İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
YENİ NORMALTarih 18 Mayıs 2020, 20:49 Editör: Editör

YENİ NORMAL

COVİD-19 ile mücadelemizi sürdürürken yaşanan yeni gelişmeler ve pik noktasını gördükten sonra salgın grafiğinin aşağı yönlü seyrinin devam ettiği gözlemlenirken herkesin aklında ise tek bir soru: Ne zaman her şey eskisi gibi olacak?

Doğrusunu söylemek gerekirse eskisi gibi olmayacağını kabul etmek gerekiyor. Bu nedenledir ki yeni bir tabir gereksinimini karşılamak amacıyla ‘yeni normal’ hitabını sık sık duyuyoruz. Söylemek istenilen ifadeyi galiba “Biz tedbirlerimizi Wuhan’da ilk vaka gerçekleşmeden önceki hayata geçmek için gevşeteceğiz ama bu ne o zamanki gibi rahat ne de şimdiki gibi sıkı olacak.” şeklinde açıklamak doğru olur. Bu çerçevede de ilk adımlar atılmaya başlandı.

İlk olarak bazı illere giriş-çıkış yasağı son bulurken; 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşa haftanın bir gününde belirli bir zaman diliminde sokağa çıkmak için izinler verildi.İki aydır evlerinde bunalmış olacaklar ki bu izinden gayet mutlu oldukları da görüldü.Berberlerin açılmasıyla da saçlarını asker tıraşı yapmayanlar hariç herkes randevu sistemiyle tıraş olmayı nihayetinde başardı.Tabi ki yeni normal kurallarına uyacak şekilde yani sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uygun olarak.

Diğer yandan merakla beklenen konulardan olan üniversiteler ve liglerin açılması konusu. Üniversitelere, başlangıçta sınavları için kendi karar vermesi söylenmişti daha sonra ise YÖK’ten gelen açıklamada bütün üniversiteler sınavlarını online yapacak şeklinde olmuştu. Liglerin başlaması için ise voleybol,basketbol ve hentbol federasyonları liglerin oynanmayacağını beyan ederken;TFF ise kurallara uyarak liglerin devam edeceğini ve Süper Lig’in 12 Haziran,TFF 1.Lig’in 19 Haziran, arasında Kastamonuspor’un da bulunduğu 2.Liglerin ise 18 Temmuz’da başlayacağını bildirdi

Bakan Fahrettin Koca’nın salgında ikinci dönemdeyiz açıklamasının ardından bizleri yeni ne gibi kurallar ne gevşemeler beklediğini merak ederken bu yeni dönem Sağlık Bakanlığı’nın ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ olarak nitelendirdiği bir dönem olarak ilerlemeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan ‘COVİD-19 Normalleşme Planı’ yavaş yavaş netlik kazanırken henüz resmiyete kavuşmadı. Bu planın içinde; genel kısıtlamaların kaldırılması, çalışma hayatındaki yeni önlemler,sağlık hizmetlerinin yeni düzeni, eğitim planı, camilerin açılması ve hac organizasyonu, adalet hizmetleri, ticaret, turizm ve spor takvimi gibi yeni gevşemelerin hangi takvime göre gerçekleştirileceğini belirler nitelikte olacak.

Haziran ayında camilerin açılması, belirli yaş gruplarına sokağa çıkma yasağının son bulması, illere giriş-çıkış yasağının da kaldırılması da çeşitli yetkililer tarafından dile getiriliyor.Yeni normalden bahsetmiştik, camilerin açılmasıyla imamlarımız “Safları sıklaştıralım” cümlesini içtenlikle söyleyebilecek mi? Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla 65 yaş üstü amcalarımız banklarda yan yana oturabilecek mi ? Galiba bu sorular bizlerin yeni normale kontrollü sosyal hayat kurallarına uyararak alışmamız gerektiğini gösteriyor.Fakat aciz olan insanoğlu her şeye alıştığı gibi bunlara da alışması gerekir. Çok değil daha iki ay önce sokakta maske takan birini gözlerle süzerek, parmakla işaret ederek gösteriyorduk. Şimdi ise maske takmayan yadırganıyor.

Tüm bu gevşemeler sonucu bir takım manzaralar ise bizi korkutmuyor değil.Alınan yeni normale dönüş kararları sonucu tedbirlere riayet edilmesi gerektiğinin altı önemle çizilirken pazarlarda, alışveriş merkezlerinde oluşan kalabalık ve uzun kuyruk ikinci bir dalga gelir mi endişesini hepimize hissettirdi. Siyasette klasik bir laf vardır “İtibar, otuz senede kazanılır bir gecede kaybedilir” diye. Bu söze ithafen iki aydır yaptığımız mücadeleyi, çektiğimiz sıkıntıları bundan sonraki bir davranışımızla yani alışveriş merkezlerinin önünde gereksiz yere uzun kuyruklar oluşturarak, evin önüne çıkıyorum maske takmama gerek yok diyerek kaybetmeyelim lütfen.

Enfekte olanların %70’i iyileşmiş durumda iken Sağlık Bakanı’nın “güzel günler göreceğiz, güneşli günler” dediği haberlerini alırken rehavete kapılmamak önemlidir. Meydana gelebilecek ikinci bir dalga bu meşakkatli sürecin uzamasına yol açar. Bir de bu süreçten sonra doğacak ekonomik ve siyasi süreç de vardır. Oluşmuş olan zararları ve yeni kalkınmanın planlanacağı bu sürece ne kadar hızlı varırsak milli hedeflerimizi de o kadar iyi gerçekleştirebiliriz.  |  Bu haber 5346 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU'YU 20 BİN ASKERLE İŞGAL EDECEKLERDİ

İNEBOLU'YU 20 BİN ASKERLE İŞGAL EDECEKLERDİ Milli Mücadele'de cepheye gönderilen silah ve cephanelerin Anadolu'ya giriş kapısı olan Türkiye'nin İst...

BU TOPRAKLARDAN BİRİ : İBRAHİM TENEKECİ

BU TOPRAKLARDAN BİRİ : İBRAHİM TENEKECİ “Rabbim sen olmasan kimin aklına gelirim ben.”

AHMET ERGÜN ÇOCUK PARKI

AHMET ERGÜN ÇOCUK PARKI Her birimiz misafir olduğumuz fani dünyada günümüzü tamamlıyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN HEMŞEHRİMİZE TAZİYE TELEFONU

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN HEMŞEHRİMİZE TAZİYE TELEFONU Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz Riva yolunda geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden İnebolu Deliktaş ...

ANA KUCAĞI DEĞİL ASKER OCAĞI !

ANA KUCAĞI DEĞİL ASKER OCAĞI ! 30 Mayıs 1988... Hafızama kayıtlı önemli bir tarih.

"EN BÜYÜK PROJEMİZ SEVGİ"

Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu Belediyesince Facebook üzerinden canlı olarak yayımlanan Bayram Özel p...

ERGÜN KARA'YA İYİ HABER

ERGÜN KARA'YA İYİ HABER Yaptığımız haberler üzerine, Kastamonu'da faaliyet gösteren Sağlam İnşaat firması sahibi hemşehrimiz Engin Usta...

İNEBOLU'DAN UZAK GEÇEN YILLAR

İNEBOLU'DAN UZAK GEÇEN YILLAR Sene 1982...

O ESKİ RAMAZANLAR!

O ESKİ RAMAZANLAR! Bundan yaklaşık üç ay önce herhangi bir genç, genelde büyüklerimizin her Ramazan’da söylediği gibi &#...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:36204

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:24510

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:41218

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:29094

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign