İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
YAKIŞIR, AYNEN KATILIYORUMTarih 04 Şubat 2023, 20:56 Editör: Editör

YAKIŞIR, AYNEN KATILIYORUM

Geçen hafta Yeni İnebolu Gazetesinin köşe yazılarında Bülent Yağcıoğlu arkadaşım ve Mustafa Fakazlı ağabeyimizin kaleme aldıkları HACI HALİT KÖPRÜSÜ başlıklı  yazılarını gıptayla ilgiyle ve sevinçle okudum.

Düşünmeye başladım. İslami olarak numune i imtisal ve üsve i hasene (örnek alınacak hayırsever rehber kişiler) İslam muhteviyatlı okuduğum kitaplardaki Kuran bilgileri hatırıma geldi.

Dünyaya geldiğimizden beri günlerimiz ahirete göçmekle geçiyor. Ömür sermayemiz her geçen gün tükeniyor. Bir gün gelecek bu alemden biz de gideceğiz. İmtihan dünyasında ölüm insanoğlunun kaçınılmaz sonu. Bizler ölümü yeni bir hayatın başlangıcı olarak kabul ediyoruz.

Bizler inançlı insanlarız. Vatanımızı sevmemiz de imanımızdandır. Bizler bu sevgimizi sadece sözlerimizden değil bizzat yaptıklarımızdan cemiyet içindeki toplumsal hizmetlere katkılarımızdan, milli ülkü ve ideallerimizi sahiplenmemizden, sivil toplum örgütlerini desteklerimizden fakir fukaraya yardımlarımızdan, haklı ve haksızlığın karşısında dik duruşumuzdan ve hakkı savunmamızdan, dünyada bıraktığımız eserlerden alabiliriz.

Bizlerin bu fedakarlığı vatan millet sevgisinden diğer bir yönü de İslam’ın teşvikinden kaynaklanmaktadır. İnancımıza göre biriktirdiğimiz mal dünyada , ama umumi insanlığın ve insanların hizmetine sunduğumuz hayırlar (yol köprü okul medrese Çeşme şadırvan kervansaray hela vb.) ise ahirete bizimle birlikte gitmektedir. Akıllı insan ise servet ve iyiliklerini imkanları ölçüsünde ahirete taşıyandır. Bizim esas sermayemiz ve servetimiz de odur.

Vatanını, milletini, yöresini seven,  bölgesinin kalkınmasına, refah seviyesinin yükselmesine, çevresinin güzelleşmesine eğitime, sanata sanatçıya güzel sanatlara, ilme bilime teknolojiye kaliteli bilgili donanımlı karakterli şahsiyetli insanların yetişmesine katkı sağlayan vakıf ve derneklerle bölgemizin kalkınmasını düşünen imar ve inşasına katkı sağlayan fikir proje üreten doğru dürüst sözüne güvenilen hayırsever insanlar olmalıyız.

Bu hayır işlerini yapan insanlar hayattayken kendilerini gizlemeyi düstur edinen hasenatlarının ifşa  olmasını istemeyen  sağ elin verdiğini sol elin bilmesini istemeyen, yaptıkları hayır hasenatın enaniyet, gurur kibir ve gösterişten uzak duran mütevazi hayat yaşayan insanlardır.

Mükafatlarını sadece Allah’tan C.C ahirette nevşü neva bulmasını niyaz ederler.

İşte yukarıda bahsetmeye çalıştığım Hacı Halit Taşlıgil büyüğümüz benim gözümde bu minval ideal, düşüncede sadece kendisi için değil yaşantı ve icraatlarıyla toplum için yaşayan bildiklerini tatbik eden bölgemizin ender merhum hayırsever şahsiyetlerinden birisiydi.

Mevlam bu tip hayırsever insanların sayısını artırsın.

İlçemizin bu şahsiyetteki güzel insanlarının ahirete intikalinden sonra bile hatırlanmış olması ve bunun yazıyla insanlara aktarılması ve anlatılması o insanın bunu hak eden bir hayat yaşadığının, yazanlarının  bu insanlardan çok güzel örnekler alıp etkilendiğini etkilenmenin kalıcı müspet izler bıraktığını, ölümünden sonra vefayla(yapılan iyiliklerini unutmamak) yazarak anlatmalarından belli olmaktadır. Mevlam günahlarını af, mekanını cennet makamını ali eylesin.

Merhum Hacı HAlİT TAŞLIGİL’in ilçemize kazandırdığı hizmetlerden  dolayı yeni yapılan köprüye isminin verilmesini hayırlara teşvik, rahmete vesile olacağını düşünüyor isminin yetkililerden verilmesi hususunu temenni ediyorum.

BÜLENT YAĞCIOĞLU ve MUSTAFA FAKAZLI’nın geçen haftaki yazılarına  aynen ben de katılıyor,  önemsiyor, destekliyor, ümit ediyorum.

Altının kıymetini sarraf bilir diyorum.

 Selam ve dua ile sağlıcakla kalın.  |  Bu haber 820 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

DİN GÖREVLİLERİNDEN DEPREM BÖLGESİNE MAAŞ YARDIMI

DİN GÖREVLİLERİNDEN DEPREM BÖLGESİNE MAAŞ YARDIMI Asrın felaketinin yaralarını sarmak için ülke genelinden depremzedelere yardımlar gönderilmeye devam ediyor.

RAMAZAN'A SAYGIMIZ OLSUN

RAMAZAN'A SAYGIMIZ OLSUN Allah'ımıza binlerce şükürler olsun ki, Onbir ayın sultanı Mübarek Ramazan-ı Şerif'e, rahmet-mağfiret ve gü...

METE YENİ'DEN "MUSALLANIN ÜZERİ KAPATILSIN" ÖNERİSİ

METE YENİ'DEN İnebolu Belediyesi’nin MHP’li meclis üyesi Mete Yeni, ilçemiz Tevfikiye Camii’nde cenaze namazı kılınan bahçenin üz...

ORMAN İŞLETME'DE MAKİNE PARKI GÜÇLENİYOR

ORMAN İŞLETME'DE MAKİNE PARKI GÜÇLENİYOR İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere son model ekskavatör satın alındı.

EVRENYE DERNEĞİNDE BAYRAK DEĞİŞİMİ

EVRENYE DERNEĞİNDE BAYRAK DEĞİŞİMİ Kuruluşundan bu yana yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini veren ilçemiz Evrenye Köyü Turizm ve Kalkındı...

İNEBOLU'DA OTOPARK SORUNUNU ÇÖZECEK BABAYİĞİT YOK MU !

İNEBOLU'DA OTOPARK SORUNUNU ÇÖZECEK BABAYİĞİT YOK MU ! Berberde, kahvede, kıyıda- köşede, çarşıda-pazarda, velhasıl her yerde uzun zamandır konuşuluyor aslında bu sorun.

KOCAELİ KAS-DER FED'DEN DEPREMİN MERKEZİNE SEFERBERLİK

KOCAELİ KAS-DER FED'DEN DEPREMİN MERKEZİNE SEFERBERLİK Asrın Felaketi olarak nitelendirilen depremler nedeniyle Kahramanmaraş’ta yaptıkları yemek organizasyonuyla takdir ...

HÜSEYİN ERCAN AKKAN'DAN; "İNEBOLU KADINLARI"

HÜSEYİN ERCAN AKKAN'DAN; İki gün önce 8 Mart Dünya Kadınlar günüydü...

NAKLİYECİ ESNAFINI SEVİNDİREN İTHALAT

NAKLİYECİ ESNAFINI SEVİNDİREN İTHALAT Kastamonu Entegre’nin Rusya’dan MDF levha ithalatı İnebolulu nakliyeci esnafını sevindirdi. MDF levha yüklü geminin...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:123250

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:109122

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:127622

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:114274

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign