İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
WHATSAPP NE İSTİYOR?Tarih 16 Ocak 2021, 20:03 Editör: Editör

WHATSAPP NE İSTİYOR?

Yaklaşık bir haftadır gündemimizde bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın yeni üyelik sözleşmesi var. WhatsApp sunmuş olduğu  sözleşmeyle bizlere adeta “Ya bu deveye binersin, ya da bu diyardan gidersin” anlamına gelen bir sözleşmeyi onaylamamızı istiyor. İlk günlerde, karşımıza çıkan bu sözleşmeyi okumadan onaylayanlar kara kara düşünmeye başladı. Onlara iyi bir haber; eğer WhatsApp hesabınızı silerseniz otomatik olarak sözleşme de geçersiz sayılır.

Sözleşmenin içeriğine bakacak olursak WhatsApp yetkilileri “Bu sözleşme kurumsal hesapları kapsıyor” dese de geniş kapsamlı bir veri aktarımı olacağı gerçeğini değiştirmiyor. Facebook, WhatsApp ve diğer önemli sosyal medya uygulamalarını da bünyesinde bulunduran Mark Zuckerberg daha önce ABD’de yargı önüne çıkmıştı. Orada sorulan bazı sorulara kişisel alana girdiği için cevap vermeyen  Zuckerberg, yaptığı bu ticari atılımla kendisiyle de çelişmiş oldu. Ticari atılım dememin sebebi WhatsApp’ı satın aldıktan sonra her zaman parayı, reklamı düşünen bu kişi ilk olarak uygulamaya “Durum” özelliğini getirmişti. Aynı zamanda durumlara reklam da eklemek isteyen Zuckerberg’e WhatsApp kurucusu ve o zamanki ortağı engel olmuştu. Günümüzde ise ona daha fazla engel olamayacağını söyleyen bu adam geçmişte de “Facebook’u silin” çağrısında bulunmuştu.

Özetle WhatsApp bu sözleşmeyle WhatsApp’taki bilgileri diğer uygulamalarına aktarmak istiyor. Bir örnek vermek gerekirse; WhatsApp’ta bir arkadaşımızla mesajlaşırken ona Kızılkara’dan yeni bir ev almak istediğimizi yazıyoruz. Daha sonra Facebook’ta gezinirken karşımıza “Kızıkara’da yeni 3+1 daire” diye reklam çıkıyor. Durum bundan ibaret. Geçmişte hepimizin başına gelmiş olan, bir eşyadan bahsettikten sonra onu telefonda reklamlarda gören bizlere bu çok şaşıracak bir durum gibi gelmese de, bu sefer bunu o sözleşmeyi onaylayarak kendi isteğimizle onaylamış oluyoruz.

Bu gelişmeler sonucunda ülkemizde Rekabet Kurulu soruşturma  ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu da re’sen de olsa bir inceleme başlattı.

WhatsApp’ın  aldığı bu karar Avrupa Birliği ülkelerini kapsamadığını da hatırlatmakta fayda var. Yani burada bir çifte standart uygulayarak bizleri kullanmak istiyorlar. Bizim yapabileceğimiz şey ise KENDİMİZİ KULLANDIRMAMAK.

Geçtiğimiz haftalarda “Djital faşizm” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne demek istediği daha net anlaşılmış oldu.

Peki nasıl kendimizi kullandırmayacağız? Hiç şüphesiz WhatsApp her akıllı telefon kullanıcısının vazgeçilmez uygulamalarından bir tanesidir. Her ne olursa olsun ben bilgilerimi paylaşmaya izin vermem diyorsanız ya hiç telefon kullanmayacaksınız- ki bu günümüzde neredeyse imkansız- ya da alternatif uygulamalara yöneleceksiniz.

Alternatif uygulamalara baktığımız da iki uygulama dikkat çekiyor. Rusların sahibi olduğu Telegram ve yerli yapım BİP. Son 72 saat içerisinde Telegram’ın 25 milyon (Dünya genelinde bir uygulama olduğu için daha çok) BİP’in de 6,5 milyon yeni kullanıcısı oldu. En kötüsü sizler de kullanmasanız bile bir hesap açmanız da fayda var.

Bir çok kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar Türkiye genelinde WhatsApp’tan ayrılma kararı aldı. Son olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Telegram ve BİP kanalları açarak yol göstermiş te oldu.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi’ni onaylamak için son tarih 15 Mayıs. O tarihe kadar düşünmek için bol zamanımız var. Onaylamazsak otomatik olarak WhatsApp hesabımız silinecek. Bu zaman içinde aldığı tepkileri gören WhatsApp geri adım atar mı, orası bilinmez. Bu sayede yerli uygulamalara da bir fırsat doğmuş oldu. Bu fırsatı iyi değerlendirebilirlerse hem onlar kazanmış olur hem de bizim Whatsapp’a ihtiyacımız kalmaz.

“Benim zaten neyim var?”  “Ben kimim ne yapacaklar bilgilerimi?” diyorsanız orası da size kalmış. Tekrar hatırlatmakta fayda var; Son tarih 15 Mayıs.  |  Bu haber 20486 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İHH İNEBOLU'DA 150 AİLEYE YARDIM ULAŞTIRDI

İHH İNEBOLU'DA 150 AİLEYE YARDIM ULAŞTIRDI İHH İnsani Yardım Vakfı, İnebolu'nun 50 köyünde ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve nakit yardımında bulundu.

HAYIR İNSANI TUNCA DARTAR

HAYIR İNSANI TUNCA DARTAR Güzel insandı Tunca abi...

KANSER HASTASI ERSİN ALAGÖZ İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI

KANSER HASTASI ERSİN ALAGÖZ İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI Genç hemşehrimiz Ersin Alagöz'ün (34) acılarla geçen yaşam hikayesine yeni bir halka daha eklendi.

BEN KASTAMONU'YUM

BEN KASTAMONU'YUM Karadeniz'in dalgalı sularında ışığını arayan eski bir gemi.

EVDEN ÇIKAMAYANLARIN TEMEL İHTİYAÇLARINI VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU KARŞILAYACAK

EVDEN ÇIKAMAYANLARIN TEMEL İHTİYAÇLARINI VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU KARŞILAYACAK Türkiye genelinde artan koronavirüs vakalarının önüne geçmek için Ramazan Bayramı'nı da kapsayacak şekilde 17 g...

SAMATYALI OĞLU SÜLEYMAN REİS

SAMATYALI OĞLU SÜLEYMAN REİS Doğum tarihi:1846

İNEBOLU MÜFTÜLÜĞÜ 300 AİLEYE GIDA YARDIMI ULAŞTIRDI

İNEBOLU MÜFTÜLÜĞÜ 300 AİLEYE GIDA YARDIMI ULAŞTIRDI Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) İnebolu Şubesi Ramazan ayı dolayısıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ihtiyaç sahibi v...

"İNEBOLU'YA ISINAMADIM" DEYİNCE !

Bir kaç gün önce hazırladığı lahmacun içi ile işyerime gelip lahmacun yaptıran bir kamu personelinin İnebolu'ya...

İNEBOLU TERSANESİ'NDEN ÇOCUKLARA HEDİYE

İNEBOLU TERSANESİ'NDEN ÇOCUKLARA HEDİYE İnebolu Tersanesi’nin katkılarıyla çocuklara “Maske-Mesafe-Temizlik” kurallarını anla...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:117910

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:105690

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:123176

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:110446

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign