneler temmuz ya da ağustos aylarında sel olur, dikili bahçelerimize zarar verir, her şeyi (üç burunlu hatıpbağı biberi, hatıpbağı çay domatesi) alır götürür, ardında geriye sadece çamuru kalırdı. Yani senin anlayacağın dizdiğim taşlar pek kâr etmezdi. Ancak taş dizme işi bitince tarhana çorbasını içer, okula giderdik.

Uzun yaz günlerinde, okul çıkışı ya da tatillerde Pazar günleri de dahil babamın demirci dükkânına gider, ona yardım ederdim. Körük çekerdim. Çocuk olduğumdan boyum kısa kalır yetmez , ayağımın altına çivi sandığını koyar, üzerine çıkardım. Çok dikkat isteyen bir işti. Çiviyi kesecek sıcaklığı ayarlamak iki elinizin arasındaki körükten vereceğiniz havaya bağlı idi.

Hiç unutmam, bahçemizde on bir çatal (gövdeli) incir vardı. Çarşıdan, alışverişten at ya da katır üstünde dönen köylüler; incirlerimizden koparır, yiye yiye köylerine giderlerdi.”

Söz ettiği bahçenin bugünkü futbol sahasının hemen bitişiğinde,henüz yeni yapılan köprünün tam karşısında  İmam Hatip Okulu’nun yerinde olduğunu da yeni öğrendim. Çocuklarının aktardığı bilgilerden, 1980’li yıllarda bahçelerinin olduğu yere yapılan İmam Hatip Okulu’nun arsasını da onun bağışladığı anlaşılıyor.

Geçmişte Avara’dan inenlerle Hatıpbağı’nda oturanlar, Çay’ın içindeki taşların üzerinde sopalarla vura vura kilim ve çamaşır yıkarlardı. Çay’ın üzerinden karşıya geçmek için de bir ucuna halat bağlı uzun kalas kullanılırdı. Günümüzde aynı yerde oluşan köprü ihtiyacı, uzun bir planlama ve yapım süreci sonucunda geçen ay giderildi ve yeni bir köprü açıldı.

Hâl böyle iken Yeni İnebolu gazetesinde haftalık köşe yazıları yazan Bülent Yağcıoğlu kardeşimiz iki hafta önceki yazısında yeni yapılan köprüden bahsederek, yukarıdaki detaylardan haberi olmadan, içinden gelerek köprüye “HACI HALİT TAŞLIGİL KÖPRÜSܔ ismi verelim fikrini ortaya attı. Ben de o yazıyı okuyunca güzel bir düşünce olduğuna kanaat getirdim ve bu yazıyı kaleme aldım.

Bence de bu, çok doğru bir karar olur. Yerel olarak, memleketimizdeki sokak, cadde, yapı vb.ne isim verirken Ay, Yıldız vs. ismi vermek yerine buralara memleketimizin yetiştirdiği onlarca değerli insanımızın ismini vermek çok daha isabetli olur diye düşünüyorum. Bu konuda bir kamuoyu oluşturup, gerekirse de anket yapıp bir kampanya başlatalım istiyorum.

Ne dersiniz?..  |  Bu haber 3870 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLAL, İSTİKBAL, İSTİKRAR, İSTİHDAM YOLU OLACAK İNŞALLAH "İNEBOLU"...

İSTİKLAL, İSTİKBAL, İSTİKRAR, İSTİHDAM YOLU OLACAK İNŞALLAH 1983 yılı son çeyreğinde Türkiye Basın Birliği Kastamonu şubesi tarafından bir yazı yarışması düzenleniyor.

İNEBOLULU HAREKET PROJE HALKA ARZ EDİLİYOR

İNEBOLULU HAREKET PROJE HALKA ARZ EDİLİYOR İnebolu Evrenyeli hemşehrimiz Ahmet Altunkum’un sahibi olduğu Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.’n...

KESTANE GAL ARISIYLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR

KESTANE GAL ARISIYLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR Kestane ağaçlarında verimi düşüren ve kestane balı üretimini tehdit eden “kestane gal arısı” ile mücadele hız kesmi...

İNEBOLULU ZEYNEP, SERBEST DALIŞ'TA TÜRKİYE 1.Sİ

İNEBOLULU ZEYNEP, SERBEST DALIŞ'TA TÜRKİYE 1.Sİ Paletli yüzme yarışında dünya şampiyonu olan İnebolulu sporcu Zeynep Elbir ilk kez katıldığı serbest dalış Türkiye ...

SİVAS GEMEREK'İN İNEBOLULU KAYMAKAMI GÖREVE BAŞLADI

SİVAS GEMEREK'İN İNEBOLULU KAYMAKAMI GÖREVE BAŞLADI Bakanlık onayı ile Sivas Gemerek Kaymakamı olarak atanan İnebolulu hemşehrimiz Yusuf Özden 6 Mayıs Pazartesi günü y...

16 MAYIS'TA İNEBOLU'YU BAYRAM YERİNE ÇEVİRİYOR MUYUZ?

16 MAYIS'TA İNEBOLU'YU BAYRAM YERİNE ÇEVİRİYOR MUYUZ? İstiklâl Madalyasının veriliş tarihi olan 16 MAYIS 1924 ruhunun yok olmadığını göstermek için...

İSTİKLAL MADALYASI

İSTİKLAL MADALYASI 15 Mayıs 1919'dan 9 Eylül 1922 tarihine kadar süren Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, cephede veya cephe gerisind...

ORKÖY'DEN TRAKTÖR DESTEĞİ

ORKÖY'DEN TRAKTÖR DESTEĞİ Orman Genel Müdürlüğü ORKÖY Projesi kapsamında İnebolu’da orman köylüsüne 2 traktör daha kazandırıldı.

İNEBOLU, İSTİKLAL MADALYASI'NIN 100. YILINI KUTLAMAYA HAZIRLANIYOR

İNEBOLU, İSTİKLAL MADALYASI'NIN 100. YILINI KUTLAMAYA HAZIRLANIYOR İnebolu Kaymakamlığı, İnebolu Belediyesi ve Heyamola İnebolu Derneği, İstiklal Madalyası'nın Verilişinin 100. Y...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:125860

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:111372

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:130404

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:116600

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign