İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU'NUN ÜRETEN KADINLARITarih 06 Mart 2020, 17:31 Editör: Editör

İNEBOLU'NUN ÜRETEN KADINLARI

Geçtiğimiz günlerde 8-9 kadın işyerime yemek yemeye geldi.

O gün "birlikte Palmiye'de kesikli pide yiyelim" diye anlaşmışlar.

Bazen köşe yazımın konusu ayağıma geliyor.

8 Mart Dünya Kadınlar günü gibi önemli bir tarih yaklaşırken, İnebolu'nun üreten kadınları hakkında yazarak bu önemli günü karşılamanın doğru olacağı fikri oluşuyor o anda kafamda.

İnebolu küçük yer...

Hepimiz birbirimizi tanıyor, kimin neyle meşgul olduğunu az çok biliyoruz.

Belediye binasının alt katında kendilerine gösterilen yerde kilim dokuyan, üretime dahil olan, ev ekonomisine katkı sunan, en önemlisi evde oturmayarak mutluluğu üretmekte bulan kadınlarımızı takdir ediyor, desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

El emeği göz nuru ürünlerle kendilerini kanıtlayan eli öpülesi kadınlarımızın her birini çok önemsiyorum.

Sanat eseri konumunda olan her ürünün değerlendirilmesi için birlikten kuvvet doğacak bir kooperatifin kurulmasını her fırsatta dile getiriyorum. 

Geçmişten günümüze bu üretime destek veren yetkilileri kutluyor, üreten sayısının artması için çeşitli projeler geliştirilip üretimin teşvik edilmesine katkı sağlanmasının gereğine inanıyorum.

Fakat İnebolu'da bunlar olurken çok uzağa gitmeye gerek yok, ilimiz Kastamonu'da ve Devrekani'de neler oluyor biraz bu konu hakkında bilgi vermek istiyorum.

2 yıl kadar önce Yerel bir dernek olan Kastamonu Uluslararası Strateji Kültür Turizm Eğitim Derneği  (USKED) ile Anadolu Sigorta'nın öncülüğünde "Bir usta bin usta" adıyla bir proje hayata geçiriliyor ve proje kapsamında Kastamonu'da çarşaf dokuma kursu açılıyor. Satın alınan 12 adet dokuma tezgahında, Halk Eğitim'den sertifikalı hocalardan 23 öğrenci eğitim alıyor. Akabinde Saray hamamına kurulan açık dokuma tezgahlarında ücretsiz olarak yüzlerce genç kızımız sanat sahibi oluyor.

Burada yetişen 6 genç kız Devrekani Meslek Yüksekokulunda tahsis edilen salonda çift vardiya eğitim veriyor. Halk Eğitim Merkezi kursiyer temin ediyor. Belediye Başkanı,İlçe Sivil toplum gönüllüleri USKED ile yapılan protokol neticesinde dokuma tezgahları alınıyor. Meslek Yüksekokulu Müdürü kursiyerlerin nezih bir ortamda eğitim görmesini sağlıyor ve ikmal iaşelerini karşılıyor. Dokuma yapılan salon ile ebru atölyesi yan yana olunca dokuma tezgahından çıkan çarşaf ebru sanatı ile buluşuyor ve boyanıyor. Ortaya mükemmel güzellikte ürünler çıkıyor. Devrekani'deki yetkili ve gönüllülerin birlikteliği ile hem zanaatkâr yetişiyor hem de Devrekani kadını ev ekonomisine ürettikleri ile katkı sağlıyor.

Üretim derken yanlış anlaşılmasın, laf üretmiyor sanat üretiyorlar. Gün yapmak için değil çalışmak ve üretmek için bir araya geliyorlar.

Zaten Anadolu kadınının her daim üretip kazandığını ve kazancının çok bereketli olduğunu hepimiz biliriz. Kadın evinin gizli direğidir. Kazancını çoluğuna-çocuğuna yedirir. Biz erkeklerin büyük çoğunluğu gibi bir kazanıp üç harcamaz, sonra da icralık olmazlar.

Herhalde pek çoğumuz annelerimizin pazar parasından artırıp evin farklı ihtiyaçlarını karşıladığına şahitlik etmişizdir.

Kadın her yerde kadındır. Gerektiğinde tarlada çalışır, el işi yapar, ev işi yapar, çocuklarına bakar, her daim bir işin ucundan tutar.

Sonuç olarak kadınların üretime katkısı inkar edilemez.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, özellikle üreten kadınların hak ettiği şekilde  kutlaması temennisiyle yazımı noktalıyorum.


  |  Bu haber 1218 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TESLİMİYET

TESLİMİYET Sen, ben,o... Biz, siz, onlar...

KİTAPLAR VE KÜTAPHANELER

KİTAPLAR VE KÜTAPHANELER Kitap okumak insana, yeni ufuklar açar. İnsanın sınırlı dünyasını genişletir onu anlama deryasında daha da zengin ...

KAYMAKAM ATASOY VE BAŞKAN ÖZAY 1'ER AYLIK MAAŞLARINI BAĞIŞLADI

KAYMAKAM ATASOY VE BAŞKAN ÖZAY 1'ER AYLIK MAAŞLARINI BAĞIŞLADI Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy ve Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "...

HAYRA VESİLE OLMAK NE GÜZEL

HAYRA VESİLE OLMAK NE GÜZEL Geçtiğimiz günlerde Emekli Müftü Mehmet Öz hocamın telefonuyla farklı duygular yaşadım.

İNEBOLU'NUN ULU ÇINARLARINA

İNEBOLU'NUN ULU ÇINARLARINA Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923 İstanbul’daki Tıbbiye’yi başarıyla bitiren İsmail Hakkı Bey, Tosyalı Saatçiler ailesine mensupt...

ŞEKERCİ ALİ KÜLLÜ

ŞEKERCİ ALİ KÜLLÜ Çocukluğumuzun rengiydi İnebolu çarşısı!

ÇANAKKALE ZAFERİ

ÇANAKKALE ZAFERİ Türk Milletinin tarih boyunca verdiği en önemli mücadelelerden birisi şüphesiz ki Çanakkale Savaşlarıdır. Çanakkale...

KORONA HARİTASINA İNEBOLULU İMZASI

KORONA HARİTASINA İNEBOLULU İMZASI Dünya koronavirüsü, Johns Hopkins Üniversitesi tarafından konfigure edilip monitor edilen, Environmental Systems Re...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:27562

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:15902

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:32412

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:20476

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign