İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIRTarih 10 Temmuz 2020, 19:43 Editör: Editör

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR

1983 yılı son çeyreğinde Türkiye Basın Birliği Kastamonu şubesi tarafından bir yazı yarışması düzenleniyor.

Dolayısıyla "Kastamonu ili nasıl kalkınır" konu başlığı belirlenip yarışmaya katılanların görüş, fikir ve önerilerinin yazıya dökülmesi isteniyor.

Böylece olağanüstü birkaç proje yada kimsenin aklına gelmeyecek enteresan fikirlerin ortaya çıkması amaçlanıyor.

Hatta uçuk-kaçık düşünceleri olup bunu yazabilen yeteneklere fırsat veriliyor.

En önemlisi ise ortaya atılacak her fikrin Kastamonu kalkınmasına katkı vermesi hedefleniyor.

Türkiye'nin yeniden demokratik nizama geçmeye hazırlandığı bu dönemde Kastamonu kalkınması için de bir şeyler yapılması gerekiyor.

Yarışma günü geliyor...

Katılımcıların farklı başlıklar altında yazdıkları yazılar görücüye çıkıyor.

Titizlikle incelemeye tabi tutulan çalışmalar değerlendiriliyor.

Ve 9 Ocak 1984 günü sonuç açıklanıyor...

"TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR" başlıklı yazısıyla Fethi Acar birinci seçiliyor.

Yazı 10 gün boyunca bölüm bölüm Kastamonu gazetesinde yayınlanıyor.

16. Dönem Kastamonu Milletvekilliği görevini "Dosya Mebusu" sıfatını alacak kadar hizmetlerle geçiren Sayın Fethi Acar ilimiz kalkınmasının altyapısı konumundaki bölge müdürlüklerinin Kastamonu'ya kurulmasında büyük pay sahibidir. Nitekim yazısında devlet hizmetlerini getirecek kuruluşların Kastamonu'da mevcut olduğunu ve çeşitli altyapı çalışmalarına başlanıldığını dile getirmiştir. Eğitim, sağlık, haberleşme, ulaşım, enerji ve sulama gibi hizmetler tüm yerleşim yerlerine ulaşmadıkça kalkınmadan söz edilmesinin mümkün olmadığının altını çizmiştir. Uzun yıllar göç vererek boşalma noktasına gelen Kastamonu ilçeleri ve köylerine devletin altyapı hizmetlerinin gelişiyle köye dönüşün başlayacağını, büyük şehirlerde tüketen konumunda olan insanımızın köyde üreten konumuna gelerek kalkınmaya katkı vereceğini özellikle belirtmiştir. 

Birinci seçilen yazı ile Fethi Acar   İnebolu'nun bölge kalkınmasındaki konumunu öne çıkartmış, Türkiye'nin başkenti Ankara'ya en yakın limanın İnebolu'da bulunduğunu, deniz taşımacılığının ne denli önemli olduğunu, İnebolu limanının uluslararası seviyeye getirilmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Başlık çok dikkat çekicidir.

Değil Kastamonu'nun kalkınması, Türkiye'nin Dünyaya açılması için gerekli kapı İNEBOLU olarak görülmüş, İnebolu'ya ayrı bir önem verilmesi talep edilmiştir.

Tam yüz yıl önce Anadolu'ya giriş kapısı konumunda görülen ve bunu çalışkan ve kahraman halkının fedakarlıklarıyla kanıtlayan İnebolu halkı üzerine düşeni fazlasıyla yapmış, üstüne üstlük beyaz şeritli İstiklâl madalyası ile bu gururun perçinlenmiştir.

Bu yüzdendir ki bölgemiz devletinden alacaklıdır.

Yine Sayın Fethi Acar'ın çok dikkat çekici söylemleri sürekli gündeme getirilerek bölge kalkınmasının fitili ateşlenmiştir.

Günümüzde önemi ve tarihi geçmişine binaen İSTİKLÂL YOLU hakettiği konuma gelmiştir. Bundan sonra bu yol gelecek kaygısı taşımadan çocuklarımızın yaşadığı İSTİKBAL YOLU, yatırımlarla coşan ve iş imkanının sunulduğu İSTİHDAM YOLU, hiç kimsenin göç etmek zorunda olmadığı İSTİKRAR YOLU hedefiyle adından söz ettirmelidir. 

Yine 10 Aralık 1919 günü ilk kadın mitingine katılan 3000'e yakın kadın Kastamonu'dan tüm dünyaya haykırarak işgali protesto etmişlerdir.

Bundan dolayıdır ki ;

TÜRK KADINI KASTAMONU'DA SEMBOLLEŞMELİDİR.

NOT  : Geçtiğimiz günlerde işyerimin telefonu çaldı. Karşımdaki ses İstanbul'da ikamet eden İnebolu sevdalısı büyüğümüz Güngör Musaoğlu'ydu. Yazılarımı takip ettiğini ve severek okuduğunu ifade ederken, 21.05.2020 tarihli "İnebolu'dan uzak geçen yıllar" başlıklı yazımı çok beğendiğini ve gazeteden keserek sakladığını söylüyordu. İnanılmaz mutlu oldum ve teşekkür ettim. Buradan da kendisine saygılar sunuyor, ellerinden öpüyorum. İnebolu'da görüşmek dileğimi iletiyorum.


  |  Bu haber 24868 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU CİTTASLOW'A KATILABİLİR Mİ?

İNEBOLU CİTTASLOW'A KATILABİLİR Mİ? Günümüzde şehirler adeta bir marka gibi kendi reklamını yapmak için çeşitli yollar izliyorlar. Kimileri ulusal düze...

İNEBOLU KÜLTÜR TURİZMİ'NE ODAKLANMALI

İNEBOLU KÜLTÜR TURİZMİ'NE ODAKLANMALI İmrenerek okuyoruz...

İNEBOLU GÖNÜLLERE GİRİNCE...

İNEBOLU GÖNÜLLERE GİRİNCE... Nüfus kağıdında doğum yeri neresi olursa olsun, bir kere İnebolu sevdası benliğini kaplamaya görsün...

KARABAĞ AZERBAYCAN'DIR, AZERBAYCAN TÜRKİYE'DİR

KARABAĞ AZERBAYCAN'DIR, AZERBAYCAN TÜRKİYE'DİR Yaklaşık otuz yıldır büyük bir sorunumuz var. Evet bizim sorunumuz. Ermenistan tarafından işgal edilmiş Karabağ sor...

VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR İnebolu'da Kurban Bayramı tatili sonrası koronavirüs vaka sayısında patlama yaşanmıştı. Alınan tedbirlerle birl...

ÇOCUKLARIN EGEMEN OLDUĞU AİLE YAPISI

ÇOCUKLARIN EGEMEN OLDUĞU AİLE YAPISI Zaman hızla akıp gidiyor...

TERMİNAL KÖPRÜSÜNDE ÇALIŞMALARA BAŞLANIYOR

TERMİNAL KÖPRÜSÜNDE ÇALIŞMALARA BAŞLANIYOR Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen "İnebolu Terminal Köprüsü ve İnebolu Girişi BSK Yapılma...

"KEŞKE İNEBOLU'LU OLSAYDIM!"

Böyle bir başlık neden atılır? Mutlaka bir sebebi vardır?

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI İnebolu’da yaşayan vatandaşlarımızın da bileceği üzere İnebolu’muza belediye tarafından güzel b...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:78184

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:66324

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:83422

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:71006

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign