İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
YAKIŞIR, AYNEN KATILIYORUMTarih 04 Şubat 2023, 20:56 Editör: Editör

YAKIŞIR, AYNEN KATILIYORUM

Geçen hafta Yeni İnebolu Gazetesinin köşe yazılarında Bülent Yağcıoğlu arkadaşım ve Mustafa Fakazlı ağabeyimizin kaleme aldıkları HACI HALİT KÖPRÜSÜ başlıklı  yazılarını gıptayla ilgiyle ve sevinçle okudum.

Düşünmeye başladım. İslami olarak numune i imtisal ve üsve i hasene (örnek alınacak hayırsever rehber kişiler) İslam muhteviyatlı okuduğum kitaplardaki Kuran bilgileri hatırıma geldi.

Dünyaya geldiğimizden beri günlerimiz ahirete göçmekle geçiyor. Ömür sermayemiz her geçen gün tükeniyor. Bir gün gelecek bu alemden biz de gideceğiz. İmtihan dünyasında ölüm insanoğlunun kaçınılmaz sonu. Bizler ölümü yeni bir hayatın başlangıcı olarak kabul ediyoruz.

Bizler inançlı insanlarız. Vatanımızı sevmemiz de imanımızdandır. Bizler bu sevgimizi sadece sözlerimizden değil bizzat yaptıklarımızdan cemiyet içindeki toplumsal hizmetlere katkılarımızdan, milli ülkü ve ideallerimizi sahiplenmemizden, sivil toplum örgütlerini desteklerimizden fakir fukaraya yardımlarımızdan, haklı ve haksızlığın karşısında dik duruşumuzdan ve hakkı savunmamızdan, dünyada bıraktığımız eserlerden alabiliriz.

Bizlerin bu fedakarlığı vatan millet sevgisinden diğer bir yönü de İslam’ın teşvikinden kaynaklanmaktadır. İnancımıza göre biriktirdiğimiz mal dünyada , ama umumi insanlığın ve insanların hizmetine sunduğumuz hayırlar (yol köprü okul medrese Çeşme şadırvan kervansaray hela vb.) ise ahirete bizimle birlikte gitmektedir. Akıllı insan ise servet ve iyiliklerini imkanları ölçüsünde ahirete taşıyandır. Bizim esas sermayemiz ve servetimiz de odur.

Vatanını, milletini, yöresini seven,  bölgesinin kalkınmasına, refah seviyesinin yükselmesine, çevresinin güzelleşmesine eğitime, sanata sanatçıya güzel sanatlara, ilme bilime teknolojiye kaliteli bilgili donanımlı karakterli şahsiyetli insanların yetişmesine katkı sağlayan vakıf ve derneklerle bölgemizin kalkınmasını düşünen imar ve inşasına katkı sağlayan fikir proje üreten doğru dürüst sözüne güvenilen hayırsever insanlar olmalıyız.

Bu hayır işlerini yapan insanlar hayattayken kendilerini gizlemeyi düstur edinen hasenatlarının ifşa  olmasını istemeyen  sağ elin verdiğini sol elin bilmesini istemeyen, yaptıkları hayır hasenatın enaniyet, gurur kibir ve gösterişten uzak duran mütevazi hayat yaşayan insanlardır.

Mükafatlarını sadece Allah’tan C.C ahirette nevşü neva bulmasını niyaz ederler.

İşte yukarıda bahsetmeye çalıştığım Hacı Halit Taşlıgil büyüğümüz benim gözümde bu minval ideal, düşüncede sadece kendisi için değil yaşantı ve icraatlarıyla toplum için yaşayan bildiklerini tatbik eden bölgemizin ender merhum hayırsever şahsiyetlerinden birisiydi.

Mevlam bu tip hayırsever insanların sayısını artırsın.

İlçemizin bu şahsiyetteki güzel insanlarının ahirete intikalinden sonra bile hatırlanmış olması ve bunun yazıyla insanlara aktarılması ve anlatılması o insanın bunu hak eden bir hayat yaşadığının, yazanlarının  bu insanlardan çok güzel örnekler alıp etkilendiğini etkilenmenin kalıcı müspet izler bıraktığını, ölümünden sonra vefayla(yapılan iyiliklerini unutmamak) yazarak anlatmalarından belli olmaktadır. Mevlam günahlarını af, mekanını cennet makamını ali eylesin.

Merhum Hacı HAlİT TAŞLIGİL’in ilçemize kazandırdığı hizmetlerden  dolayı yeni yapılan köprüye isminin verilmesini hayırlara teşvik, rahmete vesile olacağını düşünüyor isminin yetkililerden verilmesi hususunu temenni ediyorum.

BÜLENT YAĞCIOĞLU ve MUSTAFA FAKAZLI’nın geçen haftaki yazılarına  aynen ben de katılıyor,  önemsiyor, destekliyor, ümit ediyorum.

Altının kıymetini sarraf bilir diyorum.

 Selam ve dua ile sağlıcakla kalın.  |  Bu haber 1752 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLAL, İSTİKBAL, İSTİKRAR, İSTİHDAM YOLU OLACAK İNŞALLAH "İNEBOLU"...

İSTİKLAL, İSTİKBAL, İSTİKRAR, İSTİHDAM YOLU OLACAK İNŞALLAH 1983 yılı son çeyreğinde Türkiye Basın Birliği Kastamonu şubesi tarafından bir yazı yarışması düzenleniyor.

İNEBOLULU HAREKET PROJE HALKA ARZ EDİLİYOR

İNEBOLULU HAREKET PROJE HALKA ARZ EDİLİYOR İnebolu Evrenyeli hemşehrimiz Ahmet Altunkum’un sahibi olduğu Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.’n...

KESTANE GAL ARISIYLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR

KESTANE GAL ARISIYLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR Kestane ağaçlarında verimi düşüren ve kestane balı üretimini tehdit eden “kestane gal arısı” ile mücadele hız kesmi...

İNEBOLULU ZEYNEP, SERBEST DALIŞ'TA TÜRKİYE 1.Sİ

İNEBOLULU ZEYNEP, SERBEST DALIŞ'TA TÜRKİYE 1.Sİ Paletli yüzme yarışında dünya şampiyonu olan İnebolulu sporcu Zeynep Elbir ilk kez katıldığı serbest dalış Türkiye ...

SİVAS GEMEREK'İN İNEBOLULU KAYMAKAMI GÖREVE BAŞLADI

SİVAS GEMEREK'İN İNEBOLULU KAYMAKAMI GÖREVE BAŞLADI Bakanlık onayı ile Sivas Gemerek Kaymakamı olarak atanan İnebolulu hemşehrimiz Yusuf Özden 6 Mayıs Pazartesi günü y...

16 MAYIS'TA İNEBOLU'YU BAYRAM YERİNE ÇEVİRİYOR MUYUZ?

16 MAYIS'TA İNEBOLU'YU BAYRAM YERİNE ÇEVİRİYOR MUYUZ? İstiklâl Madalyasının veriliş tarihi olan 16 MAYIS 1924 ruhunun yok olmadığını göstermek için...

İSTİKLAL MADALYASI

İSTİKLAL MADALYASI 15 Mayıs 1919'dan 9 Eylül 1922 tarihine kadar süren Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, cephede veya cephe gerisind...

ORKÖY'DEN TRAKTÖR DESTEĞİ

ORKÖY'DEN TRAKTÖR DESTEĞİ Orman Genel Müdürlüğü ORKÖY Projesi kapsamında İnebolu’da orman köylüsüne 2 traktör daha kazandırıldı.

İNEBOLU, İSTİKLAL MADALYASI'NIN 100. YILINI KUTLAMAYA HAZIRLANIYOR

İNEBOLU, İSTİKLAL MADALYASI'NIN 100. YILINI KUTLAMAYA HAZIRLANIYOR İnebolu Kaymakamlığı, İnebolu Belediyesi ve Heyamola İnebolu Derneği, İstiklal Madalyası'nın Verilişinin 100. Y...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:125860

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:111372

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:130404

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:116600

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign