İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
OĞUZ ATAY İNEBOLU'LU DEĞİLMİŞ !Tarih 11 Aralık 2020, 19:04 Editör: Editör

OĞUZ ATAY İNEBOLU'LU DEĞİLMİŞ !

İki gün sonra İnebolu doğumlu yazarımız Oğuz Atay'ın ölüm yıldönümü 13 Aralık.

Kültür Bakanlığının oluruyla Kastamonu İl Halk Kütüphanesinin Oğuz Atay ismine kavuşacağı anlamlı gün...

15 Ekim 2020 tarihli Kastamonu gazetesinde "Oğuz Atay'ın İsmi Kütüphanede Yaşayacak" başlıklı haberi okuyunca öğreniyoruz, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 16 Mart 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderdiği teklif yazısıyla bu kararın alındığını ve 13 Aralık 2020 tarihinde düzenlenecek törenle Oğuz Atay İl Halk Kütüphanesi tabelasının asılacağını...

Haberin içeriğinde geçen "İnebolu'lu gurur kaynağımız büyük edebiyatçı" ifadesi aynı gazetede köşe yazısı yazan Nail Tan'ın dikkatini çekmiş. Hatta yine aynı gazetede köşe yazısı yazan Mustafa Afacan'ın bu konuyla ilgili memnuniyetini dile getirdiği yazısında Oğuz Atay'ın "İnebolu'lu" olduğunu belirtmesi de gözünden kaçmamış Sayın Nail Tan'ın..!

Akabinde "Ve nihayet Oğuz Atay" başlıklı bir yazı kaleme almış. Yazısında özetle "Yıllardır Kastamonu'lu en büyük romancı ve oyun yazarı Oğuz Atay isminin bir eğitim kurumuna verilmesi gerektiğini belirten yazılar yazdığını, fakat bu güne kadar bir gelişme olmadığını,Kültür Turizm Bakanlığının bu kararını ise memnuniyetle karşıladığını belirtmiş. Yalnız Oğuz Atay'ın Babası Cemil Atay'ın Ağır Ceza Reisliği görevi sebebiyle İnebolu'da bulunuyor olmasından dolayı Oğuz Atay'ın İnebolu'da doğduğunu,  ailenin Devrekani Etçiler köyü nüfusuna kayıtlı olduğunu ve bu bağlamda yazarın İnebolu'lu değil Devrekani'li olduğunu herkese ilân etmiş. Bir cümle daha etmiş ki evlere şenlik ;13 Aralık'ta yapılacak tören sırasında Vali beyin konuşmasını hazırlarken AMAN HAAA İNEBOLU'LU DİYE YAZMAYIN SAYIN DEVLET GÖREVLİLERİ...!"

Ha Devrekani'li, ha İnebolu'lu; sonuçta Oğuz Atay Kastamonu'nun bir değeri değil mi?

Sayın Nail Tan 22 Eylül 2020 tarihli Kastamonu gazetesinde "İNEBOLU GİBİ BİR İLÇEMİZ VARKEN" başlıklı bir yazı kaleme alıyor ve yazı şu cümlelerle son buluyor. "İnebolu'lu olmak, bilenler için büyük bir onurdur. KEŞKE İNEBOLU'LU OLSAYDIM".

Bu güzel cümlelerin sahibinin Oğuz Atay İnebolu'lu değil, herkes bunu iyi bilsin, gazetede ki haberlerde ya da köşe yazılarında yanlışlıkla İnebolu'lu diye yazılmasın, düzenlenecek  törenlerdeki konuşmalarda bu hataya düşülmesin demesi abesle iştigal oluyor.

Sayın Nail Tan tamamen iyi niyetle bu durumdan söz ediyor belki ama, durduk yerde kafalar karışıyor, kavram kargaşası ortaya çıkıyor.

Burada farklı bir pencereden bakılarak, bazı gerçeklerin de göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Evet Oğuz Atay babasının görev yaptığı İnebolu'da doğmuştur.

İnebolu'da düzenlenen Oğuz Atay'ı anma programlarında hep bu ifade kullanılmış, Oğuz Atay İnebolu'ludur cümlesi hiç zikredilmemiştir.

Fakat şu da iyi bilinmelidir ki; İnebolu Oğuz Atay'ı sahiplenmiştir.

Unutulmaması adına hemen hemen her yıl çeşitli anma programları organize edilmiştir.

Doğduğu evin giriş kapısına "Oğuz Atay bu evde doğmuştur" tabelası asılmış, hemen yan tarafındaki sokağa "Oğuz Atay sokağı" ismi verilmiştir.

Belediye Meclis üyeliğim sırasında bizzat verdiğim önerge kabul görerek İnebolu Belediyesi hizmet binasının önüne Oğuz Atay'ın büstü dikilmiş, kaidesine ise ünlü yazarın biyografisi yazılmıştır.

Yine İnebolu Belediyesi kültür hizmeti olarak Davut Yılmazer ve Musa Kaya'nın yayına hazırladığı "İnebolu sokaklarında büyümüş iki çocuk; Oğuz Atay-Orhan Şaik Gökyay" isimli kitap basılmış ve okuyucuyla buluşturulmuştur.

Oğuz Atay İnebolu'nun bir değeridir ve gelecek nesillere de bu her platformda anlatılacaktır. 

İnebolu halkı geçmişten günümüze kadar  bağrından kopmuş değerleri unutmadığı gibi İnebolu'ya hizmet etmiş nice isimlere ahde vefa göstermiştir. 

İnebolu'da doğan ya da doğmayan, İnebolu'lu olan ya da olmayan,
İnebolu'ya atanmış ya da İnebolu halkı tarafından seçilmiş kimin hizmeti geçmişse, kim bir çivi çakmışsa unutmamış ve unutturmamıştır.

Oğuz Atay ise İnebolu'da doğmuş, bıraktığı eserlerle Türkiye'ye mâl olmuştur.


  |  Bu haber 22364 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN Mübarek ve faziletli bir ayın, Kur’an ve oruç ayının rahmet gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor.

HACI HASAN KURU

HACI HASAN KURU İnebolu'da bir döneme damgasını vuran, renkli bir kişilikti O...

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK Geçtiğimiz hafta Cuma günü dağıtımı yapılıp okuyucuya ulaştırılan gazeteniz Yeni İnebolu'yu eline alıp "İKİ Y...

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI Mevcut Kuran Kursu'nun fiziki şartlarının uygun olmaması nedeniyle İnebolu İlçe Müftüsü Telat Ergin'in yeni...

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK İnebolu Köylere Hizmet Götürme Birliği, 9 ay süreyle çöp toplama işinde çalıştırılmak üzere İşkur aracılığıyla 1 şo...

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI Rüyamda görsem inanmazdım...

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüzün 100. yıl dönümü, oldukça zengin ve renkli etkinliklere sahne olacak.

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ?

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ? Her birimiz gün içinde değişik olaylara şahit olur, bazen üzerinde durur, bazen ise hemen unuturuz.

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL Hayatlara dokunan ve çok güzel bir kültür hizmeti sunan, renkli kişiliklerin, ustaların ve en önemlisi "İnebolu değ...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:117520

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:105400

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:122782

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:110108

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign