İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
AVUSTRALYA'DAKİ KASTAMONU VE İNEBOLU BAĞLANTISITarih 07 Mart 2020, 13:52 Editör: Editör

AVUSTRALYA'DAKİ KASTAMONU VE İNEBOLU BAĞLANTISI

Çanakkale Savaşı’nın, Kanada’da bıraktığı izler ve Kanada coğrafik isimlendirmelerinde Türk etkisi gibi çalışmalarım sırasında Kanada, İngiltere, Avustralya ve Osmanlı arşivlerinde yaptığım araştırmalarda algıda seçicilik olsa gerek İnebolu ve Kastamonu ile ilgili bir çok resim, haber ya da belgeye ulaşmıştım, ve bir kenarda İnebolu arşivim oluşmaya başlamıştı. Ama doğrusunu söylemek gerekirse Avustralya'daki Kastamonu’ya rastlamayı hiç beklemiyordum.

Önceliğim Çanakkale Savaşı ve Kanada bağlantısı olduğundan arşivlediğim İnebolu ve Kanada ile ilgili bu resim ve haberleri bir türlü detaylı olarak gözden geçirememiştim.

İnebolu hakkındaki bu tarihi haber ve resimleri tekrar inceleme fırsatını, halen İnebolu'da yaşan yakın arkadaşım Hasan Pehlivanoğlu’na gönderdiğim ve Kanada gazetesinde çıkmış 1885 tarihli büyük İnebolu yangını ile ilgili haberi takip etmemle başladı.

Aslında tam 135 yıl önce yani 1885 yılında dünyanın bir ucu Kanada’da İnebolu yangının haber olması sadece İnebolulular tarafından değil kiminle paylaşsam ilgi çekiyordu.

Hasan’ın bu bilgiyi İnebolu’nun yerel tarihçisi Mustafa Fakazlı ve Yeni İnebolu Gazatesi sahibi Kadir Yıldırım beyler ile paylaşması ile arşivimde bekleyen diğer bilgi ve belgeler de gündeme geldi ve ben de üzerinde biraz daha vakit ayırıp bu belgeleri inceleme fırsatı yakaladım.

Tekrar gözden geçirdiğim haberlerden birini tekrar detaylı olarak incelediğimde beni daha da şaşırtacak başka bir bilgiye götüreceğini bilmiyordum.

22 Aralık 1895 tarihli Avustralyanın Wallero Times gazetesinde 800 adet en seçkin ve sağlıklı Ankara (Angora) keçisinin İngiliz tüccarlar Messrs Blane kardeşler adına İnebolu’dan Avustralya'ya gitmek üzere yola çıktığını belirtiyor ve daha önce gönderilen keçilerin ise Avustralya'da büyük bir başarı yakaladığını belirtiyordu.

Avustralya arşivlerinde yaptığım araştırmada ise İnebolu üzerinden giden bu keçilerin  Avustralya'daki teslimat sahibinin ise yine İngiliz asıllı bir çiftlik sahibi olan Price Maurice’e gittiğini gördüm. Kimdir bu Price Maurice, ve Kastamonu, ve İnebolu üzerinden dünyanın bir ucundaki Avustralya'ya keçi ithal etmenin hikayesi nedir diye araştırınca ise çok daha faklı ve bir o kadar da ilginç başka bir bilgiye ulaştım.

Galler’li Price Maurice, Avustralya’ya Ankara Keçilerini ithal edenJohn Lincoln’den aldığı bir kaç keçi ile başladığı tiftik üretme serüveninin çok başarılı olması üzerine kendisi aracısız keçileri ithal etmeye başlıyor. İlk başta deneme amaçlı birkaç keçi ile başlayan bu riskli serüven keçilerin 1870 yılında Avustralya'da verimlilik ve uyum açısından büyük başarı yakalaması üzerine yine İnebolu Limanından değişik seferlerde toplamda bini geçen keçi Avustralya'ya doğru yola çıkıyor.

Price Maurice tiftik ve keçi üretimi konusunda kendisini büyük başarıya ulaştıran ve bölgenin en iyi tiftiğini veren keçilere olan minnetini yine keçilerin geldiği yerin adını vererek gösteriyor  ve çiftliğin adını "Castambul" koyuyor. Aslında Castambul Kastamonu’nun 1950'lerde Fransızca yazılışı ve böylece sadece Kastamonu’dan ve İnebolu’dan yola çıkan keçiler değil Kastamonu ismi de Avustralya tarihinde ve haritasında yerini bulmuş oluyor.

Adını Kastamonu’dan alan çiftlik o kadar başarılı olmuş ki, sadece çiftlik değil bulunduğu bölge de Castambul olarak anılmaya başlanmış. Sonucunda eski adı “Sixth Creek” olan kasabanın ismi de şehir meclisi tarafından Castambul olarak değiştirilmiş ve sadece çiflik değil bulunduğu kasaba da Castambul olarak Avustralya haritasında yerini almış ve aynı isimle bugüne kadar ulaşmış.

Merak edenler için, adını Kastamonu’dan alan Castambul kasabası, Güney Avustralya bölgesinde bulunuyor. Başkent Sidney’e 1350 km kadar uzaklıkta olan kasabada hala tiftik keçisi üretimi yapılan az sayıda çiftlik var. Ancak bölgedeki altın madeninin önemini kaybetmesi, tiftiğin yerini modern tekstil ürünlerinin alması ile nüfus günümüzde 50 kişiye kadar düşmüş.

Görülen o ki Castambul’un da Kastamonu'nun da kaderinde benzer noktalar var. Madencilik, ulaşım, ticaret, tarım ve hayvancılıktaki gerileme ile zaman içinde devlet binaları kapanır ve devlet hizmetleri azalır olmuş, göçler tersine dönmüş. Castambul çifliğinin sahibi Price Maurice’ın sağlık nedeni ile, çocuklarının da eğitim için İngiltere'ye dönmesi gibi Kastamonu yöresinin insanı da eğitim, sağlık ve iş olanakları gibi değişik nedenlerle sadece Türkiye'nin değil dünyanın da dört bir yanına dağılır olmuş.

 Birol Uzunmehmetoğlu,

Toronto, Kanada  |  Bu haber 2378 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TESLİMİYET

TESLİMİYET Sen, ben,o... Biz, siz, onlar...

KİTAPLAR VE KÜTAPHANELER

KİTAPLAR VE KÜTAPHANELER Kitap okumak insana, yeni ufuklar açar. İnsanın sınırlı dünyasını genişletir onu anlama deryasında daha da zengin ...

KAYMAKAM ATASOY VE BAŞKAN ÖZAY 1'ER AYLIK MAAŞLARINI BAĞIŞLADI

KAYMAKAM ATASOY VE BAŞKAN ÖZAY 1'ER AYLIK MAAŞLARINI BAĞIŞLADI Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy ve Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "...

HAYRA VESİLE OLMAK NE GÜZEL

HAYRA VESİLE OLMAK NE GÜZEL Geçtiğimiz günlerde Emekli Müftü Mehmet Öz hocamın telefonuyla farklı duygular yaşadım.

İNEBOLU'NUN ULU ÇINARLARINA

İNEBOLU'NUN ULU ÇINARLARINA Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923 İstanbul’daki Tıbbiye’yi başarıyla bitiren İsmail Hakkı Bey, Tosyalı Saatçiler ailesine mensupt...

ŞEKERCİ ALİ KÜLLÜ

ŞEKERCİ ALİ KÜLLÜ Çocukluğumuzun rengiydi İnebolu çarşısı!

ÇANAKKALE ZAFERİ

ÇANAKKALE ZAFERİ Türk Milletinin tarih boyunca verdiği en önemli mücadelelerden birisi şüphesiz ki Çanakkale Savaşlarıdır. Çanakkale...

KORONA HARİTASINA İNEBOLULU İMZASI

KORONA HARİTASINA İNEBOLULU İMZASI Dünya koronavirüsü, Johns Hopkins Üniversitesi tarafından konfigure edilip monitor edilen, Environmental Systems Re...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:27562

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:15902

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:32412

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:20476

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign