İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU'YA DÖNÜŞTarih 18 Ağustos 2020, 10:56 Editör: Editör

İNEBOLU'YA DÖNÜŞ

Kastamonu halkı olarak Türkiye’de özellikle de İstanbul’da bulunan (ikamet eden) hemşehrilerimizle övünürüz. Sivas’tan sonra en çok Kastamonulu’nun İstanbul’da bulunduğu bir gerçek. Peki bu çoğunluk nihayetinde övünülecek bir istatistik midir?

82 milyonluk Türkiye nüfusunda doğal ve dolaylı yoldan incelenirse 3 milyona yakın bir Kastamonulu göze çarpıyor. Yaklaşık 390 binlik Kastamonu nüfusuna baktığımızda ise “Geriye kalan 2,5 milyon neden Kastamonu’da değil?” sorusunun üzerinde epeyce bir düşünme ihtiyacı doğuyor. Tabi ki de %100’lük bir hedefe ulaşmak gibi bir  iddiamız da olmamalı.

Osmanlı vilayetleri ve cumhuriyetin ilk yıllarındaki illeri arasında nüfus bakımından diğer illere nazaran üstünlüğü bulunan ilimiz ne oldu da göç vermek zorunda kaldı?

Göçlere baktığımızda para kazanmak için ve sonunda tekrardan eve dönüş gayesiyle yola çıkılan durumlardan, yeni bir düzen kurup yani tası tarağı toplayıp o bölgede kalıcı olarak yerleşmeye dönüşmüştür. İlde veya ilçelerde azalan iş gücü sebebiyle başlarda istemsiz bir şekilde memleketten ayrılanlar artık memleketlerini yıllık izinlerini doldurmaya yarayan ve tatil amaçla kullanılan bir coğrafyaya çevirmiş durumundaydı.

Koronavirüs pandemisiyle kalabalıktan kaçmak için çabalanan İstanbul’dan kendilerini öz yurtlarına atan vatandaşlar uzunca bir süredir memleketlerinde kalmaya devam ediyor. Hatta bazıları işlerini burada sürdürmeye çalışıyor.

Köylerde yapımına başlanan evler ve İnebolu ilçe merkezinde kiralanan ya da satın alınan daireleri araştırırsak büyük bir artışla karşılaşacağımıza eminim.

İnşaat işçilerinin ağırlıklı olduğu bir grup yeni normal süreciyle memleketlerine geldikten sonra geri dönmediler. Köyde geçinmenin İstanbul veya diğer büyükşehirlerden daha kolay olduğunun yeni farkına varan bir çoğunluk pek de geri dönmeyi düşünmüyor gibi. Çıktısı az girdisi çok olan köylerimizde ikamet edip “Bana emekli maaşım yeter” deyip ömürlerini burada sürdüren bir kesimin yanına “Ben ekmeğimi doğduğum, büyüdüğüm bu topraklarda kazanacağım” diyecek bir çoğunluk eklenmek üzere.

Bu önemli kararın verilmesinde etkili olacak süreç ise okulların eğitim-öğretim dönemine başlama tarihine kadar olacak olan süreçtir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 21 Eylül’e ertelediği bu tarih pek çok kişi içinde bir düşünme süresi olarak değerlendirilebilir.

Hatırlanacağı üzere İnebolu Belediye Başkanlığı seçimlerinde şu anki mevcut Belediye başkanımızın bir hedefi olan “5 sene içerisinde 30 bin nüfusa ulaşacağız” vaadi ya da bir öngörüsü olan bu sözler için büyük bir fırsat doğmuş durumda.

Yeteri imkanlar oluşturularak “İnebolu’ya Dönüş” sürecinin başlaması için neler yapılabilir konusu daha çok üzerinde durulması gereken bir durum. Hemen her birimizin aklına “Fabrika açılsın, tekstil yapılsın.” düşüncesi geliyor. Bende size şu cevabı vereyim: Fabrika sahibi veya diğer yetkili kimseler; Bursa, Kocaeli, Mersin ve Sakarya gibi illere, ulaşım, altyapı gibi nedenlere bakarak yatırım yapıp, Kastamonu’ya yaparak işini neden  şansa bırakmak istesin ki?

İşte bu cevabı bir daha vermemek için başta siyasilerimiz olmak üzere, hangi partiden olursa olsun, hepimizin büyük bir özveriyle düşünmesi, yapılabilir fikirler üretmesi gerekmektedir.

Hangi alana yönelirsek yönelelim, o alanda en iyisi olma yolunda adımlar atalım.

Büyük bir planlama gereken bu süreç, çok dikkat edilmesi gereken bir zaman dilimidir. Gerekli planlamalar yapılmadan yeniden memleketlerine dönme düşüncesinde bulunan bahsettiğimiz bu kesim faaliyete geçemeyecek ve bir yığına dönüşmesi söz konusu olacaktır.

Kastamonu genelinde ve özellikle de İnebolu için; elde yağ var, un var, şeker var. Bakkal amcaya da helva yapmak düşer.  |  Bu haber 11936 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR Bu da nerden çıktı diyenler olabilir...

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI Koronavirüs nedeniyle yeni vaka ve vefat sayıları her geçen gün artarken son 1 hafta içerisinde İnebolu'da ikam...

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR Ülkemiz sınırlarının dört bir tarafında mücadeleye devam ederken, Yunan hükümeti başta Fransa’dan aldığı ...

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL O yıllarda İman-Kur'an hizmetinin önemli merkezlerinden biri İnebolu,

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ Firdevs Terzioğlu'nun emekliye ayrılmasıyla boşalan İnebolu Nüfus Müdürlüğüne aynı kurumda şef olarak çalışan Ö...

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU İnebolu Nüfus Müdürü Firdevs Terzioğlu, 46 yıllık devlet hizmetini noktalayarak emekli oldu.

İNEBOLU ÇARŞISI SELE HAZIRLIKLI MI ?

İNEBOLU ÇARŞISI SELE HAZIRLIKLI MI ? Giresun ve ilçelerinin sel ile imtihanı hafızalarımızdan silinmemiş olmalı. Yaklaşık 15 gün önce meydana gelen hadi...

FINDIK HASADINDA SONA GELİNDİ

FINDIK HASADINDA SONA GELİNDİ İlimiz sahil ilçelerinin en önemli gelir kaynağı olan fındık, Ağustos ayının girmesiyle hasat edilmeye başlandı. Ba...

SPORUN ŞEHİRLERE GETİRİLERİ VE İNEBOLU'DA SPOR

SPORUN ŞEHİRLERE GETİRİLERİ VE İNEBOLU'DA SPOR Şehrimizin, ilçemizin yani memleketimizin nasıl daha iyi seviyelere geleceğini planlarken, bu alanda sporun da büyü...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:68492

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:56600

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:73686

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:61270

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign