İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
BİZ VE ÇEŞMELERİMİZTarih 04 Aralık 2022, 17:10 Editör: Editör

BİZ VE ÇEŞMELERİMİZ

Geçen hafta ulusal bir televizyon kanalının reklam aralığında Türkiye’den bir sivil toplum kuruluşunun Afrika’nın çöllerinde kirli su içen yöre halkının saydam suya kavuşma anındaki sevinç ve mutluluklarını gıptayla izledim.

Hayalen çocukluk ve gençlik yıllarıma gittim: Okula giderken, gezerken, oynarken yol güzergahımızdaki çeşme ve şadırvanlardan akan suyu içerek ahalinin köylünün kentlinin susuzluğunu giderdiğini, hayvanların, kuşların, böceklerin kana kana içtiğini hatırladım.

Hemen hemen her mahalle ve köşe başında çeşmeler mevcuttur. O zamanlar şimdiki gibi marketlerde su parayla satılmaz, çevre kirliliği olmazdı.

Zaman içerisinde yaşam tarzlarının değişmesi evlerin modernleşmesi, teknolojinin gelişmesi, temiz su kaynaklarının azalması, çevre kirliliği, hazır su sektörünün gelişmesi, reklam desteği, insanların hazır suya yönelmesi ata yadigarı çeşmelerimizi rağbetten düşürdü. Atalarımızın yıllardır içtiği sular beğenilmez oldu. Çeşmelerimiz bakımsızlıktan kurudu. Hazır sular sektör oldu iş ticarete dönüştü aile bütçesine külfet oldu.

Herkesin doğduğu ve büyüdüğü yer güzeldir. İlçemiz Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden medeniyet şehridir.  Cennet gibi bir doğaya sahibiz etrafında dağlar, bitki örtüsü, denizi, tarihi, kültürel zenginlikler açısından rekabet edecek ilçe yok gibidir.

Maalesef bu kaybolan tarihi yitik medeniyetimizden bir tanesi çeşmelerimizdir.

İşim gereği bazen yurt içi ve yurt dışı seyahatlerimiz olunuyor. Gittiğimiz tarihi ve turistik yerlerde Anadolu’daki medeniyetini anlatıyorlar. Atalarımız yurdumuzu imar ve inşa etmişler insanlığın hizmetine sunmuşlar.

İnebolu’muzda sanat eseri çeşmelerimiz var üzerlerinde taşa kazınmış Osmanlıca yazan kitabeleri var. Atalarımız sanatlarını ve eserlerini taşa yansıtmışlar. Şahsen ben bunların anlamlarını merak etmişimdir. Acaba hangi vakfın veya hayır seven sahibinin eseri diye düşünmüşümdür. Keşke okuyabilsek, başkalarına da anlatabilseydik. Bizler bu bilgilerden mahrumuz, kim bilir bekli de atalarımız bir akrabamız da çıkabilir.

Bizler devletini vatanını milletini seven, çevresinin güzelleşmesine yöresinin kalkınmasına gönül veren insanlarız. Geçen sene Bozkurt ilçemizdeki doğal afette yardımlaşma ve dayanışmanın devlet millet kaynaşmasını gördük gurur duyduk. Bu milletin genlerinde hayırsever alicenaplık var.

Susuz hayat olmaz. Dünyanın en doğal içeceği sudur. Biz de ailecek içme suyumuzu civar mahalle ve köylerimizdeki kaynak sularımızdan karşılıyoruz. Vasıtası olanları çeşme başlarında görüyorum. İmkanı olmayan yaşlı sakat ve çocuklarımızda var. Ecdadımızın ve hayırseverlerin yıllar önce bizim için yaptığı o tarihi çeşmelerden o doğal kaynak sularını akıtıp tarihi ve medeniyetini nostaljik bir konsept olarak sahip çıkıp yaşatabilir miyiz diye hayal ediyorum.

Bunun için ilçemizin huzurlu ve mutlu geleceğe taşımada rol alan yöneticilerimize bilimcilerimize, sanatçılarımıza, sanatkarlarımıza, mühendislerimize, vakıflarımıza, siyasetçilerimize sivil toplum örgütlerimize hayır sever vatandaşlarımıza iş düşüyor.

İnşallah bu hayalim bir gün gerçek olur, tarih ortaya çıkar, sular akar, sebep olanlar hayırla yad edilir ruhları şad olur diye düşünüyorum. Selam ve dua ile sağlıcakla kalın.  |  Bu haber 1904 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

KEMER KÖPRÜ YAPMAK İÇİN MİMAR SİNAN'I MEZARDAN MI KALDIRALIM?

KEMER KÖPRÜ YAPMAK İÇİN MİMAR SİNAN'I MEZARDAN MI KALDIRALIM? Sözümüz geçmedi...

GENÇ ORMANCILARA EĞİTİM VERİLDİ

GENÇ ORMANCILARA EĞİTİM VERİLDİ Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünce, son dönemde orman teşkilatına katılan işçi personelin eğitilmesi amacıyla düzen...

İNEBOLU'NUN KORKULU RÜYASI; TERMİNAL KÖPRÜSÜ

İNEBOLU'NUN KORKULU RÜYASI; TERMİNAL KÖPRÜSÜ 5 Haziran 2023 tarihi, diğer sel felaketlerinin tarihiyle birlikte kayıtlarda yerini aldı.

KATİL ARILARLA MÜCADELE BAŞLADI

KATİL ARILARLA  MÜCADELE BAŞLADI İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, ilçemizde kestane rekoltesini düşüren gal arısıyla mücadele amacıyla laboratuvarda...

İNEBOLU KADINLARI BAŞARIR

İNEBOLU KADINLARI BAŞARIR 15 Kasım 2019 tarihli köşe yazımı " İSTİKLÂL YOLU KADINLAR KOOPERATİFİ" başlığıyla kaleme almış ve yetkililere ses...

İNEBOLU'NUN YÖRESEL LEZZETLERİ

İNEBOLU'NUN YÖRESEL LEZZETLERİ Her yörenin kendine has, yeme­­ içme alışkanlığı geçmişten geleceğe uzanan yemek kültürü vardır. Bu geleneğim...

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU İlimizde 18-24 Mayıs Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Rıfat İlgaz Kültür Merkezi'nde konferans düzenlend...

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU Kastamonu sahil ilçelerin kurumlar vergisi şampiyonu bu yıl da değişmedi.

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR İnebolu'da yaşayan herkes Karadeniz'e aşıktır...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:123728

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:109508

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:128092

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:114676

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign