İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ALLAH RAZI OLSUN, ÜMİT HOCAMTarih 05 Şubat 2021, 20:02 Editör: Editör

ALLAH RAZI OLSUN, ÜMİT HOCAM

4-5 sene oldu tanışalı...

Her geldiğinde uğrar, hasbihal ederiz.

Sohbetine doyum olmaz.

Kendisi İnebolu'dan evlidir...

Senede 1-2 defa gelir.

İstanbul Bayrampaşa ikametgah adresidir

Yılın büyük bölümünü ise kutsal topraklarda geçirir.

Umre ya da Hac vazifesi için gidenlere hocalık görevi ifa eder.

Tanıştığımızdan beri kutsal topraklara bizlerden selam iletir, dönüşünde pek çok insanın ulaşamayacağı hediyelerle bizleri sevindirir.

Son gelişinde ise her yıl değiştirildiğini bildiğimiz Kâbe örtüsünün bir parçasını getirerek gönlümüzde ayrı bir yer edinmiştir.

Milyonlarca Müslümanın yüz sürdüğü, öptüğü, kıblemiz Kâbe'ye bir yıl boyunca örtü vazifesi gören ve manevi değeri çok yüksek olan kutsal emanet  çerçevelettirilerek Terminalde ki Nuri Yağcıoğlu Camiine asılmıştır. 

Ümit Türkoğlu hocamıza bu vesileyle teşekkür ediyor, her ziyaretinde  maneviyat denizinden nasiplenmemizi sağladığı için kendisine minnet duyuyoruz

Belki pek çoğumuzun bilgisinin olmadığını düşünerek Kâbe örtüsü ile ilgili bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Saf ipek üzerine altın işlemeli örtü, Mekke'de bulunan Kâbe-i Şerif Örtü fabrikasında 3 aylık bir çalışma sonucu dokunuyor.

Siyaha boyanmış halis ipek Kâbe örtüsünün, 16 parçadan oluşan 47 metre uzunluğunda ve 95 santimetre genişliğindeki Kâbe kuşağı üzerine "La ilahe illallah Muhammedün Resulullah - Allah Celle Celalühü - Subhanallahi Vebihamdihi Subhanallahi el Azim - Ya Hannan Ya Mennan " ibareleri yazılıyor. Kuşak 4 yandan tüm Kâbe'yi kuşatacak şekilde sarılıyor. Kuşağın hemen altında İhlas Suresinin işlendiği dörtgen şeklinde bölümler bulunuyor. Ayrıca kuşağın altına Allah'ın 99 ismi (Esma-ül Hüsna) işleniyor. Adına "Burku" denilen Kâbe kapısı 6.5 metre uzunluk ve 3.5 metre genişliğinde olup, örtünün Kâbe kapısına gelen kısmı kabartma nakışlı Ayetlerden oluşuyor. Kâbe kapısıyla birlikte 5 parçadan oluşan örtü için toplamda 658 metrekare kumaş kullanılıyor.

14 asırdır Kâbe'nin anahtarı Şeybi ailesinde bulunuyor. Kâbe örtüsü her yıl hacıların Arafat'ta olduğu arife günü değiştiriliyor.

Kutsal toprakları ziyaret edenlerin tekrar gitmek için can attığına pek çoğumuz şahit olmuşuzdur. Manevi havasını doya doya içine çekmek isteyen herkesin en kısa zamanda gidebilmesi temennisiyle bu haftaki yazımı noktalıyor, Ümit Türkoğlu hocama tekrar teşekkür ediyorum. 


  |  Bu haber 15944 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN Mübarek ve faziletli bir ayın, Kur’an ve oruç ayının rahmet gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor.

HACI HASAN KURU

HACI HASAN KURU İnebolu'da bir döneme damgasını vuran, renkli bir kişilikti O...

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK Geçtiğimiz hafta Cuma günü dağıtımı yapılıp okuyucuya ulaştırılan gazeteniz Yeni İnebolu'yu eline alıp "İKİ Y...

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI Mevcut Kuran Kursu'nun fiziki şartlarının uygun olmaması nedeniyle İnebolu İlçe Müftüsü Telat Ergin'in yeni...

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK İnebolu Köylere Hizmet Götürme Birliği, 9 ay süreyle çöp toplama işinde çalıştırılmak üzere İşkur aracılığıyla 1 şo...

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI Rüyamda görsem inanmazdım...

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüzün 100. yıl dönümü, oldukça zengin ve renkli etkinliklere sahne olacak.

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ?

BÖYLE İNSANLAR DA VAR MIYMIŞ ? Her birimiz gün içinde değişik olaylara şahit olur, bazen üzerinde durur, bazen ise hemen unuturuz.

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL

PROFESÖR DOKTOR NURAN TAŞLIGİL Hayatlara dokunan ve çok güzel bir kültür hizmeti sunan, renkli kişiliklerin, ustaların ve en önemlisi "İnebolu değ...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:117534

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:105414

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:122796

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:110120

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign