İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
YENİ NORMALTarih 18 Mayıs 2020, 20:49 Editör: Editör

YENİ NORMAL

COVİD-19 ile mücadelemizi sürdürürken yaşanan yeni gelişmeler ve pik noktasını gördükten sonra salgın grafiğinin aşağı yönlü seyrinin devam ettiği gözlemlenirken herkesin aklında ise tek bir soru: Ne zaman her şey eskisi gibi olacak?

Doğrusunu söylemek gerekirse eskisi gibi olmayacağını kabul etmek gerekiyor. Bu nedenledir ki yeni bir tabir gereksinimini karşılamak amacıyla ‘yeni normal’ hitabını sık sık duyuyoruz. Söylemek istenilen ifadeyi galiba “Biz tedbirlerimizi Wuhan’da ilk vaka gerçekleşmeden önceki hayata geçmek için gevşeteceğiz ama bu ne o zamanki gibi rahat ne de şimdiki gibi sıkı olacak.” şeklinde açıklamak doğru olur. Bu çerçevede de ilk adımlar atılmaya başlandı.

İlk olarak bazı illere giriş-çıkış yasağı son bulurken; 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşa haftanın bir gününde belirli bir zaman diliminde sokağa çıkmak için izinler verildi.İki aydır evlerinde bunalmış olacaklar ki bu izinden gayet mutlu oldukları da görüldü.Berberlerin açılmasıyla da saçlarını asker tıraşı yapmayanlar hariç herkes randevu sistemiyle tıraş olmayı nihayetinde başardı.Tabi ki yeni normal kurallarına uyacak şekilde yani sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uygun olarak.

Diğer yandan merakla beklenen konulardan olan üniversiteler ve liglerin açılması konusu. Üniversitelere, başlangıçta sınavları için kendi karar vermesi söylenmişti daha sonra ise YÖK’ten gelen açıklamada bütün üniversiteler sınavlarını online yapacak şeklinde olmuştu. Liglerin başlaması için ise voleybol,basketbol ve hentbol federasyonları liglerin oynanmayacağını beyan ederken;TFF ise kurallara uyarak liglerin devam edeceğini ve Süper Lig’in 12 Haziran,TFF 1.Lig’in 19 Haziran, arasında Kastamonuspor’un da bulunduğu 2.Liglerin ise 18 Temmuz’da başlayacağını bildirdi

Bakan Fahrettin Koca’nın salgında ikinci dönemdeyiz açıklamasının ardından bizleri yeni ne gibi kurallar ne gevşemeler beklediğini merak ederken bu yeni dönem Sağlık Bakanlığı’nın ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ olarak nitelendirdiği bir dönem olarak ilerlemeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan ‘COVİD-19 Normalleşme Planı’ yavaş yavaş netlik kazanırken henüz resmiyete kavuşmadı. Bu planın içinde; genel kısıtlamaların kaldırılması, çalışma hayatındaki yeni önlemler,sağlık hizmetlerinin yeni düzeni, eğitim planı, camilerin açılması ve hac organizasyonu, adalet hizmetleri, ticaret, turizm ve spor takvimi gibi yeni gevşemelerin hangi takvime göre gerçekleştirileceğini belirler nitelikte olacak.

Haziran ayında camilerin açılması, belirli yaş gruplarına sokağa çıkma yasağının son bulması, illere giriş-çıkış yasağının da kaldırılması da çeşitli yetkililer tarafından dile getiriliyor.Yeni normalden bahsetmiştik, camilerin açılmasıyla imamlarımız “Safları sıklaştıralım” cümlesini içtenlikle söyleyebilecek mi? Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla 65 yaş üstü amcalarımız banklarda yan yana oturabilecek mi ? Galiba bu sorular bizlerin yeni normale kontrollü sosyal hayat kurallarına uyararak alışmamız gerektiğini gösteriyor.Fakat aciz olan insanoğlu her şeye alıştığı gibi bunlara da alışması gerekir. Çok değil daha iki ay önce sokakta maske takan birini gözlerle süzerek, parmakla işaret ederek gösteriyorduk. Şimdi ise maske takmayan yadırganıyor.

Tüm bu gevşemeler sonucu bir takım manzaralar ise bizi korkutmuyor değil.Alınan yeni normale dönüş kararları sonucu tedbirlere riayet edilmesi gerektiğinin altı önemle çizilirken pazarlarda, alışveriş merkezlerinde oluşan kalabalık ve uzun kuyruk ikinci bir dalga gelir mi endişesini hepimize hissettirdi. Siyasette klasik bir laf vardır “İtibar, otuz senede kazanılır bir gecede kaybedilir” diye. Bu söze ithafen iki aydır yaptığımız mücadeleyi, çektiğimiz sıkıntıları bundan sonraki bir davranışımızla yani alışveriş merkezlerinin önünde gereksiz yere uzun kuyruklar oluşturarak, evin önüne çıkıyorum maske takmama gerek yok diyerek kaybetmeyelim lütfen.

Enfekte olanların %70’i iyileşmiş durumda iken Sağlık Bakanı’nın “güzel günler göreceğiz, güneşli günler” dediği haberlerini alırken rehavete kapılmamak önemlidir. Meydana gelebilecek ikinci bir dalga bu meşakkatli sürecin uzamasına yol açar. Bir de bu süreçten sonra doğacak ekonomik ve siyasi süreç de vardır. Oluşmuş olan zararları ve yeni kalkınmanın planlanacağı bu sürece ne kadar hızlı varırsak milli hedeflerimizi de o kadar iyi gerçekleştirebiliriz.  |  Bu haber 20156 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

"KAHRAMAN İNEBOLU'MUZDA YİĞİTÇE HİZMET ETMEYE GELDİM"

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Diyarbakır Kocaköy Kaymakamlığından İnebolu Kaymakamlığına atanan Yasin Yunak'...

EVRENYE'NİN ASIRLIK KADINLAR PLAJI YENİLENDİ

EVRENYE'NİN ASIRLIK KADINLAR PLAJI YENİLENDİ İlçemize bağlı Evrenye Köyünün yaklaşık 100 yıllık Kadınlar Plajında bulunan sosyal tesis başta sona yenilenerek te...

KORONA BİTTİ Mİ?

KORONA BİTTİ Mİ? Yetkililer tarafından pandemi döneminde kritik virajlardan biri olarak görünen bayram tatili, belirli bölgelerde yı...

TÜRK KADINI KASTAMONU'DA SEMBOLLEŞMELİDİR

TÜRK KADINI KASTAMONU'DA SEMBOLLEŞMELİDİR Kadınlarımız için düşünülen her öneride Kastamonu'nun öncü olması gerektiğini düşünenlerdenim.

TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 2 YARALI

TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 2 YARALI İstanbul'dan İnebolu'ya gelen Bayraktar ailesi Araç-Kastamonu karayolunda trafik kazası geçirdi; kazada 1 k...

UYUŞTURUCU SATARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDI

UYUŞTURUCU SATARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDI İnebolu'da Extacy uyuşturucu hap satmak isteyen bir kişi suçüstü yakalandı.

HATIPBAĞI'NIN BİBERİ

HATIPBAĞI'NIN BİBERİ Tadı, kokusu,rengi ve kıvrım kıvrım oluşuydu onu diğerlerinden ayıran...

KORONALIDAN KAÇANLAR !

KORONALIDAN KAÇANLAR ! Ciddi bir imtihandan geçiyoruz...

"BU MEMLEKETİN ÖNÜNE TUZU KURU OLANLAR HEP TAŞ KOYMUŞ"

Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Araç Muayene İstasyonu için ilçemizdeki Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) başk...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:55906

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:44082

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:60974

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:48666

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign