İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
MİLLİ MÜCADELE’DE KADINLARIN SİMGESİ OLAN KASTAMONU’YA “KADIN ÜNİVERSİTESİ” YAKIŞIRTarih 07 Kasım 2020, 09:43 Editör: Editör

MİLLİ MÜCADELE’DE KADINLARIN SİMGESİ OLAN KASTAMONU’YA “KADIN ÜNİVERSİTESİ” YAKIŞIR

Hepimizin de hatırlayacağı üzere geçtiğimiz yıl Japonya’da G-20 zirvesi düzenlenmişti. Bu zirveye katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya’da bulunan sadece kadınların gidebildiği bir üniversite olan Mokugawa Kadın Üniversitesi’ni ziyaret etmişti.

Ziyaret sonunda Türkiye’ye dönüşleri sırasında “Bu tür üniversitelerden ülkemize de kazandırmak istiyoruz” açıklamasının sonucu olarak geçtiğimiz günlerde ilk adım atıldı.

“2021 Hedefleri” altında toplanan birçok maddeden biri de Kadın Üniversiteleri oldu. Resmi Gazete’de de yayınlanan bu gelişme için 2021 yılında YÖK’e çalışmalara başlanması talimatı verildi.

Japonya örneğinin incelenmesiyle oluşacak bir yol haritasına göre kurulacak. Japonya’da ise Kadın Üniversitelerinin sayısı 80.

Şimdi ilimizi ilgilendiren konuya gerçekten objektif olarak değerlendirecek olursak, biz de şöyle bir talepte bulunmamız gerekecek.

Bilindiği üzere he r zaman Milli Mücadele döneminde gerçekleştirdiğimiz hizmetlerden dolayı övünürüz. Ama ne yazık ki bunları dışarı aktarma konusunda biraz zayıfız. Yine Milli Mücadele Dönemi’nde kadın dendiği zaman akla ilk Kastamonu’nun gelmesi gerekir.

Atatürk’ün Samsun’a çıkmasından sonra yabancı kuvvetlerin işgalini protesto etmek amacıyla 10 Aralık 1919’da yaklaşık 3 bin Kastamonulu kadın bir ilki gerçekleştirerek miting düzenledi. Yurdun dört bir yanına seslerini duyurmak amacıyla düzenlenen bu miting aradan 100 yıl geçmesine rağmen Kastamonu’da her yıl kutlanır ve 10 Aralık tarihi Kastamonu’da bir Kız Meslek Lisesi’ne verilmiştir.

Kastamonu’da kadın deyince yine aklımıza; cephanelikler ıslanmasın diye bebeğinin üstündeki battaniyeyi alıp mermilerin üzerini örten ve buz gibi havada donarak şehit olan 21 yaşındaki Şehit Şerife Bacı gelir. Milli Mücadele’nin kadın kahramanlarından biri olan Şerife Bacı için de geçmişe saygı adına birçok okul,öğretmenevi,spor salonu ve çeşitli yerlere ismi verilerek adının yaşatılması sağlanmaktadır.

Yine Kastamonu deyince akıllara gelen bir diğer isim olan Halime Çavuş. Annesinin “Kızım gitme.” Dediği yer ise savaş cephesi. Kadın olduğundan askere alınmayan ve daha sonra saçını kazıyıp, tıraş olarak erkek kılığına girmiş olan birinden bahsediyoruz. Cephede yıllarca Halim Çavuş olarak bilinen ve hiçbir görevden çekinmeyen bir Kastamonu kadını. Mustafa Kemal Atatürk ile İstiklal Yolu’nda karşılaşıp Atatürk’ün “Sen üşümüyor musun böyle?” sorusuna “Bey, 100 bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak?” diyen yine Halime Çavuş.

Hatice Bacı, Tosyalı Nazife Hanım,Devrekanili Necibe Nine…

Milli Mücadele’de kadın dendiği zaman akla gelen ilk yer olan bu şehre ise hala vefa görevimizi yerine getirdiğimizi düşünmüyorum. İşte bize bir fırsat.

Bu ülkeye bir Kadın Üniversitesi kurulacaksa ve bir şehrin kadınları gerçekten bir bağımsızlık mücadelesinde ön plana çıkmışsa tarihe saygı için o üniversite o şehre kurulmalıdır. O şehir ise bizim memleketimiz olan Kastamonu’dur.



  |  Bu haber 19800 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

HACI HALİT TAŞLIGİL GİBİ YAŞAMAK

HACI HALİT TAŞLIGİL GİBİ YAŞAMAK Geçtiğimiz hafta Cuma namazından sonra kıldığımız cenaze namazını diğerlerinden farklı kılan bir konuşmaya şahit ol...

İNEBOLU GÖVECİ SABAHIN KÖRÜNDE YENİR

İNEBOLU GÖVECİ SABAHIN KÖRÜNDE YENİR Et, patates, soğan ve sarımsaktan ibarettir.

AHMET TUNOĞLU’NUN ARDINDAN

AHMET TUNOĞLU’NUN ARDINDAN Bir varmış, bir yokmuş diye başlar ya masallar... Yaşadığımız hayat için de geçerli bu cümle.

TEVEKKÜL ETMEK...

TEVEKKÜL ETMEK... Sen, ben,o... Biz, siz, onlar... Bizler çok zor şartlarda elde edilmiş bir vatanın evlatlarıyız.

KAYMAKAM BAYCAR BİR HAFTADA 18 KÖY GEZDİ

KAYMAKAM BAYCAR BİR HAFTADA 18 KÖY GEZDİ Kaymakam Ahmet Vezir Baycar, köy ziyaretlerine devam ediyor.

SİLKELEN İNEBOLU...!

SİLKELEN İNEBOLU...! Unutmamak, unutturmamak adına tüm çabamız...

"İNSANI YAŞATAN İYİLİK VE DOĞRULUKTUR"

İnebolu’nun geçmişine ışık tutan ve ilçemiz için önemli bir arşiv oluşturan tarihi fotoğrafları çeken fotoğrafçı Sa...

29 EKİM 1973 CUMHURİYETİN 50. YILI

29 EKİM 1973 CUMHURİYETİN 50. YILI 1973’te Ankara’daki Cumhuriyetimizin 50. yılı kutlamalarına İnebolu’dan Heyamola ekibi, Kağnı ve Denk kayığımız ka...

İŞ BANKASI MÜZESİ'NDE İNEBOLU TANITIMI

İŞ BANKASI MÜZESİ'NDE İNEBOLU TANITIMI Türkiye İş Bankası Müzesi, "Bir Asrın Ardından/Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer" başlıklı yeni sergisini 28 Ekim’...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?




Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:119648

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:106678

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:124412

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:111572

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign