İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923Tarih 21 Mart 2020, 23:55 Editör: Editör

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923

İstanbul’daki Tıbbiye’yi başarıyla bitiren İsmail Hakkı Bey, Tosyalı Saatçiler ailesine mensuptur. İstiklal Harbi yıllarında, mezuniyeti sonrası doktor olarak tayin olduğu İnebolu Hastanesi’nde ilk görevine başlar. Çok kısa zamanda başarılı işler yapıp hastaneye Baştabip olur. Hatta ünü o kadar yayılmıştır ki M. Kemal Atatürk tarafından, askerler arasında baş gösteren ve bir türlü çare bulunamayan bit salgınını çözmek üzere Ankara’ya çağırılır ve kısa sürede sorunu çözer.

Bilindiği üzere İstiklal Harbi yıllarında İnebolu, deniz yoluyla gelen birçok insanın Anadolu’ya geçtiği, Kurtuluş Savaşı için silah ve cephanenin taşındığı kalabalık bir sahil yerleşim yeridir. Gelen gidenlerin zaman zaman yatacak yer bulamadığı ya da düşman gemilerinin tehdidi nedeniyle insanların evlerini terk edip tepe arkalarında kuytu yerlerde yatıp gecelediği ortamda düzgün beslenememe ve sağlıklı su tüketememe nedeniyle kolera, tifo salgını başlar. Diğer doktorların hastalardan uzak durduğu bir zamanda büyük bir özveriyle hastalarını tedavi etmeye çalışır. İnebolu karantinaya alınır. Girişler çıkışlar durdurulur. Halk evlerine kapanır. Birçok insan ölür ama İsmail Hakkı Bey çok başarılı bir doktor olarak bir hayli hastayı tedavi eder. Bu yetmezmiş gibi tam da bu sırada, Rusya’dan gelen altı yabancı ajan İnebolu’da bozgunculuk peşindedir. İnebolu’daki içme suyu depolarından birine zehir karıştırırlar. Dr. İsmail Hakkı Bey hastaneye gelen hastaların bazılarının sudan zehirlendiklerini tespit eder. Olay ortaya çıkar; bu altı ajan yakalanır; ibret olması için hastane bahçesinde infaz edilirler.       

Ne yazık ki bu tifo mikrobu en sonunda Dr. İsmail Hakkı Bey'i de yakalar ve çok genç yaşta hayata gözlerini yumar. Bu doktoru çok seven İnebolu halkı, ailesinin istemesine rağmen naaşını Tosya’ya göndermez; İnebolu’da şube yanındaki Battal mezarlığına defneder. İnebolu halkı çok sevdikleri doktorlarına vefa borcunu ödemek için çarşıda, kendi aralarında para toplayarak hastane bahçesine, bu günkü sağlık ocağı girişine İsmail Hakkı Bey adına anıt dikerler.

Vazifesi başında ölen İlk Tıp Şehidi olarak tarihe geçen DR. İSMAİL HAKKI BEY İÇİN, VEFA DUYGUSUYLA HALKIN ANIT DİKİP, MEZARINI DA ANIT MEZAR YAPTIĞI TÜRKİYE’DEKİ TEK YER İNEBOLU’DUR. İnebolu halkının bu yiğit doktorumuz ve diğer doktorlarımız anısına ilk ve tek olarak diktiği bu anıtın üzerinde;

"KULLI  NEFSİ  HAYAT,

VAZİFE  UĞRUNA  HAYAT  İLE  AZİMKÂR  BEKAA.

MÜSLÜMAN  ETİBBAĞIN  TEYİDİ  NAMI  İÇİN

ERBABI  HAMİYYETİN İANESİYLE  YAPILAN  ABİDE"

(Yaşadığı sürece vazifesi uğruna hayat sürüp sonsuzluğa erişti. Müslüman halkın onun ününü pekiştirmek için yardımseverlerin katkılarıyla yaptığı abidededir. Ruhlarına Fatiha ediniz) yazmaktadır.

Geçmişe baktığımızda insanlık bir çok salgın hastalık  geçirmiş milyonlarca insan ölmüş. Zamanla tıp ilerlemiş  ilaç, aşı bulunmuş. 1935 yılında babaannem,tifoya yakalanmış. İlaç yok çare yok. Ateşler içinde yanıyor. Yapabildikleri tek şey ıslak çarşaflara sarmak. İlacı henüz keşfedilmediği için göz göre göre çaresizlik içinde 35 yaşındayken, geride en küçüğü 1.5 yaşında 6 çocuğu yetim bırakarak bu dünyadan göçmüş. Bu gün tifonun ilacı var. Bir kutunun içinde.

Eski insanların sözlerine değer veririm. Bu yaşanan olayların bizim kültürümüzde karşılığı var. Bir yazımda yangın için söylemiştim. Şimdi de sağlık için gerekti.

"SAĞLIĞINA GÜVENME BİR SİVİLCE YETER. MALINA GÜVENME BİR KIVILCIM YETER."

Ulusca zor günlerden geçiyoruz. Sağlığımıza dikkat edelim. Bana bir şey olmaz demeyelim. Uyarıları dikkate alıp gerekenleri yapalım. Tüm tıp camiasının ve meslektaşlarımın 14 Mart Tıp bayramını tebrik eder, herkese sağlıklı huzurlu günler dilerim.

Mustafa S. FAKAZLI

Diş Hekimi - Yerel Tarih Araştırmacısı  |  Bu haber 7010 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI İnebolu’da yaşayan vatandaşlarımızın da bileceği üzere İnebolu’muza belediye tarafından güzel b...

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ !

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ ! Kış turizmi yok!

"ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM VE TURİZM"

İçişleri Bakanlığınca İnebolu Kaymakamlığına atanan Ejder Demir görevine başladı.

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR Bu da nerden çıktı diyenler olabilir...

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI Koronavirüs nedeniyle yeni vaka ve vefat sayıları her geçen gün artarken son 1 hafta içerisinde İnebolu'da ikam...

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR Ülkemiz sınırlarının dört bir tarafında mücadeleye devam ederken, Yunan hükümeti başta Fransa’dan aldığı ...

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL O yıllarda İman-Kur'an hizmetinin önemli merkezlerinden biri İnebolu,

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ Firdevs Terzioğlu'nun emekliye ayrılmasıyla boşalan İnebolu Nüfus Müdürlüğüne aynı kurumda şef olarak çalışan Ö...

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU İnebolu Nüfus Müdürü Firdevs Terzioğlu, 46 yıllık devlet hizmetini noktalayarak emekli oldu.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:72540

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:60650

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:77766

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:65318

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign