İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
NAZIM HİKMET'İN BİLİNMEYEN Tarih 14 Ocak 2022, 21:08 Editör: Editör

NAZIM HİKMET'İN BİLİNMEYEN "ABAŞ BABA TÜRBESİ" ŞİİRİ

Nazım Hikmet henüz 18 yaşında olmasına rağmen yazdığı şiirlerle Anadolu’da devam eden Milli Mücadele’nin sesi olmayı başarmıştı.

Şair artık Anadolu’ya geçmeye hazırdı. Vala Nureddin (Va-Nu) “Bu Dünyadan Nazım Geçti”de kaçışlarının şair ağabeyler tarafından tertiplendiğini yazar.

Milli Mücadele’yi destekleyen polisler sayesinde sahte isimler ve mesleklerle geçiş tezkeresi edinirler. Yol paralarını Sirkeci’de dişçilik yapan Şevki adlı hiç tanımadıkları biri vermiştir.

Anadolu yolcuları dört kişidir, çocukluk arkadaşı olan Nazım Hikmet ve Vala Nureddin’den başka iki şair daha vardır: Yusuf Ziya (Ortaç) ve Faruk Nafiz (Çamlıbel).

Nazım Hikmet ve yanındakiler Milli Mücadeleye katılmak üzere İstanbul'dan Yeni Dünya vapuruyla 3 Ocak 1921 günü İnebolu’ya gelirler ve İnebolu'da yaklaşık iki hafta kalırlar. İnebolu'da, hep beraber Ankara'dan gelecek haberi beklerler. Ankara Hükümeti izin vermezse Milli Mücadele'ye katılamayacaklardır.

Burada kaldıkları sürede, Nazım Hikmet İnebolulu gençlerle buluşur ve sohbetlere katılır. Bu sohbetler sırasında, Almanya'dan gelen Spartaküslerle tanışır. Onlarla yaptığı sabahlara kadar süren uzun  sohbetler sonrası Nazım, Spartaküslerin sosyalist görüşlerinden etkilenir ve ölünceye dek süren  siyasi fikirlerine kavuşur. Spartaküsler arasındaki Sadık Ahi (Mehmet Eti) adlı sosyalist, Nazım ve arkadaşının dünyasında hesapta olmayan bir gedik açmıştır.

Faruk Nafiz Çamlıbel ve Yusuf Ziya Ortaç, sakıncalı bulunup İstanbul'a geri gönderilirken, 28 Ocak 1921'de Ankara'ya gitmesi için Nazım ve Va-Nu'ya izin çıkar ve Va-Nu ile Nazım Hikmet,  İnebolu-Kastamonu-Çankırı üzerinden Ankara'ya varmak için yaya olarak yola çıkarlar. Molalar dahil 13-14 gün sonra Ankara'ya varırlar.

Vala Nureddin kitabında İnebolu’da arkanız denize dönük kara tarafına bakınca sağda bir tepe olduğunu (Abaş Tepe) ve bu tepede bir “yatır” yani evliya türbesi (Abaş Baba Türbesi) olduğunu anlatır. Yatırın yanında oturup Nazım Hikmet ile ortak “İnebolu” şiirini yazarlar. Baş tarafını kendisinin, ortasını beraber, sonunu ise Nazım Hikmet’in yazdığı bu şiiri kitabında yayımlamıştır Vala Nureddin, fakat aynı tepede yazdıkları diğer ortak şiirlerinden bahsetmemiştir.

19 Mayıs 1921 tarihli Tercüman-ı Hakikat gazetesinde Nazım Hikmet-Vala Nureddin ortak imzalı “Abaş Baba Türbesi” başlıklı şiir yayımlandı. Eskişehir İstiklal Gazetesinden “İnebolu Hatıralarından” üst başlığıyla iktibas edilen bu şiir yeni harflerle ilk kez yayımlandı:

ABAŞ BABA TÜRBESİ

Derdimizi duyunca onu salık verdiler;

Bize onun yerini köylüler gösterdiler…

 

Gösterip dediler ki ufuklarda coşunca fırtınaların kalbi,

Annesinin boynuna sarılan çocuk gibi,

Yolcusu gelmeyenler koynuna sokulurmuş.

Abaş Baba her derde bir teselli bulurmuş…

Karanlık sularında boğulurken yolcular,

Günahkar Karadeniz onun yerini arar.

 

Eteğini sürürmüş inleyerek yüzünü,

Ziyaretine gittik onun bu Cuma günü.

Öyle azametli ki Abaş Baba Türbesi,

Üstünde bir çatı yok, gökler onun kubbesi.

Mehtap onun kandili, yıldızlar onun mumu.

Bu tepede bu mezar cennete bir kapı mı?

 

Derdimize teselli buluruz diye belki

Dikenli dallarına biz de iplik bağladık

Biz de köylüler gibi huzurunda ağladık.

(Nazım Hikmet-Vala Nurettin)

Kaynak: Atlas dergisi  |  Bu haber 1858 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

AHMET ERKURTOĞLU; İNEBOLU'NUN GURURU

AHMET ERKURTOĞLU; İNEBOLU'NUN GURURU Geçtiğimiz hafta Cuma günü Daday'da bulunan Ballıdağ hastanesinin yerine yapılması planlanan proje organizasyon...

TÜRKİYE'NİN MARKASI HEMŞEHRİMİZE EMANET

TÜRKİYE'NİN MARKASI HEMŞEHRİMİZE EMANET Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Türkiye Marka Ofisi koordinatörlüğüne İnebolulu hemşehrimiz...

313. YAZI "OKUYANLAR İÇİN" !

313. YAZI 13 Mayıs 2016 tarihinde "İlçemizi tanımadan başkasına tanıtamayız" başlığı atarak ele alınan kalem, "OKUYANLAR İÇİN...

İSTANBUL'DAN İNEBOLU'YA KÜREK ÇEKECEKLER

İSTANBUL'DAN İNEBOLU'YA KÜREK ÇEKECEKLER İnebolu 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüzün 101. yıl dönümünde İstanbul’daki hemşehrimiz Ahmet Ergün ve arkada...

ATAKAN ALBAY'IN YARDIMINA AMBULANS UÇAK YETİŞTİ

ATAKAN ALBAY'IN YARDIMINA AMBULANS UÇAK YETİŞTİ Ankara’da yaşayan emekli Albay Atakan Köksal, oğlu Hakan Köksal’ı ziyaret için gittiği Arnavutluk’ta ani rahatsızlı...

ANNE HAKKI ÖDENMEZ

ANNE HAKKI ÖDENMEZ Geçtiğimiz günlerde öğle namazının peşinden bir cenaze namazı eda ettik.

TANER AYYILDIZ KASTAMONU'YU SALLADI...AMA !

TANER AYYILDIZ KASTAMONU'YU SALLADI...AMA ! Geçtiğimiz Pazar akşamı Kastamonu Halk Eğitim Merkezi'nde bir stand-up gösterisi vardı.

RAMAZAN'DA SU BEDAVA !

RAMAZAN'DA SU BEDAVA ! Başlık ilginizi çekmiştir herhalde...

İSTANBUL'DA İLK LOKANTA, İNEBOLULU "ABDULLAH EFENDİ"

İSTANBUL'DA İLK LOKANTA, İNEBOLULU Yıllar önce bir arkadaşımın hediye ettiği, yazarı Ramazan Bingöl olan "Restoran işletmeciliği" isimli kitapta bir b...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:121080

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:107610

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:125676

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:112602

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign