İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
DEPREM FELAKETİNİN YAŞATTIKLARI VE SÖYLEDİKLERİTarih 20 Şubat 2023, 11:27 Editör: Editör

DEPREM FELAKETİNİN YAŞATTIKLARI VE SÖYLEDİKLERİ

Tarih 6 Şubat 2023 Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden birisi Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep‘te meydana geldi. On ilde yüz binlerce kişi deprem altında kaldı, on binlerce kişi hayatını kaybetti, yaralı kaldı ve binlercesi kurtarıldı, kurtarılmayı bekliyor.

Ülkemiz maalesef fay hatlarının üzerinde ve tarihimiz depremlerle dolu. Bunun sonucu deprem sonrası gösterilen dayanışma da dillere destan büyük bir çabadır.

Yurdumuzun her yanından yaşanan felaketin acısına ortak olabilmek için herkes bütün imkanlarını seferber ediyor. Ayrıca sadece Türkiye’nin her yerinden değil, dünyanın dört bir yanından gelen yardım malzemeleri ve ekipler var.

Yakın dönemde kendi bölgemizde birtakım afetlerle mücadele ettik. Kendi yaralarımızı henüz sarabiliyorken günümüz afetzedelerini en iyi biz anlayabiliriz sanırım. İlçemizde gerçekleşen yardım organizasyonları da bunu kanıtlar nitelikte.

Bu afet bize göstermiştir ki günlük işlerimizde, yaşadığımız coğrafyayı unutarak sorumsuzca iş görmek bizi bugünlere getirdi. Deprem herkes için aynıyken kimi binalar yıkılırken kimileri ayakta kalmayı başardı. Görüyoruz ki bizim gibi deprem kuşağında bulunan bazı ülkeler aldıkları tedbirler sayesinde daha az kayıpla bu felaketleri atlatabiliyorlar. Bu hususta hassas olan devletleri örnek almanız aşikardır. İnsanları ve onların hayatlarını yalnızca müteahhitlerin vicdanlarına terk etmemek, her aşamayı dikkatle incelemek devletimizin vazifelerinden biridir.

Bu sonsuz güzellikleri içeren cennet vatanımız aynı zamanda birtakım tehlikeler de ihtiva ediyor. Bize düşen bu tehditleri anlamak, çözüm üretmek ve kaçınılamıyorsa en kötü senaryoya göre hazır ve nazır bulunmaktır.

Bu konuda toplumun bilinçlenmesi ve hazır olması için sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor. Toplumun afet daha gerçekleşmeden eğitilmiş, kurumların bu hususta hazırlıklarını tamamlamış olması gerekmektedir. Bu hazırlık ve bilinç, yalnızca kişinin kendisi için değil toplumun genel faydası içindir. Bilinçli ve hazırlıklı her birey yaşadığı bölge dışında gerçekleşen afetler için de bir gönüllü demektir.

Yaşanan bu elim hadisede görüyoruz ki toplumumuzun her kesiminden iyi niyetli ve samimi yardım girişimleri gerçekleşti. Bizim vazifemiz bu vefakar toplumun afetzedelerin yaralarını sarma çabalarında daha başarılı olabilmesi için şimdikinden daha iyi organize olmaktır.

Bu noktadan sonra mühim olan iki konu bulunmaktadır. İlki depremzedeleri en hızlı şekilde rehabilite etmekken ikincisi yaşananlardan ders alarak kanunlarımızı düzeltmek ve bu doğrultuda imarı gerçekleştirmektir.

Ne kadar üzülsek de bu afeti yaşamayanlar olarak bir süre sonra günlük yaşantımıza döneceğiz. Unutulmamalıdır ki depremzedelerin geri dönecekleri bir evi ya da ailesi olmayabilir. Kimileri için hayatına devam etmek mümkün olmayacaktır. Devletin ve sivil toplum örgütlerinin yaşanılanları unutmayıp uzun süreli planlar kurması ve hayata geçirmesi gerekmektedir.

Bu afetten etkilenen her birey insanca yaşam standartlarına ulaştırılmalı ve topluma geri kazandırılmalıdır. Bugünden sonra ivedilikle imar yönetmelikleri daha sıkı yönetmeliklere tabii olmalı, yapımı üstlenen kişiler ve şirketler afetlerden sonra şeffaf ve kamuya açık şekilde hesap vermeli, diğerlerine örnek teşkil etmelidir.

Allah’tan bize bu kötü günleri tekrar yaşatmamasını niyaz eder; ölenlere rahmet, kalanlara sabır dilerim.

Selam ve dua ile, sağlıcakla kalın.  |  Bu haber 1070 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

KEMER KÖPRÜ YAPMAK İÇİN MİMAR SİNAN'I MEZARDAN MI KALDIRALIM?

KEMER KÖPRÜ YAPMAK İÇİN MİMAR SİNAN'I MEZARDAN MI KALDIRALIM? Sözümüz geçmedi...

GENÇ ORMANCILARA EĞİTİM VERİLDİ

GENÇ ORMANCILARA EĞİTİM VERİLDİ Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünce, son dönemde orman teşkilatına katılan işçi personelin eğitilmesi amacıyla düzen...

İNEBOLU'NUN KORKULU RÜYASI; TERMİNAL KÖPRÜSÜ

İNEBOLU'NUN KORKULU RÜYASI; TERMİNAL KÖPRÜSÜ 5 Haziran 2023 tarihi, diğer sel felaketlerinin tarihiyle birlikte kayıtlarda yerini aldı.

KATİL ARILARLA MÜCADELE BAŞLADI

KATİL ARILARLA  MÜCADELE BAŞLADI İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, ilçemizde kestane rekoltesini düşüren gal arısıyla mücadele amacıyla laboratuvarda...

İNEBOLU KADINLARI BAŞARIR

İNEBOLU KADINLARI BAŞARIR 15 Kasım 2019 tarihli köşe yazımı " İSTİKLÂL YOLU KADINLAR KOOPERATİFİ" başlığıyla kaleme almış ve yetkililere ses...

İNEBOLU'NUN YÖRESEL LEZZETLERİ

İNEBOLU'NUN YÖRESEL LEZZETLERİ Her yörenin kendine has, yeme­­ içme alışkanlığı geçmişten geleceğe uzanan yemek kültürü vardır. Bu geleneğim...

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU İlimizde 18-24 Mayıs Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Rıfat İlgaz Kültür Merkezi'nde konferans düzenlend...

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU Kastamonu sahil ilçelerin kurumlar vergisi şampiyonu bu yıl da değişmedi.

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR İnebolu'da yaşayan herkes Karadeniz'e aşıktır...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:123728

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:109508

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:128092

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:114676

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign