İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
HACI HASAN KURUTarih 10 Nisan 2021, 17:10 Editör: Editör

HACI HASAN KURU

İnebolu'da bir döneme damgasını vuran, renkli bir kişilikti O...

Girişimcilik ruhu olan, pek çok iş kolunda ticaretle uğraşan, siyaset yapan, hayır işleri için koşuşturan, yemeyi ve yedirmeyi çok seven cömert bir insandı.

Çocukluk ve gençlik yıllarımda adını çok duyar, hayırlı hizmetlerde en ön saflarda yer aldığına şahit olurdum.

Babası Gülcü Hüseyin'in yoluydu o yol...

İman, Kuran hizmetine adanmıştı o beden.

İnebolu Kahramanları unvanına layık görülen babası Hüseyin Kuru semercilik işiyle iştigal ederken "Gülcü" lakabına da kavuşmuştu bizzat Bediüzzaman tarafından. Hatta Gül yetiştiriciliğini teşvik ve bırakmaması konusunda telkinlerine  maruz kalmış, bahçesinde seksenin üzerinde gül çeşidiyle, İnebolu'ya gelen özel misafirlerin ziyaret etmeden gitmediği bir yer olmuştu.

Gülcü Hüseyin ismi defalarca Risalelerde zikredilmiş, Üstad Bediüzzaman tarafından tashihli, dualı, renkli, tevafuklu Külliyattan Mu'cizat-ı Ahmediye Risalesinin son sayfasında çok güzel bir duayla şereflendirilmişti.

Hasan Kuru'da daha 18 yaşında Isparta yollarına düşmüş, ziyaretçilerin kabul görmediği o günlerde İnebolu'dan gelmiş olmasının ayrıcalığıyla Bediüzzaman'ı ziyaret ederek ellerini öpmüştü.  

Risalelerin çoğaltılması için yoğun gayret sarfedilen ve küçük Isparta olarak bilinen İnebolu'da ki teksir makinasının kollarını çevirenlerden biriydi Hasan Kuru.

Din hizmetinde bulunmaktan inanılmaz haz alıyor, çoğaltılan yüzlerce-binlerce eserden Anadolu insanının istifade edeceği düşüncesi onun hizmet azmini  daha da artıyordu.

Yorulupta evinin yolunu tuttuğunda bazı insanların "hu çekmekten mi geliyorsun" söylemlerine maruz kalsa da onları dert etmiyordu.

Gerçekten meşakkatli ve sıkıntılı günler yaşanmıştı. 1960 ihtilalinden sonra hiç suçu olmadığı halde bir komplo sonucu Hasan Kuru hapishaneye atılmış, üç kişinin bir yatakta yattığı tıka basa dolu İnebolu hapishanesinde 15 gün suçsuz yere tutulmuştu. 

Fakat bu çileli günlere rağmen Hacı Hasan Kuru, İnebolu İmam Hatip Lisesi, Yahya Paşa Cami restorasyonu ve ismini sayamadığım pek çok hayır hizmetlerinde öncü olmuştu.

Hasan Kuru ağabeyimiz çok cesurdu. Sağlam olan tek kolu ve tek şoför olarak  kullandığı Renault taksiye iki arkadaşını alıp Hac vazifesini yerine getirmişlerdi. O zaman ve şartlarda herkesin cesaret edemeyeceği bir davranıştı bu...

Evet Hasan Kuru 1990 yılı Eylül ayında, İnebolu'dan İstanbul'a taşınsa da gönlü İnebolu'daydı. Evi ve bahçesinin bakımına ayrı bir ihtimam gösterir, yazları mümkün olduğunca İnebolu'da geçirir, eski günler, eski dostluklar unutulmaz, hayırla yad edilirdi. Evinin balkonunda babasının ruhuna ithâfen Risale-i Nur dersleri okuttururdu.

İstanbul'da yaşadığı dönemde sık sık  işyeri telefonumdan arayıp hal hatır sorardı. Hacı Hasan Kuru büyüğümü ses tonundan hemen tanırdım, inanılmaz mutlu olurdu. 

29 Mart 2013 Cuma günü Hakkın rahmetine kavuşan ve ertesi günü Boyran mezarlığına babasının yanına defnedilen Hasan Kuru'ya, Allah-ü Teala rahmetiyle muamele etsin İNŞALLAH. İnanıyorum ki ömrü boyunca yaptığı din hizmeti amel defterinin kapanmamasına vesile olacaktır.


  |  Bu haber 3744 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İZZET KÖSEM'İN ARDINDAN

İZZET KÖSEM'İN ARDINDAN 2-3 yıldır işyerime sık gelişiyle oluştu dostluğumuz.

MEHMET ERCANKAL'A TEŞEKKÜR PLAKETİ

MEHMET ERCANKAL'A TEŞEKKÜR PLAKETİ İnebolu Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Sıtkı Ercankal, yaklaşık 50 yıldır sürdürdüğü taksicilik mesleğinde dür...

İNEBOLU OLMASAYDI, SAKARYA ZAFERİ OLUR MUYDU?

İNEBOLU OLMASAYDI, SAKARYA ZAFERİ OLUR MUYDU? Bugün dersimiz tarih...

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN DOĞALGAZ KARARI

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN DOĞALGAZ KARARI İnebolu Belediye Meclisi, ilçemize doğalgaz arzının sağlanması için Kargaz firmasının taleplerinin karşılanmasına o...

ALLAH RIZASI İÇİN

ALLAH RIZASI İÇİN Sadece benim dikkatimi çektiğini sanmıyorum !

TEŞEKKÜRLER YUSUF KURTOĞLU

TEŞEKKÜRLER YUSUF KURTOĞLU Caddemizde sessiz sedasız bir işyeri kapandı geçtiğimiz günlerde...

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM!

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM! Geçen haftaki yazımızda “Sel İnebolu’yu teyet geçti” dedik.

SEL İNEBOLU'YU TEĞET GEÇTİ...

SEL İNEBOLU'YU TEĞET GEÇTİ... 11 Ağustos 2021 Çarşamba...

Renklerle Dans; BEYHAN TUNOĞLU

Renklerle Dans; BEYHAN TUNOĞLU Dün bir açılış gerçekleşti.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:119064

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:106354

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:124040

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:111202

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign