İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU'NUN ÜRETEN KADINLARITarih 06 Mart 2020, 17:31 Editör: Editör

İNEBOLU'NUN ÜRETEN KADINLARI

Geçtiğimiz günlerde 8-9 kadın işyerime yemek yemeye geldi.

O gün "birlikte Palmiye'de kesikli pide yiyelim" diye anlaşmışlar.

Bazen köşe yazımın konusu ayağıma geliyor.

8 Mart Dünya Kadınlar günü gibi önemli bir tarih yaklaşırken, İnebolu'nun üreten kadınları hakkında yazarak bu önemli günü karşılamanın doğru olacağı fikri oluşuyor o anda kafamda.

İnebolu küçük yer...

Hepimiz birbirimizi tanıyor, kimin neyle meşgul olduğunu az çok biliyoruz.

Belediye binasının alt katında kendilerine gösterilen yerde kilim dokuyan, üretime dahil olan, ev ekonomisine katkı sunan, en önemlisi evde oturmayarak mutluluğu üretmekte bulan kadınlarımızı takdir ediyor, desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

El emeği göz nuru ürünlerle kendilerini kanıtlayan eli öpülesi kadınlarımızın her birini çok önemsiyorum.

Sanat eseri konumunda olan her ürünün değerlendirilmesi için birlikten kuvvet doğacak bir kooperatifin kurulmasını her fırsatta dile getiriyorum. 

Geçmişten günümüze bu üretime destek veren yetkilileri kutluyor, üreten sayısının artması için çeşitli projeler geliştirilip üretimin teşvik edilmesine katkı sağlanmasının gereğine inanıyorum.

Fakat İnebolu'da bunlar olurken çok uzağa gitmeye gerek yok, ilimiz Kastamonu'da ve Devrekani'de neler oluyor biraz bu konu hakkında bilgi vermek istiyorum.

2 yıl kadar önce Yerel bir dernek olan Kastamonu Uluslararası Strateji Kültür Turizm Eğitim Derneği  (USKED) ile Anadolu Sigorta'nın öncülüğünde "Bir usta bin usta" adıyla bir proje hayata geçiriliyor ve proje kapsamında Kastamonu'da çarşaf dokuma kursu açılıyor. Satın alınan 12 adet dokuma tezgahında, Halk Eğitim'den sertifikalı hocalardan 23 öğrenci eğitim alıyor. Akabinde Saray hamamına kurulan açık dokuma tezgahlarında ücretsiz olarak yüzlerce genç kızımız sanat sahibi oluyor.

Burada yetişen 6 genç kız Devrekani Meslek Yüksekokulunda tahsis edilen salonda çift vardiya eğitim veriyor. Halk Eğitim Merkezi kursiyer temin ediyor. Belediye Başkanı,İlçe Sivil toplum gönüllüleri USKED ile yapılan protokol neticesinde dokuma tezgahları alınıyor. Meslek Yüksekokulu Müdürü kursiyerlerin nezih bir ortamda eğitim görmesini sağlıyor ve ikmal iaşelerini karşılıyor. Dokuma yapılan salon ile ebru atölyesi yan yana olunca dokuma tezgahından çıkan çarşaf ebru sanatı ile buluşuyor ve boyanıyor. Ortaya mükemmel güzellikte ürünler çıkıyor. Devrekani'deki yetkili ve gönüllülerin birlikteliği ile hem zanaatkâr yetişiyor hem de Devrekani kadını ev ekonomisine ürettikleri ile katkı sağlıyor.

Üretim derken yanlış anlaşılmasın, laf üretmiyor sanat üretiyorlar. Gün yapmak için değil çalışmak ve üretmek için bir araya geliyorlar.

Zaten Anadolu kadınının her daim üretip kazandığını ve kazancının çok bereketli olduğunu hepimiz biliriz. Kadın evinin gizli direğidir. Kazancını çoluğuna-çocuğuna yedirir. Biz erkeklerin büyük çoğunluğu gibi bir kazanıp üç harcamaz, sonra da icralık olmazlar.

Herhalde pek çoğumuz annelerimizin pazar parasından artırıp evin farklı ihtiyaçlarını karşıladığına şahitlik etmişizdir.

Kadın her yerde kadındır. Gerektiğinde tarlada çalışır, el işi yapar, ev işi yapar, çocuklarına bakar, her daim bir işin ucundan tutar.

Sonuç olarak kadınların üretime katkısı inkar edilemez.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, özellikle üreten kadınların hak ettiği şekilde  kutlaması temennisiyle yazımı noktalıyorum.


  |  Bu haber 1660 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR 1983 yılı son çeyreğinde Türkiye Basın Birliği Kastamonu şubesi tarafından bir yazı yarışması düzenleniyor.

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA Geçen yıl ilki düzenlenen İnebolu Şerife Bacı İstiklal Yol Koşusu'nun ikincisi 23 Ağustos 2020 Pazar günü Beled...

DOĞANYURT SAHİL

DOĞANYURT SAHİL Bu haftaki yazımızda, hafta sonu İnebolu dışına çıkmak isteyip ama çokta uzağa gitmek istemeyenler için bir yer öne...

"ÇILGIN İNEBOLULULAR" BELGESELİ ÇEKİLECEK

Milli Mücadele'de Rusya ve İstanbul'dan gemilerle İnebolu'ya gelen hap malzemelerinin cepheye ulaştırıl...

GÜZEL BAKAN, GÜZEL GÖRÜR

GÜZEL BAKAN, GÜZEL GÖRÜR Her hafta farklı konularla okuyucularımın karşısına çıkıyor, özellikle İnebolu'muzun tanıtımına katkı veren yaz...

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu'nun yıllardır beklentisi olan ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen...

AKDENİZ KAYNIYOR

AKDENİZ KAYNIYOR Bir yandan pençe harekatlarıyla Kuzey Irak bombardıman altındayken yaklaşık 3500 km uzaklıktaki Libya’da ...

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI İlçemiz Hamit Köyünde 15 yıldır elektriği ve suyu olmayan derme çatma yapılmış bir ahşap barakada kalan Ergün Kara&...

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ Yeni atanan Valimiz ayağının tozuyla Kastamonu'da bir ziyaret gerçekleştirmek ister.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:49394

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:37682

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:54468

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:42252

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign