İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
AVUSTRALYA'DAKİ KASTAMONU VE İNEBOLU BAĞLANTISITarih 07 Mart 2020, 13:52 Editör: Editör

AVUSTRALYA'DAKİ KASTAMONU VE İNEBOLU BAĞLANTISI

Çanakkale Savaşı’nın, Kanada’da bıraktığı izler ve Kanada coğrafik isimlendirmelerinde Türk etkisi gibi çalışmalarım sırasında Kanada, İngiltere, Avustralya ve Osmanlı arşivlerinde yaptığım araştırmalarda algıda seçicilik olsa gerek İnebolu ve Kastamonu ile ilgili bir çok resim, haber ya da belgeye ulaşmıştım, ve bir kenarda İnebolu arşivim oluşmaya başlamıştı. Ama doğrusunu söylemek gerekirse Avustralya'daki Kastamonu’ya rastlamayı hiç beklemiyordum.

Önceliğim Çanakkale Savaşı ve Kanada bağlantısı olduğundan arşivlediğim İnebolu ve Kanada ile ilgili bu resim ve haberleri bir türlü detaylı olarak gözden geçirememiştim.

İnebolu hakkındaki bu tarihi haber ve resimleri tekrar inceleme fırsatını, halen İnebolu'da yaşan yakın arkadaşım Hasan Pehlivanoğlu’na gönderdiğim ve Kanada gazetesinde çıkmış 1885 tarihli büyük İnebolu yangını ile ilgili haberi takip etmemle başladı.

Aslında tam 135 yıl önce yani 1885 yılında dünyanın bir ucu Kanada’da İnebolu yangının haber olması sadece İnebolulular tarafından değil kiminle paylaşsam ilgi çekiyordu.

Hasan’ın bu bilgiyi İnebolu’nun yerel tarihçisi Mustafa Fakazlı ve Yeni İnebolu Gazatesi sahibi Kadir Yıldırım beyler ile paylaşması ile arşivimde bekleyen diğer bilgi ve belgeler de gündeme geldi ve ben de üzerinde biraz daha vakit ayırıp bu belgeleri inceleme fırsatı yakaladım.

Tekrar gözden geçirdiğim haberlerden birini tekrar detaylı olarak incelediğimde beni daha da şaşırtacak başka bir bilgiye götüreceğini bilmiyordum.

22 Aralık 1895 tarihli Avustralyanın Wallero Times gazetesinde 800 adet en seçkin ve sağlıklı Ankara (Angora) keçisinin İngiliz tüccarlar Messrs Blane kardeşler adına İnebolu’dan Avustralya'ya gitmek üzere yola çıktığını belirtiyor ve daha önce gönderilen keçilerin ise Avustralya'da büyük bir başarı yakaladığını belirtiyordu.

Avustralya arşivlerinde yaptığım araştırmada ise İnebolu üzerinden giden bu keçilerin  Avustralya'daki teslimat sahibinin ise yine İngiliz asıllı bir çiftlik sahibi olan Price Maurice’e gittiğini gördüm. Kimdir bu Price Maurice, ve Kastamonu, ve İnebolu üzerinden dünyanın bir ucundaki Avustralya'ya keçi ithal etmenin hikayesi nedir diye araştırınca ise çok daha faklı ve bir o kadar da ilginç başka bir bilgiye ulaştım.

Galler’li Price Maurice, Avustralya’ya Ankara Keçilerini ithal edenJohn Lincoln’den aldığı bir kaç keçi ile başladığı tiftik üretme serüveninin çok başarılı olması üzerine kendisi aracısız keçileri ithal etmeye başlıyor. İlk başta deneme amaçlı birkaç keçi ile başlayan bu riskli serüven keçilerin 1870 yılında Avustralya'da verimlilik ve uyum açısından büyük başarı yakalaması üzerine yine İnebolu Limanından değişik seferlerde toplamda bini geçen keçi Avustralya'ya doğru yola çıkıyor.

Price Maurice tiftik ve keçi üretimi konusunda kendisini büyük başarıya ulaştıran ve bölgenin en iyi tiftiğini veren keçilere olan minnetini yine keçilerin geldiği yerin adını vererek gösteriyor  ve çiftliğin adını "Castambul" koyuyor. Aslında Castambul Kastamonu’nun 1950'lerde Fransızca yazılışı ve böylece sadece Kastamonu’dan ve İnebolu’dan yola çıkan keçiler değil Kastamonu ismi de Avustralya tarihinde ve haritasında yerini bulmuş oluyor.

Adını Kastamonu’dan alan çiftlik o kadar başarılı olmuş ki, sadece çiftlik değil bulunduğu bölge de Castambul olarak anılmaya başlanmış. Sonucunda eski adı “Sixth Creek” olan kasabanın ismi de şehir meclisi tarafından Castambul olarak değiştirilmiş ve sadece çiflik değil bulunduğu kasaba da Castambul olarak Avustralya haritasında yerini almış ve aynı isimle bugüne kadar ulaşmış.

Merak edenler için, adını Kastamonu’dan alan Castambul kasabası, Güney Avustralya bölgesinde bulunuyor. Başkent Sidney’e 1350 km kadar uzaklıkta olan kasabada hala tiftik keçisi üretimi yapılan az sayıda çiftlik var. Ancak bölgedeki altın madeninin önemini kaybetmesi, tiftiğin yerini modern tekstil ürünlerinin alması ile nüfus günümüzde 50 kişiye kadar düşmüş.

Görülen o ki Castambul’un da Kastamonu'nun da kaderinde benzer noktalar var. Madencilik, ulaşım, ticaret, tarım ve hayvancılıktaki gerileme ile zaman içinde devlet binaları kapanır ve devlet hizmetleri azalır olmuş, göçler tersine dönmüş. Castambul çifliğinin sahibi Price Maurice’ın sağlık nedeni ile, çocuklarının da eğitim için İngiltere'ye dönmesi gibi Kastamonu yöresinin insanı da eğitim, sağlık ve iş olanakları gibi değişik nedenlerle sadece Türkiye'nin değil dünyanın da dört bir yanına dağılır olmuş.

 Birol Uzunmehmetoğlu,

Toronto, Kanada  |  Bu haber 2960 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu'nun yıllardır beklentisi olan ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen...

AKDENİZ KAYNIYOR

AKDENİZ KAYNIYOR Bir yandan pençe harekatlarıyla Kuzey Irak bombardıman altındayken yaklaşık 3500 km uzaklıktaki Libya’da ...

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI İlçemiz Hamit Köyünde 15 yıldır elektriği ve suyu olmayan derme çatma yapılmış bir ahşap barakada kalan Ergün Kara&...

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ Yeni atanan Valimiz ayağının tozuyla Kastamonu'da bir ziyaret gerçekleştirmek ister.

KONUMUZ İNEBOLU

KONUMUZ İNEBOLU Gazetemizde yazmaya başladığım ilk andan itibaren devamlı olarak ülke meseleleri ve güncel siyasi olaylar hakkında ...

CANIM BABAM'A

CANIM BABAM'A Her erkek çocuk Babayı, kız çocuk ise Anneyi örnek alır...

İNEBOLU'DA 98 KİŞİYE ANTİKOR TESTİ YAPILACAK

İNEBOLU'DA 98 KİŞİYE ANTİKOR TESTİ YAPILACAK Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), koronavirüs (Covid-19) ile mücadele için başlatılan "Toplum T...

AYASOFYA CAMİİ

AYASOFYA CAMİİ Yapımı:

YENİLENEN EVRENYE CAMİSİ İBADETE AÇILDI

YENİLENEN EVRENYE CAMİSİ İBADETE AÇILDI İlçemize bağlı Evrenye Köyü Merkez Camii'nde Ekim ayından bu yana devam eden kapsamlı restorasyon çalışmaları t...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:45832

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:34126

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:50878

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:38698

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign